Zaloguj się

Żywe Muzeum Porcelany – Centrum Porcelany Ćmielów Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Sandomierska 243, Ostrowiec Świetokrzyski

Centrum Porcelany Artystycznej w Ćmielowie. Turystyka dla ciekawych świata.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie, gdzie początki produkcji porcelany sięgają roku 1804. Jest to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany.
Na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów działa Centrum Porcelany Artystycznej.

To właśnie tu można zwiedzić Żywe Muzeum Porcelany, wziąć udział w Warsztatach Ceramicznych, odpocząć w luksusowej Kawiarni ?Leżąca Kotka? oraz zakupić porcelanowe figurki w Salonie firmowym.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

Żywe Muzeum Porcelany to coś więcej jak eksponaty, to coś znacznie więcej jak mury, ściany… to opowieść, to bajka, to magia…

W Żywym Muzeum Porcelany staramy się przenieść Państwa do innego świata, świata zazwyczaj niedostępnego a pełnego fascynujących tajemnic, które mimo popularności porcelany, powszechnie nigdy nie trafiły pod strzechy.

Bo produkcja porcelany to coś więcej niż tylko czynności niezbędne by porcelana powstała.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła nie tylko wzory, ale przede wszystkim tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

I właśnie o tej magii porcelany staramy się Państwu opowiadać w Żywym Muzeum Porcelany,
w którym fundamentem nie są stare, muzealne wyroby porcelanowe, a opowieść o tym ile wysiłku, ile miłości i ile pasji wymaga porcelana podczas procesu produkcyjnego, by później móc nas cieszyć swym pięknem, delikatnością i szlachetnością.
To tą pasją właśnie pragniemy się tu z Państwem dzielić, więc proces produkcyjny, o którym tu Państwu opowiadamy, i który prezentujemy, to punkt wyjścia do opowieści o wspaniałej porcelanie, o tradycji związanej z jej wyrobem, o tajnikach produkcji, o ludziach i o tym szczególnym miejscu, do którego porcelana zawitała ponad 200 lat temu, by zmienić je na stałe i zdeterminować.

Porcelanowe tajemnice
Dlaczego polska porcelana figuralna produkowana w Ćmielowie to ewenement artystyczny na skalę światową?
Na czym polega wyjątkowość ręcznego zdobienia porcelany?
Co to jest drugi oryginał?
Jak i dlaczego porcelana trafiła do Ćmielowa?
Czym różni się ceramika od porcelany?
Jak wygląda stary, 22 metrowy piec do wypału porcelany?
Z czego robi się porcelanę?
Jak porcelana zmienia się po wypale?
Jak przygotowywany jest porcelanowy hologram?
Co to jest biskwit?
Co wspólnego z wyrobem porcelany ma… sok z buraka?
Dlaczego porcelany malowanej złotem nie można myć w zmywarce?
Co odróżnia porcelanę od nie-porcelany i jak ?świeci? porcelana?

Na wszystkie te pytania znajdą Państwo odpowiedź w naszym muzeum.
To właśnie w tu dowiedzą się Państwo na czym polega specyfika ręcznego malowania porcelany i jak maluje się porcelanowe obrazy. Zobaczą Państwo co dzieje się z masą pod wpływem wypalania i będą Państwo mieli możliwość prześledzić krok po kroku metamorfozę składników masy porcelanowej w piękny i wyjątkowy wyrób.

Żywe Muzeum Porcelany to jednak coś więcej niż tylko instruktaż. Specjalnie dla Państwa zatrzymaliśmy tu czas – u nas zapomniane rzemiosło odżywa. Całkowicie ręczna produkcja porcelany to w obecnym, zmechanizowanym świecie, coraz większa rzadkość. Tym bardziej jest nam miło móc się z Państwem dzielić tym niewątpliwym czarem tradycji i elegancji.

Specjalnie dla zwiedzających przygotowane zostały Warsztaty Ceramiczne, podczas których każdy odwiedzający może samodzielnie (pod okiem instruktora) wykonać różę lub figurkę kotka z porcelany, własnoręcznie ozdobić porcelanową filiżankę.
Jest to niesamowita przygoda zarówno dla dzieci jak również dla dorosłych. Warsztaty trwają w zależności od programu 30 lub 60 minut, a każdy wykonany wyrób zabierany jest przez autora-uczestnika warsztatów

Po zwiedzaniu Żywego Muzeum Porcelany oraz skorzystaniu z możliwości udziału w Warsztatach Ceramicznych można obejrzeć całą, liczącą ponad 300 eksponatów, kolekcję wytwarzanych ręcznie porcelanowych figurek, wazonów, filiżanek, kubków oraz zakupić wybrane wyroby w naszym Salonie firmowym, a także odpocząć oraz skosztować najdroższą kawę świata w luksusowej Kawiarni ?Leżąca Kotka?.

Adres:

ul. Sandomierska 243;
27-440 Ćmielów
telefon: 015 861 20 21
email: biuro@cmielow.com.pl
strona: www.as.cmielow.com.pl

Źródło opisu: Żywe Muzeum Porcelany
Źródło zdjęć: zdj. T. Walczak, K. Stan
Dodane: 2009-04-20 13:58:23 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (44)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • biała róża
    11 czerwca 2010 at 20:38

    Byłam z całą rodziną na warsztatach cermicznych, fajna zabawa i można zabrać wykonaną różę na lowanie kota pamiątkę, za jakiś czas skusimy się na pomam.

    Pomocna recenzja
  • mati
    1 czerwca 2010 at 21:03

    Na dzień matki moja żona dostała różę wykonaną przez córcię na warsztatach, była z wycieczką szkolną. Oczka jej się świeciły jak opowiadała, że sama zrobiła figurkę z porcelany;) pozytywnie
    na pewno wybierzemy się tam wszyscy razem w wakacje.

    Wzruszający komentarz, muszę sie tam wybrać koniecznie 🙂

    Pomocna recenzja
  • mati
    28 maja 2010 at 11:33

    Na dzień matki moja żona dostała różę wykonaną przez córcię na warsztatach, była z wycieczką szkolną. Oczka jej się świeciły jak opowiadała, że sama zrobiła figurkę z porcelany;) pozytywnie
    na pewno wybierzemy się tam wszyscy razem w wakacje.

    Pomocna recenzja
  • adam1980
    8 maja 2010 at 19:28

    miło, sympatycznie i CIEKAWIE , polecam

    Pomocna recenzja
  • seniosenior
    2 maja 2010 at 07:59

    Byłem wczoraj w Zywym Muzeum, sporo się tam dzieje, są nowe warsztaty – fajna zabawa dla dzieci, niestety kawiarnia jeszcze u nich nie jest skoń czona, ale podobno mają otworzyć w czerwcu, polecam

    Pomocna recenzja
  • KaroleK
    1 kwietnia 2010 at 11:29

    Ciekawe jak beda wygladac te warsztaty? Fajnie było by zrobic samemu sobie figurke albo jakas filizanke i wreczyc komus jako prezent 😉 Pwenie nie mam takiego talentu jak ci co zajmuja sie tym zawodowo, ale z checia sprobuje. Teraz pora zaplanowac urlop 8)

    Pomocna recenzja
  • filor
    30 marca 2010 at 09:22

    JA nie bede orginalny też polecam , strasznie fajne miejsce, choć żałuje ze nie załapałem sie na warsztaty ceramiczne , które maja byc otwarte od maja, podobno samemu mozna wykonac cos z porcelany, pewnie wybiore sie jeszcze raz jak juz Warsztaty beda otwarte.

    Pomocna recenzja
  • szwedzik155
    24 lutego 2010 at 14:58

    Świetne miejsce!!! Polecam

    Pomocna recenzja
  • stefcia _29
    22 sierpnia 2009 at 00:45

    Ja byłam z dzieciakami, cos fantastycznego dla dzieci, warto przyjechać nawet z małymi szkrabami ( stac ma 4 latka) i był zachycony. Mareczek cały czas słychał i dotykał wszystkiego z otwara buzią.

    Pomocna recenzja
  • barburka_29
    23 lipca 2009 at 10:25

    polecam, bardzo ciekawe miesce warte odwiedzenia, miejsce dosc nietypowe jak na muzeum bo właciwie nie ma wnim ‚nudnych ‚ eksponaów ale zywi ludzie opowadający i pokazujący zagadnienia związane z porcelana, można sie poczuć dumnym z takiego dziedzictwa porcelany figuralnej znanej na całym świecie, cudze chwalicie… swego nie znacie, POZNAJCIE, POZNAJMY 🙂

    Pomocna recenzja
  • samanta_oren
    20 kwietnia 2009 at 14:21

    Bardzo fajne miejsce ! Mozna na zywo obejrzec jak produjue sie porcelane! To nie jest zwykłe muzem naprawe Żywe ! polecam

    Pomocna recenzja
  • ania77
    21 czerwca 2009 at 12:25

    Ja też byłam w żywym muzeum porcelany, przepiękne wyroby i bardzo interesujace zwiedzanie! Będąc w okolicy naprawdę warto zajechać do Ćmielowa!!!

    Pomocna recenzja
  • berkoz33
    20 czerwca 2009 at 16:24

    Polecam wszystkim!!! Muzeum fascynujące, wyroby przecudowne, drogie ale warto 🙄 kupiłem na prezent ślubny i przebiłem zainteresowaniem wszystko 😆

    Pomocna recenzja
  • BasiQ
    18 czerwca 2009 at 21:31

    Niniejsze figurki porcelanowe doskonale nadają się na prezent dla osób kolekcjonujących dzieła sztuki, a także dla tych bardziej wymagających – o wykwintnym guście. Ich wartość i jakość jest bardzo wysoka dlatego że są robione ręcznie z najwyższej klasy materiałów (dodatkowym atutem są certyfikaty dodawane do każdej figurki). Gorąco polecam wszystkim którzy uwielbiają porcelanę!

    Pomocna recenzja
  • yenn
    18 czerwca 2009 at 15:44

    MAGICZNE, BAJECZNE, FASCYNUJĄCE… nie tylko dla milośników prawdziwie wyrafinowanych i delikatnych wyrobów z porcelany… serdecznie polecam!

    Pomocna recenzja
  • sensor_24
    16 czerwca 2009 at 11:20

    no no … takie małe miasteczko a tylu turystów przyciąga, byłem w długi weekend czerwcowy i juz dawno nie widziłem tyle usmiechnietych twarzy po wyjściu z ” muzuem” … bo to nie jest tak naprawdę „muzeum’ tylko żywy pomnik tradycji, w niesamowicie ciekawy sposób przedstawiony jak wytwarza się porcelanę i najwazniejsze mozna wszytkiego dotknac, momacać, posmakować , polecam szczególnie rodzicom z dziećmi!!

    Pomocna recenzja
  • lenka_rw
    26 kwietnia 2009 at 14:10

    Niezle miejsce, fajmy pomys z pokazywaniem caego procesu produkcyjnego! nie można się nudzić, szkoda że nie ma jakiegos jedzonka na miejscu !
    😉

    Pomocna recenzja
  • belfer
    24 kwietnia 2009 at 10:35

    Polecam wszystkim, bardzo miło i fajnie, niesamowicie ciekawie i pouczająco. A ten klimat w piecu… bezcenne!!!

    Pomocna recenzja
  • weekendowa
    23 kwietnia 2009 at 13:58

    Niesamowicie ciekawe miejsce, tylu niezwykłych rzeczy można się dowiedzieć…

    Pomocna recenzja
  • 23PIKOŚ123
    23 kwietnia 2009 at 13:44

    Doskonałe miejsce dla miłośników porcelany i ludzi ciekawych świata…
    Warto odwiedzić polecam

    Pomocna recenzja
  • Krystyna_krakow
    20 kwietnia 2009 at 14:28

    Polecam! jest to niesamowite, oryginalne i rewelacyjne muzeum!nigdy czegoś takiego nie widziałam!! niesamowita zabawa i nauka dla małych i dużych! i do tego wspaniała obsługa i informacja!

    Pomocna recenzja
  • kubas_&ja
    30 czerwca 2009 at 21:53

    cos innego, coś fajnego , polecam

    Pomocna recenzja
  • roksana17
    11 maja 2013 at 14:56

    Super miejsce na weekendowy wypad, pojechaliśmy całą ekipą i nie nudziliśmy się ani przez minutę. Bardzo mili ludzie, fajna atmosfera. Podziwiam osoby, które ręcznie odlewają i malują porcelanę. Respekt. Polecam wszystkim!!! Warto odwiedzić!

    Pomocna recenzja
  • adasus@onet.pl
    23 stycznia 2013 at 12:17

    Fajne miejsce dla małych i dużych. Muzeum,warsztaty…. promocje na wejście do muzeum na czas ferii!!!!!!, tak że trochę taniej 🙂 … A wiosną planują otworzyć galerię z obrazami Tomaszewskiego. Coś się dzieje nowego. Super. Polecam!!!!!!

    Pomocna recenzja
  • Matek1719
    2 września 2012 at 23:25

    🙂

    Pomocna recenzja
  • z.wieronim
    7 lutego 2012 at 12:22

    na prawdę polecam to miejsce! Fantastyczna forma spędzania czasu również z dzieciakami. W ciekawy sposób przekazane informację, najfajniejsze jest to że wszystkiego można dotknąć a nawet posmakować:)
    Rewelacyjna sprawa to też Leżąca Kotka gdzie można napić sie LUWAKA!!! 🙂 no i kawy z porcelaną, choć osobiście polecam LUWAKA ponoć raz w życiu trzeba spróbować

    Pomocna recenzja
  • smutek 234
    30 grudnia 2011 at 13:50

    fajnie że sa takie miejsca, gdzie nie mozna sie nudzić 🙂

    Pomocna recenzja
  • aninek
    29 grudnia 2011 at 16:59

    Polecam nawet zimą, choc pewnie przyjemniej jest tam w lecie kiedy mozna pochodzic przez fabryką z filiżanka kawy czy herbatki. Mnie całkowicie zachwyciła kolekcja może z 500 figurek porcelanowych, troszkę jeżdze po świecie, ale czekoś takiego nie widziałem, wyjątkowe w stylu. Myslę że spokojnie można zacytowac Cudze chwalicie swego nieznacie. Polecaam

    Pomocna recenzja
  • tomek21
    25 października 2011 at 13:33

    Bardzo ciekawe miejsce. Warto wstąpić. Muzeum, warsztaty, kawiarnia-gdzie podają najdroższą kawę świata. Skorzystaliśmy z pakietu, czyli muzeum+warsztaty+kubek gratis!!!

    Pomocna recenzja
  • samanta123456
    28 września 2011 at 17:26

    Wreszcie pomyśleli o promocjach, bo trochę drogo było. Za 34zł można zwiedzić muzeum, ulepić różę i kubek-pamiątka gratis. Polecam.

    Pomocna recenzja
  • smakosz
    19 września 2011 at 22:05

    no ja byłam na wystawie obrazów małpy europy, polecam, odwazyłam sie tez napić kopi luwak, podawanej w kawiarni fabrycznej, rzeczywiście smak niezapomniany,( płacił mój narzeczony 😉 )

    Pomocna recenzja
  • alek
    11 lipca 2011 at 11:50

    Byłem z dziećmi…fajna zabawa na warsztatach…, sam też lepiłem róże.. 8)

    Pomocna recenzja
  • zwiedzający
    5 sierpnia 2010 at 11:22

    Muzeum piękne…ale skromne. Przy 4-osobowej rodzinie to ogromny wydatek. Jak dla mnie ceny biletów są stanowczo za wysokie, a warsztaty … no cóż. Można się zachwycić na pierwszy rzut, ale róża nie jest wypalana w piecu, więc jest bardzo krucha. Można ją zrobić o wiele taniej z modeliny. Pełen entuzjazmu wyjazd ze znajomymi przeobraził się w wielki rozczarowany powrót.

    Pomocna recenzja
  • agatka44
    29 kwietnia 2011 at 15:41

    dziś byli w muzeum moi znajomi,, polecają:) więc wybieram się z maluchami na weekend do muzueum i na warsztaty

    Pomocna recenzja
  • kaweczka aneczka
    29 marca 2011 at 23:20

    byłam, zobaczyłam, zwiedziłam i kawki się napiłam:)

    Pomocna recenzja
  • maka
    29 marca 2011 at 23:16

    Kupiłam kotka z Ćmielowa, tego samego co przewodniczka w muzeum pokazuje jak się wykonuje.
    Cudeńko dostanie moja córa na 10urodzinki:) a w wakacje jedziemy na warsztaty!!

    Pomocna recenzja
  • kimoniera
    24 marca 2011 at 23:36

    ooo dziś widziam Muzeum porcelany w ojcu mateuszu :), w serialu na jedynce dla niewtajemniczonych, fajnie byo oglądać miejsce które sie zwiedzao

    Pomocna recenzja
  • anndus6
    7 marca 2011 at 14:25

    Bylam w muzem. Super. Tlumaczą jak powstaje ręcznie wykonywana porcelana. Nie sądziam,że to taka trudna praca. A na warsztatach ulepilam różę z masy porcelanowej. Fajne miejsce. Polecam ;))

    Pomocna recenzja
  • ślązak
    22 lutego 2011 at 11:21

    ja wybieram się z żoną do fabryki:) w prezencie zamówiłem jej malowanie kotka.. chciała kupić figurkę, która pasowałaby do jej kolekcji kotów, niestety nie znalazła takiego zdobienia wsród ćmielowskich figurek, więc pomaluje sobie sama figurkę w kwiatki, łatki czy jak tylko bedzie chciała:)
    może stworzy nowy wzór zdobienia:))))))

    Pomocna recenzja
  • rodzina_wieliczka
    11 lutego 2011 at 13:17

    Pani ktora oprowadza bardzo ciekawie opowiada i pokazyje jak sie robi figurki… pozdrawiany ją

    Pomocna recenzja
  • piranto
    26 stycznia 2011 at 13:30

    a ja się skusiłam na najdroższą kawę świata w tamtejszej kawiarni… polecam bierze po niej …:)

    Pomocna recenzja
  • ludwik
    18 października 2010 at 12:05

    fajnie że Fabryka Porcelany AS się tak rozwinęła, najpierw Żywe Muzeum, potem Warsztaty, a ostatnio jak byłem zachwyciła mnie kawiarnia:) cudowne wnętrze i atmosfera tam panująca. napiliśmy się z przyjaciółmi kawy podanej w filiżankach wykonanych w tej Fabryce. właściciel proponował nam skosztowanie najdroższej kawy świata,jednak nie zdecydowaliśmy się.. może następnym razem będziemy odważniejsi;) pozdrawiam i polecam to miejsce, a zdjęcia znajdziecie na http://www.turystyka.cmielow.com.pl

    Pomocna recenzja
  • peroni-nova
    8 października 2010 at 17:01

    miejsceciekawe, ale najbardzie zachwyca kolekcja figurek i obrazów, bylismy kilka miesie przed przyjazdem do ćmielowa w herend i komentowalismy szczkoda ze my nie mamy czegos podobnego takiej prawdziwie recznie robionej porcelany a ty prosze mamy … warto to zobaczy na zywo

    Pomocna recenzja
  • mikos-eryk
    20 maja 2011 at 22:20

    Jak dla mnie troszke za mało o historii opowiadają, ale zdaje sobie sprawę ze nie wszyscy to lubią, za to moi synowie zadowoleni i szczęśliwi szczególnie że udało im się wrzucic grosz na szczęcie do starego pieca

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna