Zaloguj się

Zapora Porąbka w Międzybrodziu Bialskim wybudowana w latach 30-tych XX wieku
Miejscowość położona jest nad jeziorem Międzybrodzkim, w dolinach potoków: Ponikiew, Duża i Mała Żarnówka, na stokach Rogacza, Magórki i Hrobaczej Łąki. Przełom Soły wykorzystano do zbudowania trzech zapór wodnych w tym w Międzybrodziu Bialskim.

Zapora Porąbka – pierwsza w Polsce zapora wodna. Została wybudowana między Porąbką, a Międzybrodziem Bialskim w latach 1928-1937. Spiętrza wody rzeki Soły tworząc Jezioro Międzybrodzkie.

Zapora wodna typu ciężkiego. Została zbudowana na podłożu skalnym. Wysokość zapory wynosi 37,3 m, a jej długość 260 m.

Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, zbudowana w latach 1951-1954 jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych (którego pozostałymi elementami są Tresna i Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar).

Betonowa zapora przy granicy z Porąbką zaprojektowana przez inż. Gabriela Narutowicza (Prezydenta II RP) tworzy pięknie położone Jezioro Międzybrodzkie o powierzchni 367 ha wspaniałe miejsca dla żeglarzy i wędkarzy. Niektórzy twierdzą, że przełom doliny Soły mieszczący się w obszarze Międzybrodzia Bialskiego, jest najpiękniejszą okolicą po Pieninach.
Początki Międzybrodzia sięgają XV wieku. Należało ono wówczas do Starostwa Lipnickiego. Międzybrodzie Bialskie powstało przez złączenie w 1924 roku dwóch gromad chłopskich – Międzybrodzia Lipnickiego i Kobiernickiego. Tędy prowadził jeden z głównych szlaków handlowych. Znajduje się tu murowany kościół z 1863 roku z cennymi obrazami renesansowymi i barokowymi. Jest to typowa miejscowość turystyczno-wczasowa, z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, pensjonatami, restauracjami, kafejkami i przystaniami wodnymi. Jedną z corocznie (czerwiec/lipiec) organizowanych tutaj imprez jest cieszące się dużą popularnością wśród turystów Święto Morza.
Powstało tu sztuczne Jezioro Międzybrodzkie, a potem Żywieckie, wraz z zaporą w Tresnej. W Międzybrodziu można spędzić wakacje na wiele różnych sposobów, dlatego twierdzi się, że Międzybrodzie Żywieckie i Bialskie należą dziś do najatrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych w tej części Beskidów. Wypoczywając w tej miejscowości można urządzać zarówno wędrówki górskie jak i uprawiać sporty wodne i lotnicze.
Bardzo modna jest np. restauracja Meteo na polanie góry Żar, w przedwojennej kamienicy stacji meteorologicznej.
W dolinie Soły nie ma zbyt wielu zabytków. Znajduje się tam za to inna niezwykła atrakcja, mianowicie elektrownia szczytowo-pompowa we wnętrzu góry Żar oraz wykute w skałach hale i tunele. Podziemny 440-metrowy sztuczny wodospad elektrowni należy do najwyższych na świecie. Podczas pogody barowej zwiedzanie elektrowni jest najlepszym rozwiązaniem. Można wybrać opcję zwiedzanie połączone z projekcją filmu i prelekcją, poświecimy na to ok. 1,5 godziny.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-18 11:49:40 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • goralek
    28 marca 2012 at 10:15

    Czy wie ktoś ile kosztuje wstęp na zaporę?
    Zapora Porąbka jest elementem drogi publicznej, ciągu komunikacyjnego, prowadzi po niej otwarta droga asfaltowa (co widać na foto). Byłem wejście bezpłatne, można z góry oglądać ile oczy zapragną 🙂
    A Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar tam wejścia są płatne i po rezerwacji …

    Pomocna recenzja
  • BlueButter
    27 marca 2012 at 21:52

    Czy wie ktoś ile kosztuje wstęp na zaporę?

    Pomocna recenzja
  • wandzia119
    23 września 2009 at 13:00

    przecudowne miejsce… 🙂 wspaniałe zdjęcia!

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna