Zaloguj się

Pierwotny zamek był wybudowany w południowo-zachodniej części miasta. Posiadał dwie wieże bramne, z który jedna była połączona z fortyfikacjami miejskim, wewnątrz dziedzińca otoczonego murami znjdowały się budynki mieszkalne. Został on zniszczony podczas wojen husyckich w 1428 roku.

W latach 1359-98 książę legnicko-brzeski Ludwik I zbudował w północno-zachodniej części miasta drugi zamek. W pólnocnej części dziedzińca znajdowała się wieża w dolnej części wykonana z kamienia łupanego, natomiast góra była ceglana. Miała ona 20 metrów wysokości i zbudowana była na planie zbliżonym do kwadratu, o wymiarach 6 x 6,75 metra. Przebudowa zamku nastąpiła za panowania księcia Fryderyka II w 1540 roku. Pracami kierował architekt Jakub Parr i dobudowano wówczas cztery wydłużone basteje. Zniszczony zamek został w latach 1587-1600 przebudowany i powiększony na zlecenie księcia Joachima Fryderyka. Projekt rozbudowy zamku wykonał architekt włoski Bernard Niuron. Powstała wówczas renesansowa rezydencja, gotycką wieżę przykryto hełmem, który dotrwał do lat 30 XX wieku. W 1659 roku książę wołowski Christian rozpoczął prace mające na celu przekształcenie budowli na barokową rezydencję, po jego śmierci prace budowlane kontynuowała wdowa po nim księżna Luiza von Anhalt.

Prace pod kierunkiem włoskiego architekta Carlo Rossi trwały do 1680 roku. Powstała wówczas czterokondygnacyjna część zamku zwana pałacem księżnej Luizy, posiadająca od strony dziedzińca otwartą arkadową loggię, zaś od frontu powstał bogato zdobiony barokowy portal z herbem księżny. Zlikwidowano również fosy, umieszczając w ich miejscu barokowe ogrody.

W latach 1691-1737 zamek od cesarza Leopolda wydzierżawił syn polskiego króla Jakub Sobieski. Już w roku objęcia zamku przeprowadził drobne prace budowlane, przebudowując piętro północnej galerii. W następnych latach wybudował pomieszczenia gospodarcze, powiększył bibliotekę i stworzył galerię obrazów. Po śmierci Jakuba Sobieskigo budowla zaczęła niszczeć. W 1774 roku umieszczono w tej dawnej książęcej siedzibie szpital polowy, magazyny wojskowe i piekarnię. W latach 1833-34 rozebrano 2/3 zamku. Dalszemu zniszczeniu uległ zamek w 1945 roku. Pozostałości zamku odbudowano w latach 1952-58 na potrzeby administracji. Obecnie mieści się w nim Urząd Miejski.

Źródło opisu: www.um.olawa.pl
Źródło zdjęć: pl.wikipedia.pl
Dodane: 2010-02-19 12:47:14 przez guga1

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna