Zaloguj się

Stadnina Koni Racot

Pragniemy zainteresować Państwa miejscem szczególnym, jakim jest Stadnina Koni w Racocie oraz należący do niej zabytkowy – klasycystyczny Pałac książąt Jabłonowskich. Ta przeurocza miejscowość leży w południowej Wielkopolsce, sześć kilometrów na południowy – wschód od Kościana.

Hodowla koni w Racocie

Słowo ,,Racot?? nieodparcie kojarzy się z hodowlą koni. I nic w tym dziwnego! Racockie wierzchowce znane są bowiem na niemal całym świecie, a historia miejscowego Zakładu Chowu Koni sięga roku 1925.

Trzy lata później, na mocy dekretu Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej, został on przekształcony w Państwową Stadninę Koni. Obok – Janowa Podlaskiego i Kozienic była to trzecia tego typu placówka w międzywojennej Polsce. W tym miejscu bezwzględnie należy wspomnieć o Władysławie Siemieńskim, który był nie tylko pierwszym dyrektorem stadniny, lecz także jej organizatorem. Tradycje hodowlane kontynuowano w Racocie po wojennej zawierusze, specjalizując się w rasach: Wielkopolskiej i Szlachetnej Półkrwi. W 1995 roku w stadninie nastąpiły spore zmiany natury organizacyjno – prawnej. Na bazie części ówczesnego gospodarstwa państwowego powołano do życia Stadninę Koni ,,Racot?? Sp. z o.o, nad którą nadzór właścicielski aktualnie sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Hotel:

Pragniemy zaprosić Państwa do szczególnego miejsca, jakim jest należący do Stadniny Koni ?Racot? klasycystyczny, XVIII-wieczny Pałac książąt Jabłonowskich. Obiekt usytuowany jest w malowniczej wiosce, nieopodal wielkopolskiego Kościana. Pałac zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego od początku był miejscem spotkań inteligencji, a także obiektem krzewienia polskiej kultury. W pałacowych wnętrzach była jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich. Swoje sztuki wystawiali tu: Józef Wybicki oraz Wojciech Bogusławski, zwany ojcem Teatru Polskiego. Gośćmi księcia Jabłonowskiego byli także książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

W późniejszych latach pałac przechodził we władanie kolejno: królów niderlandzkich z dynastii Orańskiej, a następnie wielkich książąt saksońsko ? weimarskich. W roku 1919 na mocy zapisów w Traktacie Wersalskim dobra racockie stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego.

Decyzją Rady Ministrów z 1921 roku, pałac w Racocie zyskał rangę Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Bywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. W 1928 roku utworzono tu Państwową Stadninę Koni ,,Racot''(jedną z trzech w przedwojennej Polsce), której kontynuatorką jest obecna spółka.

Dziś, po gruntownym remoncie w pałacu znajduje się 3 gwiazdkowy hotel o wysokim standardzie oraz nowoczesny Ośrodek Szkoleniowo ? Rekreacyjny, w którym znajdziecie Państwo doskonałe warunki do pracy intelektualnej i wypoczynku.
W roku 2005 Stadnina Koni ?Racot? została laureatem konkursu ?Zabytek zadbany? pod patronatem Ministra Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków. Atrakcją obiektu jest bez wątpienia powozownia. Wśród eksponatów można między innymi podziwiać zachowany w doskonałym stanie powóz, którym 26 grudniu 1918 roku podróżował Ignacy Jan Paderewski.

Oferta:
– Hotel
– Oferta weselna
– Konferencje
– Uroczystości rodzinne
– Imprezy plenerowe
– Rekreacja konna
– Obozy sportowe

Racocki Klub Jeździecki

Działający przy Stadninie Koni, Racocki Klub Jeździecki jest kontynuatorem tradycji Ludowego Klubu Sportowego „Racot”, w barwach którego startowało wielu znanych zawodników, reprezentantów kraju na najpoważniejszych zawodach międzynarodowych i medalistów Mistrzostw Polski.

Rekreacja konna

Serdecznie zapraszamy na jazdy rekreacyjne w Stadninie Koni Racot. W profesjonalny sposób prowadzimy naukę jazdy konnej dla początkujących (dorosłych i dzieci) oraz treningi doskonalące posiadane już umiejętności (przygotowujemy do egzaminu na brązową odznakę PZJ).

Podczas lekcji zwracamy uwagę nie tylko na samą jazdę lecz także rozwijanie dobrego kontaktu ze zwierzęciem. Istotne jest również przygotowanie: samodzielne czyszczenie, siodłanie i kiełznanie. W pierwszym etapie odbywa się jazda na lonży. W kolejnych rekreanci poznają trzy podstawowe chody konia: stęp, kłus, galop. Ilość godzin spędzonych na grzbiecie wierzchowca, niezbędna do opanowania rzemiosła jeździeckiego uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji.

Nasz ośrodek dysponuje krytą ujeżdżalnią, maneżem, hipodromem oraz terenami parkowymi przystosowanymi do jazdy konnej. Dzięki temu adepci mogą rozwijać umiejętności w urozmaiconych warunkach.

Maluchom oferujemy przejażdżki na kucyku. W czasie 20 minut dziecko może oswoić się z koniem, wykonując proste ćwiczenia pod nadzorem instruktora.

Do osób z problemami zdrowotnymi adresujemy zajęcia hipoterapeutyczne. Program ćwiczeń jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb pacjentów (niezbędna jest zgody lekarza prowadzącego).

Wieloletnią tradycją Stadniny Koni Racot są organizowane imprezy okolicznościowo – integracyjne takie jak: Hubertus, Powitanie wiosny, Majówka i Mikołajki.

Oferujemy:
? Jazdę konną:
– na lonży
– indywidualną
– w grupie

? hipoterapię
? przejażdżki na kucyku
? imprezy integracyjne

Uwaga! Terminy uzgadnia się telefonicznie dwa dni przed planowaną jazdą. W przypadku rezygnacji bezwzględnie należy odwołać rezerwację z 24 godzinnym wyprzedzeniem.

Cennik
Wynajem ujeżdżalni

1 godzina wypożyczenia ujeżdżalni – 60 zł

1 godzina jazdy w ujeżdżalni na własnym koniu z grupą SK ?Racot? bez opieki instruktora (nie dotyczy koni stacjonujących w pensjonacie) – 12 zł

JAZDY KONNE
CENNIK JAZD KONNYCH
Liczba osób Ujeżdżalnia Teren
1 40,00 zł / 1h 50,00 zł/1h

grupa 25,00 zł/1h 25,00 zł/1h
Nauka jazdy konnej na lonży ? 20 zł / 20 min

Godzina obejmuje czas jazdy konnej
Bilety na jazdy konne są do nabycia u instruktora

Oferujemy karnety na jazdy konne:

Lonża – 100 zł ( czas jazdy 20 minut) – karnet zawiera 5 jazd +1 gratis!
Jazda na ujeżdżalni 1 os. – 200 zł – karnet zawiera 5 jazd + 1 gratis!
Jazda na ujeżdżalni w grupie – 125 zł – karnet zawiera 5 jazd + 1 gratis!
Teren 1 os- 250 zł – karnet zawiera 5 jazd +1 jazda gratis!
Teren w grupie – 125 zł – karnet zawiera 5 jazd +1 jazda gratis!
Karnety są do nabycia w recepcji pałacu

Cennik obowiązuje od 01.02.2011 r.
Instruktor Jeździectwa:
Anna Bielawa ? Smoczyk
Nr. tel. 609 103 914

Stadnina Koni „Racot” Sp. z o.o.
ul. Dworcowa 5, Racot
64-000 Kościan
tel: (065) 511-79-64
fax: (065) 511-79-46
e-mail: stadnina.racot@interia.pl

http://www.racot.pl

Źródło opisu: http://www.racot.pl
Źródło zdjęć: http://www.racot.pl
Dodane: 2011-03-30 01:50:09 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna