Zaloguj się

Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” Kluby jeździeckie, Sport

Regietów 28, Gorlice

Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”

Beskid Niski – kraina nadal nie odkryta i baśniowa. Choć już przed 150 laty w poemacie Pieśni o ziemi naszej Wincenty Pol opisywał piękno karpackich – beskidzkich gór.

To miejsce stworzone do wędrówek zwłaszcza wędrówek na końskim grzbiecie. Ten, kto odwiedził Stadninę Koni Huculskich w Gładyszowie i w towarzystwie hucuła zagłębił się w to morze zieloności może docenić jego piękno. Łagodne wzniesienia do 1000 m n.p.m. nie utrudzą zbytnio naszego towarzysza. Liczne górskie źródła i potoki zasilające główne rzeki tego regionu Wisłokę, Ropę, Wisłok i Jasiołkę staną się świetnym miejscem na popas i wodopojem zarówno dla konia, jak i jeźdźca. Szczyty gór pokryte głównie O Stadninie – plik dżwiękowy bukowymi lasami nie sprzyjają obserwacji dolin. Jednak chwila postoju u wrót lasu dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Wiosną ujrzymy za sobą pieniące się bory, które jesienią zachwycą nas teerią barw a zimą utulą skołatane nerwy swą dostojnością i spokojem. Zagłębiamy się w las i wkrótce spotykamy się z dziką zwierzyną. Jelenie czy sarny omamione zapachem końskim pozwalają zbliżyć się jeźdźcom na odległość kilku metrów. Czasem możemy ujrzeć przemykającego wilka, trafia się też niedźwiedź. Liczne ptactwo – bocian biały i czarny, ptaki drapieżne, sowy, orlik i wiele innych, dopełniają bogactwa tutejszej fauny.

Beskid Niski to także mieszanka kultur: Łemkowie, Pogórzanie, Bojkowie a co za tym idzie wielorakość wyznań: katolicyzm, prawosławie i greko-katolicyzm. Na trasach wędrówek możemy napotkać przepiękne drewniane budownictwo – cerkwie i kościoły. Ostały się na tym terenie stare łemkowskie chyże, przydrożne krzyże i kapliczki, często zagubione w nieistniejących wioskach. Złoża wód mineralnych i ciche uzdrowiska Iwonicz, Rymanów, Wysowa, wśród nich najstarsze leżące na południowych stokach Karpat – Bardejowskie Kupele, to świetne miejsca wypoczynku dla osób ceniących ciszę i spokój.

Na stokach gór nader często napotykamy cmentarze, ukryte wśród lasów, miejsca zaiste cichego spoczynku. Te nekropolie to świadectwa największej bitwy frontu wschodniego I wojny światowej – bitwy pod Gorlicami, nazywanej ?polskim Verdun”. Ponad 500 przepięknych architektonicznie, położonych w urokliwych miejscach, cmentarzy stanowi szczególną osobliwość zielonego Beskidu.

To tutaj, w tych górach Beskidu Niskiego, znalazł schronienie koń huculski na ?czas głupoty ludzkiej”. Najpierw w Stadninie Koni Jodłownik od 1950, potem w Tyliczu od 1954, a od 1959 w Stadninie Koni Siary. Mimo niezbyt dobrych czasów dla hodowli koni małych właśnie życie na peryferiach naszego kraju pozwoliło hucułom ten trudny okres przetrwać.

Obecnie w Beskidzie Niskim ulokowały się największe w Europie stadniny tej rasy: Stadnina Koni Huculskich Gładyszów, Zootechniczny Zakład Doświadczalny Odrzechowa i prywatna stadnina koni huculskich i arabskich w Izbach. Działa tu też wielu innych mniejszych hodowców i użytkowników koni, którzy wiążą swój los i życie z tą rasą. Podkreślić należy fakt, że Polski Związek Hodowców Koni będzie prowadził Księgę Pochodzenia Koni Rasy Huculskiej.

Kazimierz Gajewski długoletni hodowca tych koni w SK Siary podkreślał, że aby koń huculski rozwijał się prawidłowo przede wszystkim nie należy mu przeszkadzać.

Tak w Stadninie Koni Siary, jak i w Stadninie Koni Huculskich Gładyszów kontynuującej tę hodowlę od 1993 r. staraliśmy się koniom huculskim nie przeszkadzać, a raczej pomagać. Właśnie tu, ten jakże niewielki konik, lecz o olbrzymim sercu rozwinął swoje skrzydła. Zaczął być podziwiany w polskich filmach. Pierwszym był ?VIP” w reżyserii Juliusza Machulskiego, następną wielką produkcją był ?Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, ?Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, ?Stara baśń – kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana.

Oglądany i doceniany jest na pokazach, w tym tych najbardziej prestiżowych, jak Mistrzostwa Świata w Zaprzęgach Parokonnych Poznań 1993, na Wystawach Zwierząt Hodowlanych. Ludzie związani z tym koniem zaczęli wyłącznie dla niego organizować święta i zawody. Do największych zaliczyć należy ?Dni Huculskie” organizowane w Regietowie (SKH Gładyszów) we wrześniu czy innych mniejszych: ?Majówka” w Regietowie, ?Konik nie tylko na biegunach” – Iwkowa, czy ?Pożegnanie lata z hucułem” – Rudawka Rymanowska.

Hodowcy i miłośnicy koni huculskich zrzeszeni w Związku Hodowli Konia Huculskiego stworzyli oryginalną próbę pozwalającą sprawdzić w praktyce specyficzne zdolności hucułów. Próba ta nazwana ?ścieżką huculską” stała się nieodłącznym elementem rozgrywanego od kilku lat czempionatu użytkowego konia huculskiego. ?Ścieżka huculska” jest atrakcyjna dla widzów i najlepiej pokazuje zalety koni huculskich. Jest to szereg przeszkód ustawionych na dystansie od 300 do 1000 m, m.in. równoważnia, bramka z firankami, kłody drzewa, przejazd przez głęboką wodę, stromy zjazd i podjazd, ciasny przejazd, skok posłuszeństwa, ?kałuża”.

Oglądając te pokazy nie można wyjść z podziwu, jak ?niezdarny” z wyglądu konik huculski z gracją pokonuje przeszkody, zespala się w jedność z jeźdźcem i z dumnie podniesionym łbem mija linię mety.

Konie huculskie zyskują coraz większe znaczenie i zainteresowanie nie tylko w Polsce. Międzynarodowe imprezy dla koni huculskich odbywają się w Czechach, Austrii, Niemczech.
Z uwagi na swoje cechy charakteru – wyjątkową cierpliwość i łagodność – konik huculski coraz częściej jest wykorzystywany w hipoterapii, tj. rehabilitacji poprzez jazdę konną i terapii poprzez kontakt z koniem. Koń wyzwala emocje. Od strachu po miłość, uczy wrażliwości i opiekuńczości, ale też stanowczości i umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Motywuje do działania, daje chęć do zmagania się z przeciwnościami losu. Jest to wyjątkowa metoda usprawniania dzięki obecności czworonożnego terapeuty – konia.

Hucuły charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy. Nigdy nie traciły kontaktu z człowiekiem, co niewątpliwie przyczyniło się do ukształtowania ich charakteru. Z reguły są to łagodne i pojętne zwierzęta. Dobrze traktowane szybko potrafią to docenić i tym samym odpłacić. W przeciwnym wypadku mogą stać się nerwowe, a nawet złośliwe. Konie huculskie chętnie poruszają się kłusem, dorównując w tym dużym koniom. Są doskonałymi stępakami pod wierzch.

Hucuł jest silny, wielkiego serca i charakteru, odporny na choroby i ciężkie warunki atmosferyczne, mało wymagający co do paszy jak i warunków bytowania. Spokojny i przyjazny, zawsze chętny do współpracy z jeźdźcem stał się wspaniałym koniem ? rodzinnym?. Obecnie z powadzeniem pretendują do polskiej rasy ? konia rodzinnego? ( podobnie jak haflingery w krajach alpejskich): dla dzieci, młodzieży i dorosłych; pod wierzch, do zaprzęgu i pod rząd juczny; do rekreacji, do sportu, do hipoterapii i psychoterapii; bardzo przyjazne o spokojnym i łagodnym charakterze, ale równocześnie o żywym temperamencie; nie kłopotliwe w utrzymaniu i obsłudze.

Koń ten nie zawodzi zarówno podczas krótkich wycieczek jak i długotrwałych górskich rajdów. Wręcz idealny dla rozwijającej się w Polsce turystyki konnej. Doskonale sprawdza się w różnych typach zaprzęgów, a także wykazuje dzielność jako wierzchowiec dla młodzieży. Niektóre osobniki nawet bez systematycznego treningu potrafią skoczyć 130- 140 cz. Również w gospodarstwach rolnych jest on poszukiwany ze względu na swą ekonomiczność, gdyż przy swych małych wymaganiach, mniejszą masę ciała rekompensuje sprytem i siłą mięśni. Można przypuszczać, że w przyszłości stanie się bardzo dobrym uzupełnieniem maszyn w gospodarstwach specjalistycznych.

Organizujemy…

– Jazdy Konne (również na dużych koniach) – dla początkujących i zaawansowanych

– Jazdy i rajdy konne1, 3 I 5 dniowe w bajecznych plenerach Beskidu Niskiego

– Przejażdżki bryczką wraz z możliwością nauki powożenia

– Kuligi i pieczenie barana lub prosiaka

– Pokazy hodowlane i zawody jeździeckie odbywają się na terenie stadniny co roku pod koniec maja (Majówka w Regietowie) i września (Dni Huculskie) oraz w grudniu (halowe)
– Noclegi w Hotelu „Gościniec Jaśmin”
– Wyżywienie w Karczmie Regietowskiej

Z A P R A S Z A M Y !!!!!

szczegółowe informacje :
tel. 18 351 00 18 / tel. 18 351 00 97

Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” Sp. z o.o.
Regietów 28
38-315 Uście Gorlickie
tel: (018) 351-00-18 lub 52
fax: (018) 351-00-97
e-mail: skh@onet.pl

http://www.huculy.com.pl/

Źródło opisu: http://www.huculy.com.pl/
Źródło zdjęć: http://www.huculy.com.pl/
Dodane: 2011-03-29 18:30:38 przez Martika

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • sea
    12 sierpnia 2012 at 15:08

    Nie wiem jak gościniec,ale stadnina wygląda bardzo dobrze i jest to chyba najładniejsze miejsce w sielskim krajobrazie Beskidu Niskiego, konie śliczne a miejsce zapewne warte odwiedzenia !

    Pomocna recenzja
  • Rozczarowany
    12 sierpnia 2012 at 11:37

    Ostrzegam!!! Gościniec Jaśmin: fatalana, niekompetentna obsługa żywcem wyjęta z „komuny”. Na stronie internetowej informacja: obsługa w języku angielskim i niemieckim. Realia: obsługa słabo mówi po polsku. Wiejskie wesele-pewnie ok. Wyjazd z rodziną albo impreza integracyjna- Broń Boże!
    Serdecznie odradzam

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna