Zaloguj się

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Obiekty sportowe, Sport

Śląska, Gorzów Wielkopolski

Stadion im. Edwarda Jancarza w Gorzowie

Stadion im. Edwarda Jancarza – stadion żużlowy, położony w Gorzowie Wielkopolskim, będący własnością miasta. Obiektem administruje Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wielkopolskim.

Stadion zbudowano na początku lat 50-tych, na terenie byłego wysypiska śmieci. Stadion leży w południowej części miasta – w dzielnicy Zawarcie. Pierwsze zawody na stadionie przy ul. Śląskiej odbyły się w lipcu 1951 roku. Stadion na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany. W 1961 roku rozegrano pierwsze zawody przy sztucznym oświetleniu. W 1968 roku skrócono tor z 395 do 348 metrów. Kolejna generalna przebudowa stadionu miała miejsce w 1981 roku. Żużlowcy Stali Gorzów Wielkopolski rozgrywali wtedy swoje mecze na Stadionie Olimpii w Poznaniu. Tor wydłużono do 360 metrów. 3 sierpnia 1997 roku, przy okazji rozgrywania V edycji memoriału, stadion nazwano imieniem największego i najlepszego jeźdźca rodem z Gorzowa Wielkopolskiego – Edwarda Jancarza.

Ostatnia przebudowa stadionu miała miejsce w 2000 roku przed finałem Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Przed przebudową obiekt stał się własnością ówczesnego prezesa klubu – Lesa Gondora. Wymieniono bandę na nowocześniejszą złożoną ze 170 płyt sklejki powlekanej wodoodporną żywicą, wybudowano piękną wieżyczkę sędziowską i zamontowano tablicę świetlną. Skrócono także ponownie tor – z 360 metrów do 329 metrów. Zamontowano także maszty, które miały służyć częściowemu zadaszeniu, jednak ta inwestycja nie została wykonana do końca ze względu na brak funduszy. W 2003 roku rozpoczęto proces ponownego skomunalizowania stadionu.

Obiekt przeszedł kapitalny remont w latach 2007-2008. Na całym stadionie ławki wymieniono na plastikowe krzesełka, zainstalowano sztuczne oświetlenie, monitoring i nagłośnienie. Ponadto zadaszono trybunę główną i wybudowano trybunę piętrową na 4134 miejsca (potocznie nazywana jest ona „Komarówką” – od nazwiska obecnego prezesa Stali Gorzów Wielkopolski – Władysława Komarnickiego). 4 kwietnia 2008 roku dokonano oficjalnego otwarcia stadionu. Jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie.

Obecnie na „Jancarzu” (jak potocznie nazywany jest stadion) powstała i oficjalnie została otwarta 8.04.2001 rozbudowana piętrowa trybuna dookoła stadionu, tak aby otrzymać ponad 15 tysięcy miejsc siedzących.

Na całkowitą metamorfozę stadionu w ogromne żużlowe koloseum Gorzów wydał ponad 40 mln zł. Gorzowski obiekt rozbudowywano w dwóch etapach. Najpierw – po awansie żużlowców do ekstraligi w 2007 r. – ławki na całym stadionie zastąpiono plastikowymi krzesełkami i dobudowano piętrową trybunę na jednej prostej. Tej zimy powstała wysoka trybuna okalająca cały tor. W międzyczasie dwukrotnie przebudowano też wieżyczkę dla sędziego i oficjeli.

W najblizszych planach budowa parkingu na 322 miejsc o powierzchni 7,6 tys. m kw. Bryła stadionu to owal o obwodzie 560 m. Wrysowany w prostokącie – długi na 206 m, szeroki na 126 m, wysoki na 18 m (bez masztów). W najwyżej położonym krzesełku usiądziemy na wysokości 13 m, do krawędzi toru będziemy mieli 25 m.

Na trybunach gorzowskiego stadionu w 68 sektorach będzie mogło usiąść dokładnie 15036 miłośników żużla (na trybunie wysokiej – 7326). Dla kibiców gości przygotowano 1550 miejsc siedzących na obu piętrach przy wyjeździe z drugiego łuku (658 osób zmieści się na górze). Dla VIP-ów przygotowano 231 miejsc na specjalnej trybunie, tam też będą siedzieli dziennikarze (36 miejsc z dostępem do bezprzewodowego internetu przy specjalnych stolikach). Gdy będzie taka potrzeba, obiekt pomieści ok. 3 tys. fanów więcej (miejsca stojące).

Podczas modernizacji powstało reprezentacyjne, stojące na sześciu kolumnach wejście na stadion. Jest wysokie na 9 m, do tego cztery maszty flagowe i czytelny napis: Stadion im. Edwarda Jancarza. Wszystko przypomina nieco Bramę Brandenburską. Obiekt zyskał też nowe ogrodzenie.Wysokie na ponad trzy metry, ze wzmocnionej blachy falistej, w biało-żółto-stalowej kolorystyce.

Na stadionie będzie 20 bramek wejściowych. 13 kołowrotków stanie przy wejściu głównym od strony ul. Śląskiej (wcześniej było osiem). Do tego wejście VIP od ul. Kwiatowej, dwa przy nowym parkingu oraz cztery bramki od ul. Jasnej. Przez każdą z nich w godzinę może przejść 600-800 kibiców.

Przy każdej bramce będzie kamera monitoringu. W sumie na całym stadionie kamer będzie aż 49, w tym dziewięć o dużym zbliżeniu. System obejmuje każdy segment stadionu, rejestruje obraz i dźwięk.

Na trybunach stanęły dwa telebimy o wymiarach 5×9 m. Stadion będzie miał też nowoczesne oświetlenie: 115 lamp da 1300 luksów na torze, a 1700 na prostej startowej i umożliwi transmisję telewizyjną w technologii 3D.

Loże VIP na stadionie żużlowym
– wybudowano loże dla najważniejszych sponsorów. Loże są klimatyzowane, z przestronnymi oknami. W każdym z sześciu większych pokoi, na 30 m kw. ustawiono trzy skórzane sofy w kolorze kremowym, lampkę, stolik kawowy oraz duży stół do biesiadowania, przy którym może usiąść 10 osób.

Klub Sportowy „STAL GORZÓW”
– założony w 1947 roku, sekcja żużlowa w 1950

Stal Gorzów Wielkopolski S.A.
Siedziba klubu:
66-400 Gorzów Wlkp.,
ul. Kwiatowa 55,
tel./fax (095) 735 62 45
Czynny od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do 15:00

Stadion: im. Edwarda Jancarza,
ul. Śląska,
pojemność 15.036 + ew. 3000 stojących
Długość toru: 329 m;
Nawierzchnia: granitowa;

http://www.stalgorzow.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: http://www.stalgorzow.pl
Dodane: 2011-04-10 10:25:07 przez Martika

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • royalblue
    8 lipca 2011 at 17:49

    Ze zdjęć widać, że piękny stadion. Wielu mówi, że nawet ładniejszy niż Motoarena w Toruniu. Wkrótce będę miała okazje obejrzeć go na żywo.

    Pomocna recenzja
  • go3
    20 czerwca 2011 at 14:10

    całkiem imponujący obiekt, gorzowska mekka żużla 🙂

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna