Zaloguj się

Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Sidzina - Bińkówka, Zawoja

SKANSEN w SIDZINIE

Muzeum Kultury Ludowe

Szlak architektury drewnianej ? skansen w Sidzinie.

Skansen (dość mocno ukryty za drzewami, łatwo). Warto zwiedzić te kilka orawskich chałup (jednak troszkę innych niż te w Zubrzycy).

W Sidzinie – Bińkówce znajduje się skansen, w którym można obejrzeć liczne eksponaty związane z historią i etnografią tego regionu. Zalążkiem skansenu była izba regionalna, która powstała z inspiracji ks. Józefa Świstka. Za jego namową Adam Leśniak – późniejszy długoletni kustosz sidzińskiego muzeum – gromadził stare, zabytkowe przedmioty, które zbierał wspólnie z dziećmi przebywającymi na wypoczynku w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie.

Chałupa Banasików – biała izba Początki skansenu datują się na 1963 r. i związane są z obchodami 400 rocznicy powstania wsi. Wtedy to w przysiółku Binkówka, nad brzegiem spływającego ze stoków Policy potoku Ciśniawka, oddano do zwiedzania zabytkową chałupę Banasików z 1809 roku, przeniesioną tu z Małej Sidzinki. Jest to budynek zrębowy z wysoką kamienną podmurówką, podpiwniczony, nakryty dachem gontowym przyczółkowo-naczółkowym. Wewnątrz budynku są trzy pomieszczenia rozdzielone szeroką sienią. Po lewej stronie znajduje się izba czarna, zwana też piekarnią (kuchnia) i izba biała, zwana świetnicą, komora oraz tzw. wyska – pomieszczenie usytuowane na strychu, pełniące funkcję spichlerza.

Chałupa Banasików – czarna izba Można tu obejrzeć dawne, typowe dla pierwszej połowy XIX wieku, wyposażenie i sprzęt gospodarski, m.in. garnki, miski, odcedzarki, żarna, narzędzia do obróbki lnu i wełny, meble oraz zbiór obrazów.W 1971 r. przeniesiono na Bińkówkę piętrowy spichlerz, tzw. „górkę” z 1897r., w którym urządzona została ekspozycja przekazanych przez kombatantów pamiątek dokumentujących okres walk z okupantem podczas II wojny światowej.

Kolejnymi obiektami, które zgromadzono w sidzińskim skansenie, to dziewiętnastowieczna kuźnia z wyposażeniem, chałupa Anny Kozioł ze Spytkowic z 1901 r. w której organizowane są wystawy, spotkania itp., chałupa wójta Maja (Kostkowiaka ) z Sidziny z II połowy XVIII w. Ostatnim nabytkiem skansenu jest loretańska dzwonnica z 1937 r., przeniesiona z Sidziny-Wielkiej Polany.

Skansen w Sidzinie
Do skansenu można dojechać z Sidziny od skrzyżowania „Dąb” drogą do Wielkiej Polany. Wejście do skansenu znajduje się na przeciw Domu Wczasów Dziecięcych na Bińkówce.

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem w okresie
od 1 kwietnia do 31 października,
w dniach:
od wtorku do piątku, od godz. 7.00 do 15.00
oraz w niedziele od godz. 10.00 do 18.00.
W innym terminie – po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym z przewodnikiem: Józef Czarny, tel. 501 597 208

Ceny biletów:
bilet normalny: 4,00 zł,
bilet ulgowy: 2,00 zł dla dzieci do lat 7, emerytów, rencistów, studentów oraz dla osób niepełnosprawnych.

Według informacji ze strony:

http://www.bystra-sidzina.pl/muzeum.html

Obiekt czynny jest obecnie od początku kwietnia do końca października, codziennie oprócz poniedziałków i sobót, w godzinach 7:00-15:00 (w niedziele od 10:00 do 18:00).

Źródło opisu: http://www.bystra-sidzina.pl/muzeum.html
Źródło zdjęć: http://www.bystra-sidzina.pl/muzeum.html
Dodane: 2009-10-31 21:58:59 przez Gorroz

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna