Zaloguj się

Skansen Lotnictwa w Łodzi Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Pilska, Łódź

Skansen Lotnictwa w Łodzi

Kolekcja samolotów z ul. Pilskiej (mieści się obok Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi)

Kolekcja nie jest zabytkowa, za to bardzo atrakcyjna. Jest w niej ok. 30 eksponatów samolotów wojskowych i cywilnych z lat 50. i 60. m.in. Ił-28, MiG-15, MiG-17, MiG-21, wielki śmigłowiec Mi-6 i samolot pasażerski Tu-134. Jest też Ił-14, który służył jako salonka dla Władysława Gomułki. To jedna z bogatszych kolekcji w Polsce.

Kolekcja jest imponująca w porównaniu z podobnymi zbiorami w Polsce, większa od warszawskiej przy Muzeum Wojska Polskiego.

Samoloty zbierał przez całe życie łodzianin Jerzy Lewandowski. Kolekcja nie była ostatnio udostępniana publiczności. Tylko od czasu do czasu Klub Seniorów Lotnictwa organizował tam wycieczki.

Zbiór Jerzego Lewandowskiego stanie się atrakcją turystyczną. Nie wiadomo, jaką będzie miała formułę prawną: czy powstanie fundacja, która udostępni obiekty zwiedzającym, czy zbiory przy ul. Pilskiej staną się filią Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Miasto przekaże je pod opiekę Muzeum Tradycji Niepodległościowych, które stworzyłoby tam swoją filię, przystosowało je dla zwiedzających i administrowało nimi. Chęć zaopiekowania się zbiorem wyraził też Port Lotniczy im. Władysława Reymonta.

Kolekcja stoi na działce należącej do Wojskowych Zakładów Lotniczych.

Jeszcze należy zamienić tę ziemię na kawałek gruntu należącego do łódzkiego lotniska. W ciągu roku powinno się rozwiązać wszystkie problemy formalne, przygotować teren i znaleźć etat dla emerytowanego pilota, który oprowadzałby wycieczki.

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Piotrkowska 87, 90-423 Łódź
tel.: (+48) 042 638 59 55, 042 638 59 56
fax: (+48) 042 638 59 55
e-mail: cit@uml.lodz.pl
www: www.cityoflodz.pl

Źródło opisu: http://miasta.gazeta.pl/lodz
Źródło zdjęć: lotniczapolska.pl – http://miasta.gazeta.pl/lodz
Dodane: 2009-09-26 12:19:04 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • riNka
    12 stycznia 2013 at 17:16

    W Łodzi będzie Muzeum Lotnictwa! Od 2013 roku w Łodzi będzie działało Muzeum Lotnictwa. Będzie ono oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Przy ul. Pienistej 74 w Łodzi zostanie wyeksponowanych 20 samolotów i śmigłowców. Będą wśród nich niezwykle rzadkie maszyny jak śmigłowiec Mi6 czy bombowiec Ił 28.
    m.in. jedyny w Polsce ogromny śmigłowiec Mi-6.

    Eksponaty prezentowane w Łodzi pozostaną własnością Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W tamtejszych zakładach lotniczych zakończyła się już ich naprawa. Zostaną przetransportowane do Łodzi w 2013 roku. Większość eksponatów była prezentowana w Łodzi w ramach prywatnej kolekcji zgromadzonej przy ul. Pilskiej przez nieżyjącego już Jerzego Lewandowskiego.

    Pomocna recenzja
  • lotna
    23 listopada 2011 at 14:06

    W Łodzi powstanie Muzeum Lotnictwa. Łódź utworzy Muzeum Lotnictwa jako filię Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Kolekcja ma być zabrana z ul. Pilskiej i ma zostać ulokowana na działce miejskiej przy ul. Sołtyka (niedaleko terminalu nr 3). Nowe muzeum lotnictwa ma być otwarte w sierpniu 2012 r.

    Pomocna recenzja
  • air sho-wstyd
    26 września 2011 at 14:33

    Samoloty miały być zabrane do Dęblina gdzie powstanie Muzeum Polskich Sił Powietrznych. Na razie wywóz kolekcji z Łodzi wstrzymano. Jest pomysł na utworzenie w Łodzi filii muzeum w Dęblinie.
    – z 21 samolotów 5 jest własnością rodziny Jerzego Lewandowskiego – wielkiego miłośnika lotnictwa, pozostałe to własność MON.

    Pomocna recenzja
  • flyer
    7 lipca 2011 at 13:54

    Niedaleko łódzkiego lotniska znajduje się jedna z pierwszych w wolnej Polsce prywatna kolekcja samolotów. Kolekcja gromadzona była od 1989 roku.
    Miejsce, które miało stać się muzeum, zamienia się w cmentarzysko. Od 2002 roku, miejsce w którym samoloty stoją jest zamknięte a samoloty niszczeją … wstyd 🙁

    Pomocna recenzja
  • Łodziak
    5 sierpnia 2010 at 13:58

    Jest projekt utworzenia przy skansenie lotnictwa w rejonie lotniska, miejsca na ekspozycje zabytków mechanicznych, Muzeum Techniki Motoryzacji lub Muzeum Zabytków Mechanicznych.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna