Zaloguj się

Skansen Fortyfikacji

Cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach „SARAGOSSA”, „SOKÓŁ”, „SABAŁA”, i „SĘP” – pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 r., które przedzielając w poprzek Mierzeję Helską (między Jastarnią i Kuźnicą) zamykały w ten sposób dostęp do półwyspu od strony lądu.

Fortyfikacje II Rzeczypospolitej

W roku 1920, zajmując Pojezierze Pomorskie i wybrzeże Bałtyku, odrodzona II Rzeczypospolita odzyskała dostęp do morza.
Polskie wybrzeże miało zaledwie 140 km linii brzegowej, w tym blisko połowa przypadała na liczący 33 km długości Półwysep Helski.
Ten piaszczysty skrawek terenu, porośnięty trawami i lasem, nie miał wówczas poważnego znaczenia gospodarczego i militarnego. Podczas wojny polsko-sowieckiej strajk w gdańskim porcie zablokował dostawy materiałów wojennych. Dla Polskiej Armii rozwiązaniem zastępczym miało być przyjmowanie zaopatrzenia przez port w Helu, toteż w tym celu zbudowano linię kolejową prowadzącą na cypel oraz podjęto pierwsze przygotowania obronne na półwyspie.
Budowa portu dalekomorskiego w Gdyni po zakończeniu wojny z Rosją Sowiecką spowodowała, że istotniejsza stała się militarna rola półwyspu, dominującego nad Zatoką Gdańską.

Okoliczne lasy na zachód i wschód od Jastarni

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-05-31 12:25:09 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna