Zaloguj się

Sanktuarium Świątynia Opatrzności Bożej Warszawa Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1, Warszawa

Sanktuarium Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

– Wotum Narodu, Miejsce Kultu, Pamięci, Kultury

Sanktuarium Świątynia Opatrzności Bożej wchodzi w skład : Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie wchodzi w skład trójki sanktuariów w Polsce, w których odbywa się szczególna służba Boża na obszarze narodu i państwa. Łagiewniki krakowskie to – to opatrywanie wszystkich grzeszników; Częstochowa -Jasna Góra to mecenat opatrujący nieśmiałych aby odważniej szli w objęcia Chrystusa, a Warszawa to opatrywanie poranionej przez swawolę wolności.

Wilanowska Świątynia jest znakiem wolności. Będzie słuzyć nie tylko Warszawie ale i całej Polsce.Będzie również oddziaływać na Unię Europejską. Po dwóch wiekach wracamy do dziękczynienia za wolność.
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie to obecnie budynek kościoła wznoszony u zbiegu ulicy Klimczaka i przedłużeniu Sobieskiego (przyszła Aleja Rzeczypospolitej) w Wilanowie. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

Historia Świątyni Opatrzności Bożej liczy ponad 200 lat i ściśle wiąże się z Konstytucją 3 Maja z 1791. Uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu Świątyni, jako Wotum Wdzięczności za Konstytucję. Całym sercem w realizację tego zobowiązania zaangażował się Naród Polski wraz z ostatnim królem, Stanisławem Augustem Poniatowskim. Trzeci rozbiór Polski przerwał podjęte prace. Mimo rozbiorów, Polacy nie zapomnieli o przysiędze. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wznowiono działania na rzecz budowy świątyni. Wybuch II wojny światowej, okupacja hitlerowska oraz dyktatura komunistyczna uniemożliwiły jej realizację przez następnych kilkadziesiąt lat.

W krypcie świątyni spoczęli:

  • ksiądz Jan Twardowski – poeta
  • ksiądz Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich
Poziomy Centrum :
A – Muzeum Jana Pawła II i Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
B – Świątynia Opatrzności Bożej
C – Panteon Wielkich Polaków
Centrum to nowoczesna instytucja kultury powołana przez Ks. Abp Kazimierza Nycza. Istotą działania Centrum jest szerzenie nieustającego dziękczynienia Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu, a także budowanie idei wdzięczności innym ludziom za odzyskaną wolność i dobro otrzymywane każdego dnia . Dzięki zaangażowaniu nas wszystkich w budowę Wotum Narodowego Centrum spełni zobowiązanie Sejmy Czteroletniego. Jednym z działań podjętych przez Centrum jest organizacja Dnia Dziękczynienia.
Dzień Dziękczynienia – Pola Wilanowskie 7.06.2009
www.dziekuje.pl
Ks. Abp Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedziele czerwca Dniem Dziękczynienia. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać nasza wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Dzień ten ma przypominać, że prawdziwym Wotum jest Polska Bogu wdzięczna. Jest także ponadczasowym łącznikiem, dzięki któremu każdy Polak może osobiście uczestniczyć w wypełnieniu Wotum Narodowego i realizować go dziś.
Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego – pamiątka dla przyszłych pokoleń
W kompleksie Centrum powstaje Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które będzie wyjątkowym Wotum Wdzięczności dla tych wielkich postaci. W muzeum zostanie przedstawiony każdy etap ich życia. Ambicja muzeum jest budowanie świadomości kulturowej i patriotycznej wśród Polaków, a zwłaszcza wśród młodego pokolenia, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych nowoczesnych technologi i komunikacji i edukacji.
Zespół muzeum stawia sobie za cel przekazywanie najważniejszych wartości i treści, które Ci dwaj wybitni Polacy dali obecnym i przyszłym pokoleniom. Muzeum pełnić będzie misję społeczną, polegającą na złożeniu hołdu wdzięczności Opatrzności Bożej za opiekę nad Polską w minionym stuleciu.
W muzeum chcemy pokazywać uniwersalny wymiar pontyfikaty Jana Pawła II i posługi Prymasa Wyszyńskiego przez przkazywanie najważniejszych wartości i treści.
Jesteśmy świadkami tych wielkich Polaków i ich dokonań, dlatego musimy postawić pozostawić świadectwo dla przyszłych pokoleń. To nasz obowiązek. Nowoczesne muzeum to właściwa forma ich upamiętnienia, która będzie oddziaływać na szerokie grono odbiorców i rozwijać się w przyszłości.

Centrum Opatrzności – Wotum Narodu
Miejsce Kultu, Pamięci, Kultury

ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-946 Warszawa

Połączenia z Centrum Warszawy:
Metro Centrum > Metro Wilanowska
Metro Wilanowska > Wilanów:
autobusy lini 139,700,710,724,725

Kompleks Centrum Opatrzności Bożej
ul. Ks. Prymasa Augusta
Hlonda 1
02-946 Waszawa

Biuro czynne:
pon.- pt. w godz. 9 – 17.

ZWIEDZANIE PANTEONU WIELKICH POLAKÓW:

– Osoby indywidualne: soboty 16.00 ? 19.00, niedziele 10.00 ? 19.00
/o ile nie będą prowadzone prace budowlane/

– Grupy zorganizowane: po uzgodnieniu z księdzem proboszczem

ADRES DO KORESPONDENCJI:
biuro@centrumopatrznosci.pl

Biuro Centrum Opatrzności Bożej

ul. Miodowa 17/19
00-246 Warszawa

tel./fax: /0-22/ 53 17 169
tel./fax: /0-22/ 53 17 277
tel. /0-22/ 53 17 170
www.dziekuje.pl

http://centrumopatrznosci.pl

Źródło opisu: http://centrumopatrznosci.pl
Źródło zdjęć: http://centrumopatrznosci.pl
Dodane: 2009-06-07 16:27:32 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • linqua
    8 kwietnia 2013 at 18:04

    W Warszawie, na Polach Wilanowskich, trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej. To wotum narodu, pierwotnie za Konstytucję 3 maja, obecnie za wolną ojczyznę.

    Pomocna recenzja
  • riNqua
    8 kwietnia 2013 at 18:03

    Licząca 75 metrów wysokości Świątynia Opatrzności Bożej jest obecnie najwyższym kościołem w Warszawie. Symbolicznie kończy Trakt Królewski. Z jej szczytów rozciąga się widok na panoramę całej stolicy i pobliski Pałac w Wilanowie.

    Pomocna recenzja
  • bozio
    2 maja 2011 at 12:24

    Na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej odsłonięto – największy na świecie portret Jana Pawła II (o wymiarach 55 na 26 m), kopię tego, który wisiał wczoraj na pl. Świętego Piotra. Papieski wizerunek na wilanowskiej świątyni został skomponowany z tysięcy portretów Polaków nadesłanych e-mailem.

    Pomocna recenzja
  • modliqa
    3 marca 2011 at 10:15

    Szczyt kopuły Świątyni Opatrzności Bożej został wzbogacony o pięciometrowy krzyż. Od teraz Świątynia jest najwyższym kościołem w Warszawie, mającym 75 metrów.

    Pomocna recenzja
  • świątynna
    3 marca 2011 at 10:14

    1 marca Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zmienił trasę linii autobusowej 422, kierując ją do Świątyni Opatrzności Bożej.

    Pomocna recenzja
  • sawa
    18 lutego 2011 at 10:13

    Ogromny plakat z wizerunkiem Jana Pawła II zawiśnie 1 maja na Świątyni Opatrzności Bożej. Przy Świątyni oraz na pl. Piłsudskiego odbędą się warszawskie uroczystości związane z beatyfikacją papieża Polaka

    Pomocna recenzja
  • daria
    7 października 2010 at 14:34

    piekana swiatynia!to na to ida pieniadze polskiego podatnmika , na szpitale , domy dziecka, na dozywianie dzieci w szkołach pieniedzy brakuje ,hanba,!!!!!!!!!!!!to oburzejące ,według mnie to oburzajace ,oni , ci wypasieni pławiacy sie w luksusach,jeżdzący drogimi autami mieszkajacy wielkich rezydencjach sludzy bozy od siedmiu bolesci , buduja sobie swiatynie a w polsce dzieci głoduja !

    Pomocna recenzja
  • sgoha28
    7 kwietnia 2010 at 16:56

    To już stoi czy dalej tylko w planach.
    Jak to wybudują to muszę sprawdzić czy budowla tak samo mi się nie będzie podobała jak projekt.

    Pomocna recenzja
  • Dominik
    7 kwietnia 2010 at 00:23

    Projekt nowoczesny ,to napewno , ale czy ładny ?? Wątpię

    Pomocna recenzja
  • asiunia0000
    22 lutego 2010 at 17:53

    Piękna świątynia.

    Pomocna recenzja
  • luranuk
    3 stycznia 2010 at 11:42

    warto zwiedzic i zobaczyc

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna