Zaloguj się

Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Jana Pawła II 124, Nowy Targ

Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Lokalizacja; Wieś w kotlinie podhalańskiej, w okolicach Nowego Targu. Ludźmierz jest najstarszą wsią na Podhalu.

Wieś położona jest w kotlinie podhalańskiej zwanej Orawsko-Nowotarską, w okolicach Nowego Targu.

Przez Ludźmierz prowadzi szlak turystyczny z Szaflar na Pogórze Orawskie (przez Żeleźnicę – 912 m n.p.m.) i dalej na Babią Górę (1725 m n.p.m.).

Ludźmierz, to coraz bardziej znane miejsce pielgrzymek i równocześnie ośrodek kultury katolickiej, która promieniuje daleko poza Podhale.

Historia Ludźmierza jest związana z powstaniem na początku XIII w. klasztoru cystersów, którzy zostali tu sprowadzeni w celu kolonizacji Podhala. Otrzymali oni rozległe nadania książęce, rozciągające się od dzisiejszego Długopola aż po Dębno. Pierwsze wiadomości o zagospodarowaniu tych ziem pochodzą z roku 1234, kiedy to wojewoda krakowski Teodor Gryfita zakłada wieś, buduje kościół i klasztor cystersom, których sprowadza z Jędrzejowa. W latach 1869-1877 na miejsce rozebranego drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany. Świątynia w stylu neogotyckim, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to najważniejsze sanktuarium Podhala i miejsce pielgrzymek o zasięgu ponaddiecezjalnym. Do kościoła przeniesiono rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala

Ludźmierz kojarzy się góralom podhalańskim z cudowną figurą Matki Boskiej „Gaździny i Królowej Podhala”. Kult Maryjny trwa od niepamiętnych czasów. Figura słynąca z niezliczonych łask przyciąga tłumy pielgrzymów. Historycy określili, iż cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej powstała około roku 1400. Do dziś krążą legendy związane z tym faktem. Jedna z nich głosi, że kupcom jadącym na Węgry ukazała się postać Matki Boskiej, a na miejscu cudu wzniesiono kościół i umieszczono w nim statuę Matki Boskiej. Inna legenda mówi, że węgierski handlarz winem, w czasie podróży zboczył z drogi prowadzącej przez torfowiska koło Ludźmierza, jego wóz ugrzązł, jemu samemu zaś groziła utrata życia. Głodny i znużony wzywał pomocy Matki Boskiej oraz oddał się w Jej opiekę. Przyrzekł wówczas, że po wyjściu z opresji sporządzi figurę Matki Boskiej i złoży ją w kościele ludźmierskim. Jego modlitwa została wysłuchana – w ciemności zauważył światło z ludźmierskiego kościoła, wydostał się z bagna i uratował życie. Z wdzięczności ufundował figurę.

Ważnymi datami dla tego sanktuarium były koronacja cudownej figurki koronami papieskimi przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę 15 sierpnia 1963 roku, a także dwie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Matki Boskiej Ludźmierskiej.

W modlitwie różańcowej z Papieżem wzięło udział około 250 tys. pielgrzymów nie tylko z Podhala, ale również z całej Polski.

W latach dziewięćdziesiątych wydarzeniem kulturalnym związanym z sanktuarium stają się koncerty „Nieszporów Ludźmierskich”. Ich prawykonanie odbyło się w Ludźmierzu 28 września 1992 roku. Autorem muzyki jest pochodzący z Nowego Targu kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, autorem psalmów zaś Leszek A. Moczulski.

W ostatnim dziesięcioleciu Sanktuarium Ludźmierskie zostało rozbudowane. Wokół kościoła wzniesiono krużganki, wieczernik, ołtarz polowy i stacje Drogi Krzyżowej. Wybudowano okazały dom dla pielgrzymów.

Końcem lat 90-tych sanktuarium ulega dalszemu rozbudowaniu. W podzięce Ojcu Świętemu za modlitwę różańcową wzniesiony został sumptem górali z Ameryki, Ogród Różańcowy. Stacje różańca wykonane są z białego marmuru, a nad całością góruje wzniesienie Stacji Ukrzyżowania Pana Jezusa. W centrum zaś ogrodu znajduje się pomnik z brązu klęczącego na modlitwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ranga tego sanktuarium ciągle wzrasta, o czym dowodzi podniesienie przez Ojca Świętego tutejszego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Jego osobistym darem na 40-lecie koronacji cudownej figurki Matki Boskiej Ludźmierskiej jest piuska papieska, przechowywana tu jako dowód przywiązania Papieża Polaka do tego miejsca.

Rozwój i rozbudowę sanktuarium zawdzięczamy pracowitości i wytrwałości budowniczego ks. Prałata Tadeusza Juchasa. Poświęcenie Ogrodu Różańcowego zbiegło się z jubileuszem 600-lecia kultu cudownej figurki – Gaździny Podhala oraz I Światowym Zjazdem Górali w Ludźmierzu w 2000 roku. W ostatnim czasie Ogród Różańcowy jest powiększany o 5 nowych stacji czwartej części Światła Różańca Świętego.

Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej
ul. Jana Pawła II 124
34-471 Ludźmierz k. Nowego Targu
tel/fax. 018-265-5527
email: sanktuarium@ludzmierz.pl

tel. (018) 265 53 30, fax 265 53 33,

e-mail: mbludzm@ns.onet.pl

www.mbludzm.pl

Dom Pielgrzyma: (018) 265 55 77

Źródło opisu: www.mbludzm.pl
Źródło zdjęć: www.mbludzm.pl
Dodane: 2009-02-09 20:15:46 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • andzelika ciszowska
    19 listopada 2012 at 15:47

    pieka nmiejscowosc musze tam pojechac i dzieki bo mam to do szkoly opisac

    Pomocna recenzja
  • andzelika ciszowska
    19 listopada 2012 at 15:46

    pieknie mam to do szkoly opis wielskie dzienkiandzia

    Pomocna recenzja
  • jula_5
    9 grudnia 2009 at 18:47

    naprawde ładne miejsce musze je odwiedzić;)

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna