Zaloguj się

Do czasów obecnych zachowały się wszystkie trzy wieże, wysokie na 6 metrów mury od strony północnej oraz wschodniej, a także XVIII-wieczny ceglany most. Z południowo-zachodniej części muru obwodowego przetrwały jedynie fundamenty. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających – punkt widokowy na wieży więziennej, skąd podziwiać można okoliczne krajobrazy.

Zamek wybudowano z cegły na fundamentach z kamieni, na wysokiej, sztucznie usypanej skarpie. Wzniesiony na planie dziewięciokąta. Wysokość murów sięgała 8 m, a szerokość miejscami przekraczała 1,8 metra. Szczytem murów biegły ganki strażnicze. Zamek składał się z dwóch okrągłych wież, baszty bramnej, kaplicy oraz dwóch murowanych budynków. Do zamku prowadziły od północnego-wschodu dwa drewniane, zwodzone mosty: dla koni do bramy i dla pieszych do furty. Całość otoczona była fosą.

Data lub czas powstania

XIV w.

Materiał budowlanyObiekt murowany – cegła, kamień.
Historia

Ceglany zamek, który został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w miejscu pochodzącego z XI wieku grodu. Wzniósł go w latach 1388–1410 książę mazowiecki Janusz I. W 1526 roku, kiedy te tereny zostały przyłączone do Królestwa Polskiego zamek stał się własnością królewską.

W 1656 r. w czasie potopu szwedzkiego zamek został poważnie zniszczony. Starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński rozpoczął odbudowę zamku w latach 1762–1766, powstał wtedy m.in. most. Jednak po dostaniu się pod zabór pruski, mury zniszczono, a zrujnowanego zamku nie odbudowano.

W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęto, zakrojone na niewielką skalę, prace konserwatorskie. Jednak dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku zabezpieczono mury zamkowe i udostępniono zwiedzającym jako trwałą ruinę.

Źródło opisu: http://www.map4u.pl/pl/poi/3277929#
Źródło zdjęć:
Dodane: 2015-01-26 07:22:00 przez Karolinka

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna