Zaloguj się

Rogowska Kolei Wąskotorowa Rogów Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Dworcowa, Brzeziny

Rogowska Kolei Wąskotorowa – będąc w Rogowie koniecznie trzeba przejechać się zabytkową Rogowską Koleją Wąskotorową.

Trasa kolejki liczy ok. 50 km, a po drodze organizatorzy oferują ognisko na stacji w Jeżowie, zwiedzanie owianego legendami, zabytkowego kościoła św. Wacława, modrzewiowego kościółka św. Stanisława oraz ruin średniowiecznego zamku Książąt Mazowieckich.

Rogowska Kolej Wąskotorowa – powstała w 1915 roku jako niemiecka wojskowa kolej polowa o rozstawie szyn 600 mm. Łączyła Rogów z Białą Rawską. Służyła do zaopatrywania niemieckiego frontu w żywność broń i amunicję.

Po skończeniu I wojny światowej została przejęta przez PKP. W 1954 roku przekuto ją na rozstaw 750 mm. W 1996 roku została wpisana do rejestru zabytków. W 2001 roku PKP podjęły decyzję o jej likwidacji. Od zniszczenia uratowała ją Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW).

Dziś jest jednym z najpiękniejszych czynnych zabytków techniki województwa łódzkiego. Na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy zgromadzono drugą co do wielkości w Polsce kolekcję zabytkowego taboru wąskotorowego.

Na stacji w Rogowie powstaje, tworzony społecznie, skansen kolei wąskotorowych. Fundacja sprowadziła 52 jednostki taboru, w tym 3 parowozy, 5 lokomotyw spalinowych, 3 wagony motorowe i 5 osobowych. Większość egzemplarzy to unikaty, często uratowane wręcz „spod palnika”. Wśród nich można znaleźć unikalne egzemplarze cysterny do przewozu melasy z 1905 r., saksońskiego pługa odśnieżnego z końca XIX stulecia i wagonu bagażowo-pocztowego z 1928 r.

Wszystkie wyremontowane lokomotywy i wagony mają w pełni historyczny wygląd. Zrekonstruowane umundurowanie obsługi pociągu, oraz odtworzone liczne szczegóły wyposażenia taboru dopełniają klimatu sprzed lat.

Jest najcenniejszym zabytkiem kolejnictwa w regionie łódzkim. Prowadzone są na niej przewozy turystyczne. W każdą niedzielę od początku maja do końca września o godzinie 13.00 odjeżdża z Rogowa ogólnodostępny pociąg turystyczny. Pociąg złożony z zabytkowych wyremontowanych wagonów osobowych i jednego bagażowego ciągnie lokomotywa z lat 60 ubiegłego wieku. Z okazji lokalnych festynów uruchamiane są dodatkowe pociągi, m.in. podczas „Dni Rawy” czy „Święta Wiosny” w Arboretum w Rogowie.
Na turystów czekają takie atrakcje jak zwiedzanie późnobarokowego kościoła w Głuchowie, czy ognisko z kiełbaskami na stacji w Jeżowie.Trasa kolejki wiedzie przez malownicze, pagórkowate tereny Mazowsza. W drodze do Białej mijamy:

Jeżów – z neogotyckim kościołem parafialnym p.w. św. Andrzeja Apostoła, wzniesionym w latach 1907 – 1914 z nawą z XV / XVI stulecia, w którejzachowało się późnogotyckie sklepienie gwiaździste. Ponadto drewnianykościół cmentarny pw. św. Leonarda prawdopodobnie z 2. poł. XVII w. orazdrewniane domy z XIX w. Cmentarz żołnierzy Armii Łódź z 1939 r.
Głuchów – wieś założona na skrzyżowaniu dawnych traktów z Łęczycy do Rawy Mazowieckiej i z Piotrkowa Trybunalskiego do Skierniewic. We wsi stoipóźnobarokowy kościół parafialny p.w. św. Wacława wzniesiony w 1786 r. z piękną dwuwieżową fasadą, neogotycką dzwonnicą z 1821 r. i neoklasycystycznaplebanią z 1824 r.

Boguszyce – w których stoi drewniany kościół p.w. św. Stanisława Biskupa, jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Świątynia ta została wzniesiona w latach 1550 – 58, z fundacji Wojciecha Bogusławskiego herbu Rawicz, podskarbiego dóbr mazowieckich należących do królowej Bony. Kościół wzniesiono w miejscu wcześniejszej świątyni z 1521 r.

Rawa Mazowiecka – posiada następujące zabytki:- grodzisko „Anielska Góra” – wczesnośredniowieczne grodzisko położone około1.8 kilometra na południowy wschód od rynku, na skraju miasta – dawny zespół klasztorny jezuitów (z XVII – XVIII w.) zlokalizowany w zachodniej pierzei rawskiego rynku. Na późnobarokowy zespół klasztoru skłądają się:

kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P., klasycystyczna,dwukondygnacyjna dzwonnica oraz budynek dawnego kolegium jezuickiegoufundowanego przez braci Wołuckich w 1613 W czasie rokoszu Lubomirskiegokolegium jezuickie gościło króla Jana Kazimierza. Wychowankiem kolegium byłznany polski kronikarz Jan Chryzostom Pasek;- zamek książąt mazowieckich z XIV w. – średniowieczny zamek w Rawie wzniesiono na sztucznym usypisku nad rzeka Rawką, w czasach księciamazowieckiego Siemowita – w latach 1363 – 1366

Biała Rawska – jeden ze starszych ośrodków osadniczych na ziemi mazowieckiej. Już w XII w. był to gród kasztelański, który pełnił rolęważnego ośrodka administracyjnego, a także handlowego. Prawdopodobnie istniała tu komora celna. Znajduje się tu też kościół parafialny p.w. św.Wojciecha – murowana światynia z początku XVI wieku, odbudowana po pożarze wkońcu XVII stulecia. i w 1846 r. z neogotycką fasadą z 2. poł. XIX stulecia.

Rogowska Kolei Wąskotorowa
95-063, Miejscowość: Rogów
Województwo: łódzkie
Telefon: +48 46 8748023

Kolej Wąskotorowa
Rogów – Rawa – Biała

Parowozownia Rogów
ul. Dworcowa 37
95-063 Rogów

Zamawianie wycieczek:
tel. 046 874 80 23
info@kolejrogowska.pl

http://kolejrogowska.pl

Źródło opisu: http://kolejrogowska.pl
Źródło zdjęć: http://kolejrogowska.pl
Dodane: 2008-08-26 12:52:31 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • kolejkowy
    16 kwietnia 2012 at 19:50

    Kursowanie kolejki w sezonie 2012 rozpocznie się w niedziele 29 kwietnia! … w tym roku będą 4 kursy co 80 minut w każda niedzielę z Rogowa 🙂

    Pomocna recenzja
  • szop
    23 grudnia 2011 at 23:02

    Złodzieje skradli kilkanaście ton mocowań torów kolei Rogowskiej. Istnienie kolejki zagrożone … 🙁
    To najdłuższa kolejka wąskotorowa w Polsce prawie 50km.

    Pomocna recenzja
  • Kajetan
    27 kwietnia 2009 at 16:28

    W tym roku do rozkładu dodano drugi pociąg o 11:15.
    Warto też odwiedzić stronę kolejki:
    http://www.kolejrogowska.pl

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna