Zaloguj się

Pomnik Jana III Sobieskiego, jest dziełem lwowskiego rzeźbiarza Tadeusza Barącza, odlanym w brązie w wiedeńskiej firmie Artura Kruppa.

Początkowo, od 1898 r., pomnik zdobił skwer na Wałach Hetmańskich, w najbardziej reprezentacyjnym spacerowym ciągu Lwowa, tzw. Corso.

Jedyny król Rzeczypospolitej, pochodzący z najbliższych okolic Lwowa przedstawiony został w narodowym stroju, w żupanie i kontuszu, na wspiętym rumaku, przeskakującym obalone działo, kosz faszynowy i strzaskaną lawetę. Postać króla była zwrócona twarzą na południowy wschód, skąd najczęściej nadchodziło niebezpieczeństwo dla Lwowa.

Gdy w lipcu 1944 Lwów został ponownie zajęty przez ZSRR, powstał projekt, by Sobieskiego przerobić na… Bohdana Chmielnickiego. W 1950 przekazano go jednak władzom polskim.

Przez 16 lat stał w parku w Wilanowie, po czym przewieziono go do Gdańska i ustawiono na jednym z głównych placów Starego Miasta – Targu Drzewnym. Ponowne odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 1965. Pomnik usytuowano tak, że król zwrócony jest w kierunku zachodnim. Oryginalna tablica z tekstem „Królowi Janowi III miasto Lwów” została ukryta i zamontowana dopiero po 1989.

Źródło opisu: ttp://www.zoo.gd.pl
Źródło zdjęć: ttp://www.zoo.gd.pl
Dodane: 2009-10-14 22:36:56 przez kabel80

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • medulla
    4 marca 2010 at 10:59

    Ważny element historyczny, trzeba zobaczyć.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna