Zaloguj się

Muzeum – Zamek w Łańcucie Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Zamkowa 1, Łańcut

W 1629 roku dobra łańcuckie od synów Stanisława Stadnickiego kupił Stanisław Lubomirski. W latach 1629-1641 wybudował zamek z wieżami w narożach, otoczony systemem fortyfikacji bastionowych i podwójną linią wałów obronnych z suchą fosą.
Obecny wygląd rezydencja łańcucka zawdzięcza przebudowie dokonanej w II połowie XVIII wieku przez Stanisława Lubomirskiego Marszałka Wielkiego Koronnego i jego żonę Izabelę z Czartoryskich, zwaną Księżną Marszałkową, kuzynkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego okresu pochodzi między innymi „Pokój pod Widokiem”, „Apartament Brenny”, „Apartament Chiński”, „Apartament Turecki” – z zachowanym autentycznym wystrojem wnętrz. Staraniem Księżnej Marszałkowej założono wokół zamku park krajobrazowy.
W 1816 roku w spadku po Izabeli Lubomirskiej część majątku w tym dobra łańcuckie otrzymują jej wnukowie, synowie Jana Potockiego, znanego podróżnika
i pisarza, autora „Parad” i „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.
Po dokonaniu podziału w 1823 roku dobra łańcuckie przypadły starszemu wnukowi Alfredowi Potockiemu, który ustanowił ordynację.
Kolejnymi właścicielami byli Alfred pierwszy ordynat, następca również Alfred, później Roman i Alfred III Potocki ostatni ordynat (1915-1944).
Z inicjatywy Elżbiety z Radziwiłłów, żony Romana Potockiego w latach 1889-1912 zamek gruntownie przebudowano dostosowując go do wymogów współczesności, uwzględniając jednak zachowanie cennych wnętrz z czasów ks. Lubomirskiej. Założono instalację wodociągową, kanalizację, centralne ogrzewanie, przeprowadzano elektryfikację i zainstalowano telefony. Powiększono dwukrotnie powierzchnię parku, wybudowano Stajnie i Powozownię. Zamek otrzymał nową elewację w stylu neorenesansu francuskiego, którą podziwiamy do dnia dzisiejszego.
Ostatni właściciel Alfred Potocki w okresie międzywojennym udostępnił zamek na spotkania dyplomatyczne.
Zamek wraz z budynkami i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie. W 1995 roku Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało wybrane do udziału w programie UNESCO „Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej”.

Wokół zamku znajduje się park o charakterze angielskiego parku krajobrazowego. Obecny jego kształt w znacznym stopniu powstał pod koniec XVIII i na początku XIX wieku kiedy należał on do Stanisława i Izabeli Lubomirskich. Księżna marszałkowa Izabela Lubomirska z zamiłowaniem dbała o sukcesywne powiększanie i ulepszanie zamkowych ogrodów, zamkowej Oranżerii oraz parku. Park ma obszar 36 ha i dzieli się na: park wewnętrzny w obrębie fosy i park zewnętrzny poza fosą na wschód od zamku. W skład parku wewnętrznego wchodzą Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy; znajduje się w nim również glorietta (ok. 1800).

Zespół Pałacowy – rezydencja rodziny Potockich:
/ Zgłaszanie wycieczek – przynajmniej na 3 tygodnie przed przyjazdem –

Muzeum-Zamku

ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut,

tel. (0-17) 225-20-08, fax. (0-17) 225-20-12,

lub za pośrednictwem biur turystycznych.

Dyrektor
Wit Karol Wojtowicz

dyrektor@zamek-lancut.pl

Sekretariat Elżbieta Kluz
tel. (17) 225 20 08 fax. (17) 225 20 12

muzeum@zamek-lancut.pl

www.zamek-lancut.pl

Kasy Muzeum mieszczą się w budynku dawnej portierni, obok głównej bramy wejściowej do parku, przy ul. Kościuszki.

Dni otwarcia: Muzeum-Zamek jest czynne codziennie oprócz: Wielkiej Soboty i Niedzieli, 3-go Maja, Bożego Ciała, 1 i 11 Listopada oraz okresu między 1 grudnia a 31 stycznia.

Godziny otwarcia: od 1 lutego do 30 listopada od 9.00-16.00, w niedziele i święta od 1 kwietnia do 30 września od 9.00-17.00.

Zwiedzanie ekspozycji muzealnych możliwe wyłącznie z przewodnikiem w grupach liczących nie więcej niż 25 osób. Ostatnie wejście do Muzeum na godzinę przed zamknięciem./

* Muzeum-Zamek – autentyczne wnętrza z XVII-XIX w.

* Oranżeria – budynek klasycystyczny z ogrodem zimowym na parterze, budowana w latach 1799-1802.

* Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim, po przeróbce w 1806 roku.
*
Ujeżdżalnia – 1828-1830 r., obok korty tenisowe z lat 20 – tych naszego wieku.
*
Stajnie cugowe – z lat 1898-1902, ul. 3 Maja – zabytkowe boksy dla koni, ekspozycja paradnych uprzęży.
*
Powozownia z 1902 r.- kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich (55) oraz zakupionych przez Muzeum-Zamek w Łańcucie (75), ściany zdobią trofea myśliwskie.
*
Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej (ikony, paramenty liturgiczne, starodruki, rzemiosło artystyczne) z XV do połowy XX wieku – wschodnie skrzydło stajni cugowych.
*
Park typu krajobrazowego o powierzchni ok. 30 ha, założony na przełomie XVIII i XX wieku, ostatecznie ukształtowany w latach 1890-1904.
* Ekspozycja pamiątek po 10 PSK z Łańcuta – walczącego podczas II wojny światowej jako pułk rozpoznawczy w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Źródło opisu: www.zamek-lancut.pl
Źródło zdjęć: pl.wikipedia.org
Dodane: 2009-07-16 15:31:49 przez perapoder14

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • x
    31 sierpnia 2014 at 08:03

    Byłam w sierpniu br. z rodziną w zamku. Zamek piekny, ale przewodnik NIE! Pani plakietkę z inf. o imieniu i nazwisku miała odwróconą. Jeszcze nigdzie nie spotkaliśmy sie z tak negatywnim podejściem do zwiedzających.Pani przewodnik przeleciała z naimi przez Zamek jak przeciąg. Niczego nie wolno dotykać-to akurat zrozumiała, ale nie takim tonem(dotyczyło to nawet kosza na smieci-z tych czasów zaznaczam), pytania zadawane były głupie, prośba jednej z osób zwiedzajacych o ciekawostki została skomentowania, że takich rzeczy to ONA, to tu nie będzie opowiadala. Lecielismy tak szybko, że co chwilę czekaliśmy w milczeniu, aż gupa zwiedzajaca zamek przed nami podejdzie dalej. Podejście do nas odebrałam jak:robie łaskę, że mozecie za mna iść, gorzej niz w wojsku, ale może tym skojarzemiem krzywdze wojsko!

    Pomocna recenzja
  • riNka
    10 stycznia 2013 at 16:02

    Zamek w Łańcucie słynie przede wszystkim z pięknych wnętrz wypełnionych antycznymi meblami, komnaty zachwycają swoim przepychem. Warta uwagi jest także imponująca powozownia. W Łańcucie każdy przenosi się w przeszłość. Naprawdę warto zobaczyć-bezcenne!

    Pomocna recenzja
  • riNka
    10 stycznia 2013 at 15:57

    Łańcut, siedziba arystokratycznych rodów w stylu neobaroku francuskiego otoczona wspaniałym parkiem, to jedna z najwspanialszych rezydencji w Europie Środkowej.

    Pomocna recenzja
  • Malwina Maciąg
    26 listopada 2010 at 19:52

    Śnieg pada tam najpiękniej….

    Pomocna recenzja
  • Błażej Pochwat
    15 lipca 2010 at 23:20

    Do Łańcuta zawsze warto wracać. Rowerem, pociągem czymkolwiek. Bez względu na pogodę i na wszystko :). Uwielbiam park, fantastyczne są też okolice.

    Pomocna recenzja
  • Rzeszowianka
    1 maja 2010 at 19:13

    Uwielbiam park. Wnętrza bogate. Jeżdżę tak często jak mogę.

    Pomocna recenzja
  • non
    23 kwietnia 2010 at 16:27

    Piękny zamek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Byłem i gorąco polecam. Warto tam być.

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    25 września 2009 at 10:31

    Zamek piękny. Polecam wszystkim.

    Pomocna recenzja
  • HeloPoli
    20 września 2009 at 23:15

    Największa atrakcja w Łańcucie, warto zwiedzić wnętrze zamku.

    Pomocna recenzja
  • kasia007_123
    2 września 2009 at 22:54

    Warto dodać, że jeśli ktoś się spóźni na daną godzinę zwiedzania kolejka przepada, chyba że znajdzie się wolne miejsce, co zdarza się rzadko …

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna