Zaloguj się

Muzeum Obrony Wybrzeża – dedykowane polskim bohaterom września 1939 r. – stworzone dzięki pasjonatom z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” oraz wsparciu burmistrza miasta Hel.

Muzeum Obrony Wybrzeża – w Helu otwarte w roku 2006 obejmuje dwa wyremontowane obiekty wystawowe dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”. Zainstalowne tu na krótko (przeniesione po oddaniu strzałów próbnych do Francji) trzy działa kalibru 406 mm co odpowiada kalibrowi 16 cali były wykonane dla planowanych niemieckich pancerników typu „H”. Działa kalibru 406 mm są największymi na świecie działami, jaki kiedykolwiek były instalowane na stałych stanowiskach obrony wybrzeża. Działa tego kalibru były także stosowane m.in na amerykańskich pancernikach typu Iowa. Istniały działa większych kalibrów, lecz były to działa kolejowe, na podwoziach gąsienicowych lub doświadczalne.

We wnętrzach obiektów muzeum znajdują się stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Helu.

Pierwszym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie. Drugim obiektem jest stanowisko ogniowe nr 2 (istniały w sumie trzy stanowiska ogniowe) pod armatę kalibru 406 mm Stanowisko ogniowe obejmuje podziemną infrastrukturę stanowiska ogniowego jak i zaplecze mieszkalno-techniczne pełniących tu służbę marynarzy.

Bogate, stale powiększane ekspozycje mieszczą się w bunkrach działobitni jednego ze stanowisk Baterii Schleswig-Holstein. Na zewnątrz są również ciekawe zabytki techniki wojskowej oraz mini strzelnica na której można dać ognia…

Wspomniana bateria była zbudowana dla trzech 160 tonowych dział o kalibrze 406 mm – największym na świecie, stosowanym w bateriach stałych. Standardowe pociski do nich ważyły ponad tonę i mogły dolecieć na odległość ponad 50 km. Załoga wieży liczyła 20 osób, a obsługa dodatkowa – ok. 60 dalszych. Lufę po ok. 200 strzałach trzeba było wymieniać. Helskie działa, po zamontowaniu i sprawdzeniu gotowości bojowej, wkrótce zdemontowano i przewieziono na francuskie wybrzeże kanału La Manche. Zdobyte przez aliantów – zostały zniszczone. Obecnie jedyne zachowane egzemplarze znajdują sie w Norwegii i są udostępnione do zwiedzania. Drugim ciekawym obiektem baterii jest 8-piętrowa wieża kierowania ogniem.

Kamienne umocnienia falochronów i zatopione wokół wraki stanowią atrakcję dla płetwonurków. Od 2006 w Helu czynne jest Muzeum Obrony Wybrzeża z bogatą prezentacją militarnej historii rejonu Helu.

Muzeum znajduje się tuż przed rogatkami Helu w pobliżu przejazdu kolejowego (parkingi dla zmotoryzowanych znajdują się przydrodze wojewódzkiej nr. 216.

Całość stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Helu.

Zapraszamy! wiecej www.helmuzeum.pl

Ceny biletów:
normalny – 6 PLN
ulgowy – 4 PLN

Godziny otwarcia:
codziennie – 10:00-16:00
lipiec, sierpień – 10:00-19:00

http://www.helmuzeum.pl/

mow@helmuzeum.pl

tel. 058 675 74 88

Muzeum Obrony Wybrzeża
ul.Helska 16
84-150 Hel
sekretariat: mow@helmuzeum.pl

tel.: (058) 675-74-88
czynny w godzinach pracy muzeum

Źródło opisu: www.helmuzeum.pl
Źródło zdjęć: www.helmuzeum.pl
Dodane: 2008-05-13 19:52:49 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • TURYSTA
    23 lipca 2011 at 20:58

    Fajne miejsce. Tylko oszukują na kolejce wąskotorowej – przejażdżka trwa chyba z 2 minuty ( w obie strony :-?)

    Pomocna recenzja
  • Błękitna
    31 sierpnia 2010 at 16:25

    warto się tam wybrać

    Pomocna recenzja
  • mt56
    1 kwietnia 2010 at 09:36

    W muzeum tym można dowiedzieć się dużo o obronie Polski. Bo przeciez bylo to ostanie miejsce które się poddao podczas wojny w Polsce. naprawdę jeśli ktoś będzie nad morzem warto tam być, pasjonaci wojska napewno nie będą sie nudzić, oczym zapewnieam, poniewaz byem tam!

    Pomocna recenzja
  • becia119
    10 września 2009 at 12:10

    muzeum 🙂 pewnie dla niektórych mega atrakcja 😀

    Pomocna recenzja
  • iwi
    9 września 2009 at 18:15

    interesujące miejsce 🙂

    Pomocna recenzja
  • 8adams8
    8 września 2009 at 12:40

    Muzeum ciekawe, mao atrakcji, ale historia tego miejsca jest interesująca

    Pomocna recenzja
  • Пингбэк: Atrakcje na półwyspie Helskim – Miaster.pl

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna