Zaloguj się

Kościół św. Wacława – Grabie Inne, Inne

4, Toruń

Świątynia została wybudowana w 1320 r. i gruntownie przebudowana w 1597 r. Od początku reformacji aż do XVII wieku znajdowała się w rękach protestantów. Obecny kościół w swojej strukturze zachowuje część średniowiecznej gotyckiej świątyni z XIV wieku ze współczesnymi przekształceniami z roku 1930. Proboszcz parafii ks. Czesław Lison został aresztowany przez Niemców i zamordowany w lesie na Barbarce 28 października 1939 r.

Szczególnym wydarzeniem parafialnym, było podjęcie z całą wspólnotą parafialną remontu kościoła na Jubileusz 2000 r. W roku 1998 podjęto prace konserwatorskie nad odtworzeniem zabytkowej sygnaturki, następnie zmieniono instalację elektryczną i położono nowe tynki. Po 50 latach został wymalowany kościół, wymieniono krokwie i przełożono dachówkę na kościele.

Po remoncie kościoła, rozpoczęły się Misje Ewangelizacyjne, a po nich pielgrzymki dziękczynne za łaskę ukończonego remontu kościoła. Liczne uroczystości religijne, w tych ostatnich latach, sprawiły, że wzrosło zaangażowanie religijne mieszkańców parafii. W tej chwili ok. 50 % parafian regularnie uczestniczy w Mszach św. w niedziele i święta.

tel. (0-54) 282 12 22

Źródło opisu: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=188
Źródło zdjęć: http://www.torun.opoka.org.pl/par_pokaz.php?idpar=188
Dodane: 2010-02-25 16:34:06 przez Adrian

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna