Zaloguj się

Kościół Pw. Matki Bożej Częstochowskiej Becejły Atrakcje, Zabytki

Bacejły, Augustów

Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach

Zbudowano w latach 1929-37 w miejscu , gdzie wcześniej – przed erygowaniem parafii w 1908 r -zbudowano pierwszą kaplicę. Kaplica spłonęła w 1915 r w czasie działań wojennych. Zaprojektowany był jako pseudobarokowy z wyraźnym nawiązaniem do motywów barokowych. Nie został jednak w takiej postaci zrealizowany. Ponieważ bryła kościoła wygląda inaczej, niż zakładał projekt, kościół zalicza się do bezstylowych. Kościół jest murowany z cegły, na fundamencie z kamieni ciosanych , korpus nawowy założony jest na rzucie prostokąta , od strony zachodniej zamknięty odcinkiem koła. Układ wewnętrzny – trójnawowy bazylikowy ( z wyższą nawą główną). Ołtarze są w jednym stylu (pseudobarok z dalekim echem renesansowych fasad w konstrukcji), przywieziono je do Becejł po II wojnie z suwalskiego kościoła św. Piotra i Pawła. W centralnej części retabulum głównego ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po lewej stronie ustawiona jest figura św. Stanisława Kostki, po prawej – św. Teresy. W zwieńczeniu – obraz św. Antoniego . Na ważne uroczystości wystawiany jest obraz św. Jana Chrzciciela. W prezbiterium znajdują się freski wykonane w okresie powojennym. Na ścianie południowej – o. Kordecki na murach oblężonej Częstochowy, na ścianie północnej – śluby Jana Kazimierza.

W ołtarzu w południowej nawie, w górnej części retabulum , znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej , który pierwotnie umieszczony był w ołtarzu głównym. W nawie północnej w centralnej części ołtarza jest obraz Najświętszego Serca Jezusa (niżej – obraz o. Maksymiliana Kolbe). Na wewnętrznej ścianie, przy wejściu do kościoła dwa malowidła ścienne z okresu powojennego wyobrażają : patrona rolników św. Izydora (strona północna) i patrona podróżnych św. Krzysztofa (strona południowa).

Ambona, chrzcielnica i konfesjonały wykonane są „pod styl” ołtarzy. Podobne jest również zdobnictwo- zbliżone do ludowego. Okna witrażowe. W prezbiterium witraże ufundowane przez dwóch parafian. Na wieży – dwa dzwony parafialne.

Kościół wpisany jest do państwowego rejestru zabytków przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku dec. Nr RZ-440-39/ze/03 z dnia 3.11.2003 r pod Nr A-66 : Zespół Kościoła Parafialnego Rzymskokatolickiego p.w.Matki Boskiej Częstochowskiej w miejscowości Becejły gm. Szypliszki. Właścicielem jest Parafia Rzymsko-Katolicka w Becejłach.

Źródło opisu: www.ug.szypliszki.wrotapodlasia.pl/pl/zabytki.htm
Źródło zdjęć: www.ug.szypliszki.wrotapodlasia.pl/pl/zabytki.htm
Dodane: 2010-03-18 00:45:57 przez martabielsk

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • Yerzy
    19 sierpnia 2012 at 22:45

    Becejly należą do gminy Szypliszki. Starostwo powiatowe Suwalki, a nie Augustów

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna