Zaloguj się

Kościół NARODZENIA NMP – Krypno Inne, Inne

29, Grajewo

Parafię w Krypnie erygował dekretem z 1 I 1906 r. biskup wileński Edward Ropp. Wydzielił ją z parafii Knyszyn. Pierwszym proboszczem został ks. Bolesław Leszczyński.
Nie wiemy, kiedy powstał pierwszy kościół, czy może kaplica w Krypnie. Według wizytacji parafii Knyszyn z 1633 r. istniał już w Krypnie kościół, zbudowany niedawno przez Katarzynę Zamoyską, żonę Tomasza. Na podstawie wzmianki o Mszy św. odprawianej w święto Narodzenia Matki Boskiej (Siewnej) przez kapłana z Knyszyna, można przypuszczać, że był już tam obraz Matki Boskiej, określany później mianem ?cudowny?.
Przy kościele, będącym później filialnym Knyszyna, istniał cmentarz grzebalny. W połowie XVIII w. zbudowano nowy kościół drewniany, znacznie większy od poprzedniego. W latach 1881-85, dzięki staraniom proboszcza knyszyńskiego ks. Adama Słonimskiego wzniesiono w Krypnie kościół murowany. Projekt świątyni wykonał architekt Feliks Nowicki. W budowę znaczny wkład materialny wniosła Róża z Potockich Krasińska (synowa poety Zygmunta Krasińskiego). W ołtarzu głównym umieszczono krypniański, słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Świątynia w Krypnie jest sanktuarium diecezjalnym, do którego przybywają liczne rzesze pielgrzymów. W dniu 8 IX 1985 r., Prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności licznych biskupów i rzesz wiernych dokonał koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krypniańskiej.

Źródło opisu: http://www.archibial.pl/parafie.php?par=75
Źródło zdjęć: http://www.archibial.pl/parafie.php?par=75
Dodane: 2010-02-26 17:25:01 przez Adrian

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna