Zaloguj się

Klasztor oo. Franciszkanów w Sanoku Atrakcje, Zabytki

ul. Franciszkańska 7, Sanok

Klasztor i kościół franciszkański w Sanoku został założony 27 lutego 1377 na mocy przywileju wydanego przez księcia Władysława Opolczyka. Książę nakazał uposażyć burgrabiemu sanockiemu Maciejowi Franciszkanów w dwór oraz wybudować kościół poza murami miasta.

Organizację kościoła jak i całej diecezji przeprowadził w tym czasie Eryk z Winsen. W roku 1384 matka króla Ludwika Węgierskiego Elżbieta wydała zgodę na przeniesienie siedziby franciszkanów w obręb miasta. W nowym miejscu franciszkanie wybudowali kościół pierwotnie drewniany z murowaną zakrystią pw. Znalezienia Krzyża Świętego. W roku 1384 pleban kościoła pw. św. Michała usiłował zabrać klasztor, lecz królowa Elżbiata poleciła staroście, radzie i mieszczanom chronić przed plebanem zakonników, których przeniosła spoza murów do miasta. W roku 1387 Chartman Ghyr kleryk i notariusz publiczny zatwierdził ponownie w Krośnie w obecności biskupa Eryka dokumenty zatwierdzone przez księcia Władysława Opolczyka i królową Elżbietę. W roku 1485 król Kazimierz zatwierdził dokonaną przez ks. Piotra Bala zNowotańca, kustosza przemyskiego i pisarza królewskiego fundację dla ubogich i kalek z prepozyturą tegoż szpitala przy kościele NP Marii i uposażył go w dotacje.

Kościół parafialny

W pełni murowany kościół powstał dopiero w roku 1606, dwa lata po tym jak Sanok strawił pożar. Nowy kościół wybudowano dzięki podkomorzemu sanockiemu Piotrowi II Bal. W okresie I Rzeczypospolitej pomieszczenia klasztoru były również miejscem odbywania sejmików szlacheckich dla całej ziemi sanockiej. Po spaleniu się sanockiegokościoła parafialnego pw. Michała Archanioła (obecnie parafia Przemienienia Pańskiego w Sanoku), kościół przyklasztorny pełnił funkcję kościoła parafialnego w latach 1782-1886.

Od 1 lipca 1969 sanoccy franciszkanie prowadzą ponownie parafię erygowaną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Pocieszenia. Od 19 marca 2005 w przyklasztornym kościele zostało erygowane również sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ? Pani Ziemi Sanockiej.

Klasztor i kościół znajdują się w narożniku południowo-wschodniej pierzei sanockiego rynku obok starego ratusza miejskiego.

W maju 2008 kapituła zwyczajna południowej Prowincji Franciszkanów obradująca w Harmężach dokonała wyboru na kolejną kadencję nowego gwardiana i proboszcza klasztoru w Sanoku. Gwardianem został wybrany o. Zbigniew Kubit, ur. w Krośnie, pracujący w Lwówku Śląskim. Dotychczasowy gwardian o. Stanisław Glista (pełnił posługę w latach 2000-2008) został wybrany gwardianem klasztoru św. Franciszka w Krakowie.

Odbudowa klasztoru oraz kościoła wspierana jest finansowo przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec.

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Podwy%C5%BCszenia_Krzy%C5%BCa_%C5%9Awi%C4%99tego_i_Matki_Bo%C5%BCej_Pocieszenia_w_Sanoku
Źródło zdjęć: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Podwy%C5%BCszenia_Krzy%C5%BCa_%C5%9Awi%C4%99tego_i_Matki_Bo%C5%BCej_Pocieszenia_w_Sanoku
Dodane: 2010-03-14 12:44:29 przez Kacper

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • ogrodnikGordon
    17 listopada 2010 at 22:52

    ładnie sie komponuje w ryneczek. Jak tam byliśmy na pierwszy rzut oka nie wiedzieliśmy co to do konca jest. Jak by ktoś przeniósł budynek z innej epoki do bardzo ładnego i malowniczego Ryneczku.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna