Zaloguj się

Klasztor franciszkanów w Panewnikach Atrakcje, Zabytki

Panewnicka 76, Katowice

Klasztor franciszkanów w Panewnikach – to franciszkański klasztor w Katowicach Panewnikach, który jest siedzibą franciszkańskiej Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce. Prowincja ta obejmuje swym zasięgiem Polskę południowo-środkową. Klasztor zbudowany został w 1908 roku. Kalwarię budowano w latach 1936-1939.

Unikatowy neoromański zespół klasztorny powstawał w latach 1903-1908. Zaprojektował go architekt Manswetus Fromm, franciszkanin z Karłowic pod Wrocławiem (obecnie osiedle w północnej części miasta). Przy budowie pracowali zakonnicy wykonujący prace rzemieślnicze, jak i okoliczni rzemieślnicy. Decyzja o budowie zespołu klasztornego oraz domu rekolekcyjnego związana była z polityką germanizacyjną biskupa wrocławskiego Georga Koppa, która polegała między innymi na odciąganiu części polskiej ludności Górnego Śląska oraz księży polskich od pielgrzymek do Częstochowy.

Franciszkanie z tutejszego klasztoru pełnią posługę duszpasterską w Bazylice Mniejszej (tytuł ten nadany został w 1974) pod wezwaniem św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP wybudowanej w 1908 roku. W klasztorze mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych oraz muzeum misyjne.

Klasztor Franciszkanów w Panewnikach i Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny są najładniejszym kompleksem kościelnym w Katowicach. Ulubione miejsce ślubów. Jedyny w swoim rodzaju Żłobek Bożonarodzeniowy jest odwiedzany przez ogromną liczbę mieszkańców. Zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia bazylika jest miejscem wartym odwiedzenia.

Ceny biletów:
gratis – PLN

Godziny otwarcia:
park – 7:00-22:00
muzeum – 9:00-16:00 lub 19:00

Klasztor Franciszkanów w Panewnikach
40-760 Katowice, ul. Panewnicka 76

parafia@panewniki.pl

http://www.parafia.panewniki.pl

Źródło opisu: http://www.parafia.panewniki.pl
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-18 19:42:02 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • Chrześcijanin
  18 grudnia 2010 at 10:54

  Co niedzielę chodzę do tego kościoła i jest zawsze wspaniały!!!

  Pomocna recenzja
 • Szabla
  9 listopada 2010 at 14:01

  No tak, byłem dwukrotnie w tej bazulice. Obie wizyty w niedziele. Monumentalna ta bazylika. Wszystko na swoim miejscu, piękne wnętrze, doskonałe organy(czynne) 63-głosowe i jeszcze wiele. Przede wszystkim niespotykany w tej części Europy ołtarz, który ma niejako kilka pięter. Na jednym z nich jest stół, gdzie odprawia się twarzą do ludu, na drugim zaś tabernakulum. Piękna też jest tam Kalwaria, choć podobno ostatnio uległa dewastacji za przyczyną wandali. Głupcy, nie wiedzą, jakie cacko rozbijają. I jeszcze te dzwony!

  Pomocna recenzja
 • niunka618
  4 marca 2010 at 19:48

  Mnie osobiście podoba się z zewnątrz budowla.
  Wielkie okna robią wrażenie, wnętrze ma duszę więc na prawdę warto tu być!!

  Pomocna recenzja
 • ewelina_mala_wiedzma
  14 sierpnia 2009 at 12:11

  Warto tam pojechać, szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia. Polecam. Niesamowita atmosfera

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna