Zaloguj się

Katedra na Wawelu pw. świętych Stanisława i Wacława należy do budowli o największym znaczeniu w historii Polski.

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie ? kościół katedralny, położony na Wzgórzu Wawelskim. Miejsce koronacji królów Polski oraz ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, królowie od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego (łącznie 19 królów) i członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi.

Wawel siedziba królów, symbol polskiej państwowości. W renesansowej rezydencji (po przebudowie za Zygmunta Starego) przechowywane są narodowe relikwie, w tym Szczerbiec, a w katedrze spoczywają obok władców Adam Mickiewicz i Tadeusz Kościuszko.

Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, królowie od Władysława I Łokietka do Augusta II Mocnego (łącznie 19 królów) i członkowie rodzin królewskich, oraz wielcy wodzowie i wieszczowie Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski, Władysław Sikorski.

Katedra, wzniesiona z cegły i białego kamienia wapiennego, jest bazyliką trójnawową z transeptem, prezbiterium i ambitem. W XVIII w., na skutek podwyższenia naw bocznych oraz ambitu, świątynia zatraciła jednolity charakter bazyliki. W ciągu wieków wokół gotyckiego korpusu wzniesiono wieniec kaplic z różnych okresów stylowych. Katedrę od dziedzińca zewnętrznego oddziela mur z trzema barokowymi bramkami, które stworzył Jan Treano w 1619 r. z fundacji bpa Piotra Tylickiego.

Katedrę otaczają trzy wieże. Na północy znajduje się Wieża Zygmuntowska, ze słynnym dzwonem „Zygmuntem”. Wyższa jest od niej Wieża Zegarowa, zwieńczona barokowym hełmem autorstwa Kacpra Bażanki, natomiast od strony południowej znajduje się trzecia, zwana Wieżą Wikaryjską lub Srebrnych Dzwonów, ponieważ wiszące tam dzwony zawierają domieszkę srebra.

Fasada

Fasada katedry zachowała pierwotny wygląd głównie w części górnej, gdzie widnieje rozeta w oknie i posąg św. Stanisława ? XIX-wieczna kopia pierwotnego (eksponowanego na wystawie „Wawel Zaginiony”), wykonana przez Zygmunta Langmana. W XV w. dobudowano do katedry dwie kaplice które po obu stronach portalu mają dwie wmurowane płaskorzeźby: św. Małgorzay i św. Michała Achanioła w walce ze smokiem. Przy schodach do katedry, na ścianie kaplicy św. Trójcy zawieszono kości zwierząt dyluwialnych. Nad wejściem znajduje się barokowy baldachim z XVII w. W barokowym portalu z lat 1636-1639 zachowały się drzwi, obite blachą (XIV w.), z powtarzającym się inicjałem Kazimierza Wielkiego ? literą K.

Od północy do katedry przylegają zabudowania, m.in. kapitularza, skarbca katedralnego i biblioteki kapitulnej. Kamienny późnogotycki budynek z białych ciosów wzniesiono w latach 1481 – 1500 na koszt bpa Jana Rzeszowskiego jako pomieszczenie skarbaca katedralnego. Do murów obronnych z XIV w. przylegają budynki kapitularza i biblioteki. Najstarszą ich część ufundowała na początku XV stulecia księżna ziębicka dla Kapituły jako budynek mieszkalny, który dopiero sto lat później przebudowano na kapitularz. W r. 1775 część wnętrz przekształcono na bibliotekę i archiwum.

Tablica upamiętniająca Dzwon Zygmunta

Druga co do wielkości z wież katedralnych, została wzniesiona w 2 połowie XIV wieku jako baszta obronna w obrębie fortyfikacji. W 1520 r. przekształcono ją na dzwonnicę zawieszając na niej dzwon Zygmunt, ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Inne dzwony wiszące na wieży, to: Kardynał (z 1445 r.), Urban (z 1460 r.), Półzygmunt (z 1463 r.) oraz Stanisław (z 1751 r.). Przykrywa ją hełm, zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego w latach 1897 – 1898.

Wieża Zegarowa

Zbudowano ją na początku XV stulecia na przyziemiu dawnej wieży romańskiej. Nakrywa ją obecnie barokowy hełm projektu architekta Kacpra Bażanki, wykonany na zamówienie bpa Kazimierza Łubieńskiego (1715 – 1716). W narożach widnieją posągi czterech świętych: Kazimierza, Wacława, Stanisława i Wojciecha.

Elewacja południowa

Wśród wielu kaplic znajduje się przy niej kaplica Zygmuntowska, nakryta złoconą kopułą oraz kaplica Wazów, stanowiąca architektoniczną kopię Zygmuntowskiej. U podnóża wieży Srebrnych Dzwonów znajduje się wyjście z grobów królewskich, nakryte baldachimem z lat 30. XX wieku. Do wykonania baldachimu użyto m.in. nefrytowych kolumn z dawnego zboru prawosławnego w Warszawie. Na granitowej posadzce znajdują się herby ziem polskich.

Wieża Srebrnych Dzwonów

Zwana także Wikaryjską. Przyziemie (do 12 m wysokości) pochodzi z drugiej katedry (tzw. hermanowskiej) z XII w. Znajdują się na niej trzy dzwony: Maciek (1699 r.), Nowak (XVI w.) i Gaworek (1496 r.). W spiżu tych dzwonów znajduje się znaczna domieszka srebra (stąd nazwa Wieża Srebrnych Dzwonów).

Katedra wewnątrz

Prezbiterium ze sklepieniem piastowskim nad ołtarzem głównym

Konfesja św. Stanisława

Wygląd wewnętrzny katedry różni się od pierwotnego stanu. Krótka nawa główna od czasu ustawienia w transepcie mauzoleum św. Stanisława w XVII w. tworzyły odrębną przestrzeń. Ambit, zbarokizowany w XVII i XVIII w., utracił średniowieczny charakter. Trzon architektury zachował jednak swe gotyckie cechy. Nawa główna i prezbiterium oddzielone od naw bocznych i ambitu ostrołukowymi arkadami, nakryte są sklepieniem krzyżowo-żebrowym. We wschodniej części prezbiterium występuje sklepienie trójdzielne (charakterystyczne dla polskiego gotyku). Oryginalnym zastosowaniem jest system tzw. filarowo szkarpowy (zwany również krakowskim).

Krypta wieszczów została ustanowiona w 1890 roku, kiedy na Wawel sprowadzono z Paryża zwłoki Adama Mickiewicza. Obok niego spoczął 37 lat później Juliusz Słowacki. W 1993 r. symbolicznie dołączył do nich Cyprian Kamil Norwid, którego upamiętniono tablicą. Kryptę uzupełnił także Chopin.

Adres: Wawel 3
Tel: +4812 4293327
http://www.wawel.diecezja.pl
Godziny otwarcia: 9 – 17

Źródło opisu: http://www.wawel.diecezja.pl
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-19 13:45:18 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
 • iwi
  5 września 2009 at 16:49

  wspaniałe wspomnienia z wycieczek szkolnych 🙂

  Pomocna recenzja
 • 8adams8
  7 września 2009 at 12:36

  przepiekna katedra i rynek

  Pomocna recenzja
 • becia119
  8 września 2009 at 10:41

  Kraków wspaniałe miejsce… A wawel… cudowny!

  Pomocna recenzja
 • kabel80
  9 września 2009 at 09:53

  piękne miejsce

  Pomocna recenzja
 • Angusia
  15 września 2009 at 18:46

  Niesamowita katedra, zdobienia i ogólny widok śliczny!

  Pomocna recenzja
 • szejk91
  20 września 2009 at 15:34

  wawel jest ozdoba krakowa kazy musi zwiedzic wawel i sie nim chwalic bo jest czym

  Pomocna recenzja
 • martuska977
  21 października 2009 at 09:20

  niesamowite miejsce!

  Pomocna recenzja
 • BajdeQ
  20 listopada 2009 at 18:33

  Być w Krakowie i tego nie odwiedzić to wstyd 😉

  Pomocna recenzja
 • kacper_1
  12 grudnia 2009 at 15:33

  Super

  Pomocna recenzja
 • Marek123
  14 maja 2009 at 15:20

  Jak za dawnych szkolnych lat…..

  Pomocna recenzja
 • agata17ko
  1 stycznia 2010 at 23:03

  Zdjęcia mówią same za siebie!

  Pomocna recenzja
 • Krakuska
  16 lutego 2010 at 12:18

  Popiersie Fryderyka Chopina stanie w Krypcie Wieszczów katedry na Wawelu. Po raz pierwszy w historii Wzgórza Wawelskiego w katedrze zabrzmi też dźwięk fortepianu. Kraków z wielką pompą przygotowuje się do uroczystości Roku Chopina 2010(200-lecie urodzin!).

  Pomocna recenzja
 • szwedzik155
  24 lutego 2010 at 17:35

  Kraków jest najpiekniejszym miejscem w Polsce a nawet na świecie, a Katedra jest jednym z obiektów, które zasugują na oglądanie i podziwianie!!!
  Polecam!!!

  Pomocna recenzja
 • kj11622
  26 lutego 2010 at 16:57

  Pieknie mam nadzieje że kiedys będe miała możliwość zwiedzić to piękne miasto!

  Pomocna recenzja
 • krako
  1 marca 2010 at 11:24

  Fryderyk Chopin dołączył do pocztu wieszczów narodowych.

  W krypcie wieszczów w podziemiach Katedry na Wawelu przy nagrobkach Mickiewicza i Słowackiego oraz tablicy Norwida znalazł się medalion z popiersiem kompozytora. Tak w dwusetną rocznicę jego urodzin rozpoczął się oficjalnie Rok Chopinowski w Polsce.

  Pomocna recenzja
 • guga1
  1 marca 2010 at 12:36

  cuedone miejsce

  Pomocna recenzja
 • klaus2040
  9 marca 2010 at 11:54

  spoko miejsce i ten klimat

  Pomocna recenzja
 • Ifa
  5 sierpnia 2012 at 01:19

  Wawel może piękny i miło się wspomina stare szkolne lata. Ja właśnie tak po latach chciałam sobie zwiedzić Wawel i wejść do katedry i niestety byłam za późno, a byłam o 18-tej. Dla zwiedzających katedra tylko do 17-tej. W głowie by mi nie przyszło, że kościół będzie zamknięty nawet wcześniej niż muzea. No ale trudno… KRAKÓW NAWET BEZ TEGO NADAL JEST PIĘKNY I MA TO COŚ CO PRZYCIĄGA I BĘDZIE PRZYCIĄGAĆ!!!! Pozdrawiam

  Pomocna recenzja
 • winosan
  24 maja 2010 at 18:06

  ale piramida . nawet spox bylem 12863 razy

  Pomocna recenzja
 • teresasz
  29 grudnia 2009 at 20:59

  krakow jest piekny:)

  Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna