Zaloguj się

Kamienica Pod Złotym Psem Atrakcje, Zabytki

Rynek 41, Wrocław

Kamienica Pod Złotym Psem – budynek na wschodniej pierzei wrocławskiego Rynku, w jego północno-wschodnim narożniku, pod numerem 41, rekonstruujący barokowe formy zewnętrzne znajdującej się wcześniej w tym miejscu kamienicy mieszczańskiej o średniowiecznym rodowodzie.

Pierwotna kamienica została wybudowana w XIII wieku w stylu gotyckim. Ma wydłużony, nieregularny rzut. Od strony Rynku posiada wspaniały rzeźbiarski fronton o czterech osiach okiennych. Prostokątna kamieniarka okienna o masywnych zwornikach została ozdobiona puttami oraz zwieńczona naczółkami na przemian trójkątnymi i półkolistymi. Narożniki budynku zasygnalizowano boniami, a elewacje zostały dodatkowo podzielone płaskimi gzymsami. W partii dachowej kamienica otrzymała dość skromny barokowy szczyt i dwie lukarny. Bogaty szczyt zdobiony w górnej partii kompozytowymi pilastrami, gzymsami, obeliskami i wazonami został odcięty od reszty elewacji silnym wysuniętym gzymsem i pasmem tralkowej balustrady częściowo kamiennej, częściowo kutej z żelaza. Elementem charakterystycznym szczytu były wieńczące po obu stronach kamienne małżowinowe woluty.

Jednym z architektów kamienicy był Jan Jerzy Kalckbrenner – autor również trzech innych kamienic rynkowych.

Po raz pierwszy kamienica udokumentowana została na planie Wrocławia autorstwa Weyhnera i Vberusa z 1562, później także na na planie Hogenbergera z 1713. W tym samym roku przybrała barokową formę wg projektu architekta Jana Jerzego Kalckbrennera. W 1730 kamienicę wzbogacono o portal z kolumnami i godłem „Złotego Psa”. Kolejne remonty kamienica przeszła w latach 1772 i 1881 (przebudowa wykusza powiekszonego do II piętra); w tej formie kamienica przetrwała do II wojny światowej. Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 poważnie uszkodzona, została w następnych latach rozebrana, zachowały się tylko piwnice i jeden portal. W 1994 od podstaw zbudowano na podstawie zachowanych planów i fotografii budynek rekonstruujący zewnętrzne formy dawnej kamienicy, zrealizowany we współczesnej konstrukcji żelbetowej.

Źródło opisu:
Źródło zdjęć:
Dodane: 2008-04-25 16:45:26 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • ewcia150994
    27 września 2009 at 12:39

    Kamienica z historią, nawet ciekawą

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna