Zaloguj się

Góra Żar – Międzybrodzie Żywieckie Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Górska 6, Międzybrodzie Żywieckie

Góra Żar (761 m n.p.m.), na której zboczach i u podnóża znajduje się Międzybrodzie Żywieckie leży w paśmie Beskidu Małego i jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczną częścią tego makroregionu.

Od wielu lat góra Żar stanowi wielką atrakcję dla przyjeżdżających w Beskidy turystów, przyciągając ich nie swoją wysokością (jest ona jedną z niższych gór w regionie), lecz niepowtarzalnymi widokami i usytuowanymi na niej i w jej wnętrzu obiektami.
Ze szczytu góry, od strony południowej, wschodniej i zachodniej, można cieszyć się przepiękną panoramą Beskidu Małego. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza, na kierunku południowo-wschodnim można dostrzec zarysy najwyższych gór w Polsce – Tatr. Na północ rozpościera się widok na Śląsk, gdzie z daleka ujrzeć można charakterystyczne, dla tego regionu Polski szyby wydobywcze kopalni węgla.

Jednak największą uwagę przyciąga ogromny zbiornik wodny, stanowiący integralną część wodnej elektrowni szczytowo-pompowej, której główne podzespoły znajdują się we wnętrzu góry. Do serca elektrowni prowadzi sztolnia, mająca swój początek u podnóża zachodniego stoku Żaru.

Góra Żar jest również miejscem sportu i rekreacji. Jej wierzchołek jest pasem startowym dla lotniarzy i paralotniarzy, którzy ze względu na bardzo dogodne warunki do latania w tym rejonie bardzo upodobali sobie to miejsce. Południowy stok służy jako trasa narciarska, wzdłuż której kursuje kolejka torowo-linowa. Na długości górnej części trasy rozciągnięty jest wyciąg orczykowy.
Osoby preferujące bardziej pasywną formę rekreacji, tzn. podziwianie widoków niekoniecznie z ptasiej perspektywy, znajdą chwile wytchnienia w miłej, gościnnej atmosferze w usytuowanych obok zbiornika restauracjach i kafejkach.

Od 1979 roku na górę Żar można wjechać drogą asfaltową. W 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego.

Na górę można dostać się różnymi sposobami. Pierwszym z nich jest wyjazd kolejką torowo-linową, której dolna stacja znajduje się tuż obok szkoły szybowcowej. Inna możliwość to piesza wędrówka, zajmująca przy spokojnym marszu nie więcej niż godzinę. Istnieje również 6 kilometrowa droga asfaltowa, prowadząca na sam szczyt góry. Ze względów ekologicznych korzystać z niej mogą jednak tylko osoby ze specjalnym zezwoleniem.

Na rowerzystów czekają na Żarze dwie trasy o różnym stopniu trudności. Pierwsza prowadzi po drodze asfaltowej, którą kiedyś można było dojechać na sam szczyt do znajdującego się tam zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej. Od momentu uruchomienia kolejki droga jest zamknięta dla ruchu i mogą z niej korzystać tylko uprawnione samochody. Taka trasa dla rowerzystów to nie lada gratka – 6 km zjazdu w dół po serpentynach.

Druga trasa to już wyższa szkoła jazdy. Wytyczono ją bowiem po stoku narciarskim, który w dolnym odcinku jest dość stromy. Trasa, częściowo prowadząca przez las, jest specjalnie oznakowana i ma około 2 km. Zjazd nią to ekstremalne wyzwanie, dlatego przeznaczona jest raczej dla osób zaawansowanych w downhillu, czyli zjeździe po naturalnych stokach. Bez odpowiednich umiejętności oraz dobrego sprzętu raczej nie powinniśmy się na nią wybierać.

Żar nie byłby tak atrakcyjny dla rowerzystów, gdyby nie to, że kolejka umożliwia szybkie i wygodne wwiezienie sprzętu na szczyt. Wydzielono dwa przedziały w wagonie, gdzie można wjechać z rowerem. Z myślą o rowerzystach są też specjalne wieloprzejazdowe karnety.

W tygodniu za 20 wjazdów zapłacimy 60 zł,

w weekendy karnet na 10 przejazdów kosztuje 50 zł.

Góra Żar – Międzybrodzie Żywieckie

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-08-16 19:47:48 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • rower
    10 lipca 2010 at 09:39

    Na rowerzystów czekają na Żarze dwie trasy o różnym stopniu trudności. Pierwsza prowadzi po drodze asfaltowej, druga trasa to już trasa dla zaawansowanych – wytyczono ją po stoku narciarskim.

    Pomocna recenzja
  • martyna
    15 lutego 2010 at 17:09

    Polecam niedaleko gory Żar
    Dom Wczasowy „Nad Wodospadem” w Miedzybrodziu Bialskim, to tak jakbyscie szukali noclegu i jedzenia w jednym…Bylam i jestem bardzo zadowolona.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna