Zaloguj się

Dom Uphagena – Oddział Muzeum Historycznego Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Długa 12, Gdańsk

Dom Uphagena jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską. Kataklizmy historyczne odcisnęły swe piętno na mieście, wielkie zniszczenia ostatniej wojny spowodowały, że nigdy już nie będzie ona takim, jak niegdyś, ale Dom Uphagena jest miejscem szczególnym, łączącym przeszłość miasta z jego teraźniejszością.

Przebudowany w 1776 r. już po pierwszym rozbiorze Polski, trwał bez większych zmian, pozostając własnością jednej rodziny. Na przestrzeni ponad dwóch wieków zmieniła się sytuacja polityczna miasta ? w 1793 r. włączono je do Królestwa Pruskiego, w czasach napoleońskich było wolnym miastem, od 1815 r. do 1870 r. należało ponownie do Prus, a później do Cesarstwa Niemieckiego.

Po pierwszej wojnie światowej (1920 r.) Gdańsk stał się po raz drugi w swej historii wolnym miastem. Zmiany polityczne, administracyjne i ideologiczne, niejednokrotnie o dramatycznym przebiegu, nie odcisnęły szczególnego piętna na Uphagenowskiej kamienicy. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r.

Dom przy ul. Długiej 12 odbudowano w niespełna dziesięć lat po wojnie z myślą o przywróceniu mu zabytkowego wyposażenia. Jednak zamysł utworzenia muzeum wnętrz mieszczańskich zrealizowano dopiero podczas prac prowadzonych w latach 1993-1998, finansowanych przez władze miasta Gdańska i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ich wyniku obiekt udostępniono zwiedzającym. Rewaloryzację Domu Uphagena oceniono pozytywnie, czego wyrazem była nagroda Ministra Kultury i Sztuki za Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku 1998.Johann Uphagen budował swój dom blisko 12 lat, także jego odbudowa jest zadaniem obliczonym na wiele lat.

Historia kamienicy przy Długiej 12

Działka, na której stoi dziś Dom Uphagena po raz pierwszy odnotowana została w księgach gruntowych w 1357 roku. W końcu XV wieku wzniesiono budynek murowany, którego relikty znajdują się w piwnicach obecnie istniejącej kamienicy.

W następnych wiekach często zmieniali się właściciele posesji a dom uległ licznym przekształceniom. W roku 1775 zakupił go i przebudował Johann Uphagen, kupiec, historyk amator, bibliofil. Po śmierci właściciela kamienica pozostała w rękach rodziny i przetrwała w niemal niezmienionym stanie do początków XX wieku.

W grudniu 1909 roku podpisana została umowa pomiędzy Fundacją Rodzinną Uphagenów a Magistratem Gdańska o wydzierżawieniu kamienicy na okres trzydziestu lat. Przeprowadzono prace konserwatorskie i 1 listopada 1911 roku otwarto muzeum wnętrz, które działało do 1944 roku, kiedy wobec zbliżających się działań wojennych ewakuowano wystrój i wyposażenie domu w okolice Gdańska.

Po zniszczeniach wojennych dom odbudowano w latach 1949-1953, 1985-1989, 1993-1998 z przeznaczeniem na muzeum wnętrz. W 1981 roku dom przekazany został Muzeum Historii Miasta Gdańska i po przeprowadzeniu prac konserwatorskich 7 czerwca 1998 roku został udostępniony zwiedzającym.

Prezentowane wnętrza pochodzą z 4 ćwierci XVIII wieku. W kamienicy obejrzeć można: sień, salon, reprezentacyjną jadalnię, saloniki skrzydła bocznego a wśród nich pokój muzyczny, jadalnię mieszczącą się w oficynie oraz kuchnię. Pozostałe pomieszczenia – sypialnie i salon II piętra są w trakcie prac rewaloryzacyjnych i wykorzystywane są jako sale wystaw czasowych.

We wnętrzach zamontowane zostały zachowane elementy wystroju – boazerie, piece. Zrekonstruowano tkaniny i upięcia okienne. Wyposażenie wnętrz: meble, instrumenty muzyczne, obrazy, ceramika pochodzą w przeważającej części z drugiej połowy XVIII wieku.

… a obecnie :

Muzeum oprócz udostępniania sukcesywnie uzupełnianych wnętrz historycznych prowadzi też działalność wystawienniczą prezentującą tematy związane z kulturą mieszczańską. Równolegle prowadzone są badania nad kamienicą mieszczańską, czego wyrazem są konferencje i seminaria poświęcone tym zagadnieniom organizowane przez muzeum, ich rezultatem są publikacje naukowe.

Muzeum organizuje także wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzycznym ?Forza? koncerty muzyki kameralnej noszące wspólny tytuł: „Muzyczne niedziele w Domu Uphagena”. Koncerty odbywają się w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 12.00.

Telefon: 058 301 23 71
WWW: www.mhmg.gda.pl/dom_uphagena.htm

Źródło opisu: www.mhmg.gda.pl/dom_uphagena.htm
Źródło zdjęć: www.mhmg.gda.pl/dom_uphagena.htm
Dodane: 2008-03-27 17:11:15 przez Rafa

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • ness_
    3 kwietnia 2010 at 23:01

    Może nic szczególnie ciekawego ale warto zajrzec. Ja byłam raz więc miejsce mam zaliczone, ale nie zamierzam wybierac się tam znów.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna