Zaloguj się

Cmentarz prawosławny na Woli w Warszawie Atrakcje, Zabytki

ul. Wolska 138, Warszawa

Data założenia cmentarza jest sporna. Według jednej z wersji Rosjanie założyli cmentarz na reducie 56 (Józefa Sowińskiego), zaraz po upadku powstania listopadowego.

W 1834 kościół świętego Wawrzyńca zamieniono na cerkiew cmentarną Matki Bożej Włodzimierskiej. Pierwsze nagrobki zaczęły się pojawiać w roku 1836, jednak jego oficjalne otwarcie z poświęceniem odbyło się w 1841.

Usytuowanie nagrobków jest zależne od ich rangi społecznej. W tym celu został podzielony na 4 części. W najbliższej cerkwi chowano generałów, oficerów i duchownych, w dalszej urzędników i bogatych kupców, w następnej żołnierzy i mieszczan, a w ostatniej ubogich. Od 1855 stopniowo powiększano cmentarz, aż do 19 ha.

W 1905 wzniesiono cerkiew św. Jana Klimaka, a budynek kościoła św. Wawrzyńca wrócił do kościoła rzymskokatolickiego. W czasie II wojny światowej cmentarz nie doznał poważniejszych strat.

Obecnie cmentarz zajmuje powierzchnię 18 ha i spoczywają na nim nie tylko Rosjanie, lecz również prawosławni Polacy, Ukraińcy, Tatarzy, Cyganie, budowniczy Pałacu Kultury oraz obywatele byłego ZSRR, w tym żołnierze Armii Czerwonej.

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_prawos%C5%82awny_na_Woli
Źródło zdjęć: Popekpawel
Dodane: 2010-05-15 14:15:35 przez Popekpawel

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna