Zaloguj się

Bulwary Krakowa to obszary parkowe w Krakowie wzdłuż rzeki Wisły, a także Rudawy, stanowiące obecnie popularne miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe zarówno dla Krakowian, jak i przyjeżdżających turystów.

Znajdują się tu liczne alejki spacerowe, a wzdłuż biegną drogi rowerowe. Bulwary usytuowane są pomiędzy uregulowanym korytem rzeki a budowlami hydrotechnicznymi (wałami i murami oporowymi) oraz na ich koronach.

W 1991 r. bulwary wiślane Starego Miasta, Zwierzyńca Podgórza i Dębnik administracyjnie podzielono na mniejsze odcinki i nadano im nazwy. Bulwary w kolejności od góry rzeki to:

na lewym brzegu: Bulwar Rodła, Bulwar Czerwieński, Bulwar Inflancki, Bulwar Kurlandzki,

na prawym brzegu: Bulwar Poleski, Bulwar Wołyński, Bulwar Podolski.

Bulwar Czerwieński

Bulwar ten rozlega się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Stare Miasto, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. W tym miejscu nad brzegiem Wisły znajduje się m.in. Wawel, a także 3 pomniki Bronisława Chromego, w tym Smoka Wawelskiego. Jest to najpopularniejszy bulwar wśród turystów i Krakowiaków, którzy w piękną pogodę tłumnie tu biwakują nad tzw. zakolem Wisły. Wraz z Bulwarem Poleskim (znajdującym się po przeciwnej stronie Wisły), bulwar ten stanowi scenę i/lub (w zależności od roku) widownię corocznego widowiska Wianki. Odbywają się tu także inne liczne imprezy cykliczne i okolicznościowe.

Bulwar ten, poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi, w większości stanowi obszar trawiasty, łagodnie schodzący ku brzegowi Wisły. Cumują tu liczne barki-restauracje, odpływają rejsowe statki do Tyńca, a także znajduje się tu główny przystanek tramwaju wodnego.

Bulwar Inflancki `

Rozlega się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Stare Miasto, pomiędzy mostami Grunwaldzkim a Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu nad brzegiem Wisły znajduje się m.in. kościół na Skałce.Bulwar ten, poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi, w większości stanowi obszar trawiasty. W północnej części łagodnie schodzi ku brzegowi Wisły, a w południowej część górną od dolnej rozdziela stylowy mur zbudowany w latach 1905-09.

W drugiej połowie czerwca 2008r. na Bulwarze Inflanckim zakotwiczona zostanie platforma widokowa unoszona przez balon 150 m nad ziemią. Będzie to pierwsza taka platforma w Polsce. Rozciągał się z niej będzie widok zarówno na Kazimierz jak i na Stare Miasto z Wawelem, a przy dobrej widoczności dostrzec będzie można nawet Tatry.

Bulwar Kurlandzki

Bulwar ten rozlega się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Stare Miasto, pomiędzy mostami Józefa Piłsudskiego a mostem kolejowym w Zabłociu. Znajduje się przy nim Most Powstańców Śląskich.Na całej długości bulwaru, jego część górną od dolnej rozdziela stylowy mur zbudowany w latach 1905-09 z licznymi łączeniami w postaci schodów i zjazdów.

Bulwar Podolski

Bulwar ten rozlega się wzdłuż prawego brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze, pomiędzy ujściem rzeki Wilgi a mostem kolejowym w Zabłociu. Znajdują się przy nim mosty Józefa Piłsudskiego i Powstańców Śląskich.

Bulwar Poleski

Bulwar ten rozlega się wzdłuż prawego brzegu Wisły, w dzielnicy Dębniki, pomiędzy mostami Dębnickim a Grunwaldzkim. W tym miejscu nieopodal brzegu Wisły znajduje się Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Wraz z Bulwarem Czerwieńskim (znajdującym się po przeciwnej stronie Wisły), bulwar ten stanowi scenę i/lub (w zależności od roku) widownię corocznego widowiska Wianki. Bulwar ten w większości stanowi obszar trawiasty łagodnie nachylony ku Wiśle, oddzielony od wyższego poziomu miasta stylowym murem zbudowanym w latach 1905-09. Wzdłuż bulwaru prowadzą alejki spacerowe.

Bulwar Rodła

Bulwar ten rozlega się wzdłuż lewego brzegu Wisły, w dzielnicy Zwierzyniec, pomiędzy ujściem rzeki Rudawy, a mostem Dębnickim. Znajdują się przy nim liczne przystanie klubów sportowych. Bulwar ten w większości stanowi obszar trawiasty łagodnie nachylony ku Wiśle, oddzielony od wyższego poziomu miasta stylowym murem zbudowanym w latach 1905-09. Wzdłuż bulwaru, nad samą rzeką prowadzi alejka spacerowa.

Bulwar Wołyński

Bulwar ten rozlega się wzdłuż prawego brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze, pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a ujściem rzeki Wilgi. Ujście to tworzy malowniczy cypelek połączony z sąsiednim Bulwarem Podolskim równie stylowym Mostem Retmańskim. Przy Bulwarze Wołyńskim znajduje się też charakterystyczna dla tego miejsca bryła dawnego Hotelu Forum (później Sofitel). Bulwar ten, poprzecinany licznymi alejkami spacerowymi, w większości stanowi obszar trawiasty, łagodnie schodzący ku brzegowi Wisły.

Bulwar nad Rudawą

Bulwar ten rozlega się po obu stronach rzeki Rudawy, która uchodzi do Wisły na początku Bulwaru Rodła. Prowadzi z Salwatora, wzdłuż błoń i ciągnie się niemal do Mydlnik. Początkowo bulwarem wiodą asfaltowe alejki spacerowe oraz drogi rowerowe, a następnie malowniczo przechodzi on jednym z obrzeży błoń. W dalszej części Rudawa i jej bulwary przebiegają pośród ogródków działkowych i bujnej zieleni Woli Justowskiej.

Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice)
tel.: +48 (012) 421 77 06
ul. Floriańska 40
tel.: +48 (012) 423 00 31
tel. kom +48(0) 506 127 626
fax: +48 12 421 30 36

e-mail: info@mcit.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-23 13:39:16 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • szwedzik155
    26 lutego 2010 at 12:42

    Zazdroszcze mieszkańcom Krakowa tak wspanialego miasta!!!

    Pomocna recenzja
  • BajdeQ
    21 listopada 2009 at 20:14

    Ładne miejsce świetne na letni spacerek 😉

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna