Zaloguj się

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach położone jest w odległości 7 km na północny wschód od Przemyśla.

Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Polski, spełniającym różnorodne zadania jako: obiekt przyrodniczy, kulturowy, dydaktyczny i naukowy. Pierwotnie utworzone na terenie historycznego założenia dworsko-ogrodowego, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski.

Arboretum powstało w 1975 roku. Organizatorem i konsekwentnym wykonawcą w latach 1975-2002 był dr hab. Jerzy Piórecki. W pierwszym okresie powierzchnia Arboretum wynosiła 9,23 ha, obecnie 308,13 ha; w tym i w oddziale w Cisowej ? 283,13 ha, fort XIIIb ? 2,8 ha. W Bolestraszycach zrujnowane budynki dworskie z końca XVIII wieku wyremontowano i zaadaptowano na pracownie, sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Przed nowymi nasadzeniami wykonano szczegółową inwentaryzację układu przestrzennego w oparciu o pomiar sytuacyjno-wysokościowy, inwentaryzację dendrologiczną oraz dokumentację architektoniczną dotyczącą rekonstrukcji i renowacji historycznych budowli.

Ogród został założony w roku 1975. Położony jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Stanowi jeden z cenniejszych zabytków przyrody i kultury Małopolski. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Na terenie Arboretum znajduje się również dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl.

Wśród nowych nasadzeń malowniczy akcent stanowią pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych wiekowe drzewa. komponują się one zarówno z rodzimymi jak i rzadkimi, chronionymi i zagrożonymi gatunkami, stanowiąc atrakcję dla zwiedzających. Arboretum nawiązuje do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej – Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich, Miżyńca Lubomirskich i Medyki Pawlikowskich. Organizatorem i dyrektorem Arboretum był w latach 1975-2001 prof. dr hab. Jerzy Piórecki. Od 2001 roku dyrektorem jest dr Narcyz Piórecki.
W Muzeum Przyrodniczym prezentowane są wystawy stałe „Chrońmy ptaki”- wystawa ornitologiczna i wystawa fotograficzna autorstwa prof. J.Pióreckiego „XXV lat Arboretum Bolestraszyce”. Prezentowana będzie także wystawa motyli nocnych oraz wystawa dendrologiczna -szyszek, przekrojów i skamielin. W oparciu o wystawy i zgromadzone kolekcje roślin działalność edukacyjną prowadzi Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego. Na terenie Arboretum prezentowane są również rzeźby- wiklinowe obiekty powstałe w czasie Międzynarodowych Plenerów Artystycznych „Wiklina w Arboretum”.

Czynne
– od 1 maja do 31 października: w soboty, niedziele i święta 10 ? 18 pozostałe dni od 9 ? 18
– od 1 listopada do 30 kwietnia od 9 ? 14 (w dni robocze)

Ceny biletów:
normalny – 5 PLN
ulgowy – 3 PLN

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach

37-700 Przemyśl, skr. poczt. 471

tel/fax 16 671 64 25

arboretum@poczta.onet.pl

www.bolestraszyce.com

Źródło opisu: http://www.bolestraszyce.com/
Źródło zdjęć: http://www.bolestraszyce.com/
Dodane: 2008-05-09 21:28:18 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (4)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • buba
    16 września 2012 at 14:29

    warto tam pojechać 😆 😆

    Pomocna recenzja
  • Błażej Pochwat
    21 maja 2011 at 21:46

    Trzeba mieć niepokolei w glowie, żeby pedalowac 😉 tyle kilometrow tylko po to zeby zobaczyc zabe rechoczaca na stawowej rzesie i pare kwtitnacych roslinek:) nie polecam 8)

    Pomocna recenzja
  • becia119
    11 września 2009 at 12:33

    kolejne miejsce, które warto zobaczyć 🙂

    Pomocna recenzja
  • iwi
    11 września 2009 at 12:09

    śliczne miejsce

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna