Zaloguj się

Zalew Soliński jest zbiornikiem retencyjnym, znajdującym się niedaleko miejscowości Solina w województwie podkarpackim. Od lat jest to również bardzo popularne miejsce wypoczynku nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale również turystów z całej Polski.

Jako pierwszy utworzenie zbiornika postulował profesor Karol Pomianowski już w latach 20. XX wieku. Jego planów jednak nie udało się zrealizować, prace bowiem przerwała II wojna światowa. Ostatecznie budowę Zalewu Solińskiego zakończono dopiero w 1968 roku. Aby go utworzyć, trzeba było przenieść całą wieś Solinę. Jej pozostałości do dziś znajdują się na dnie zbiornika. Zalew Soliński zajmuje powierzchnię 2 200 hektarów i rozciąga się na długość 26,6 kilometrów.

Atrakcyjność Zalewu Solińskiego opiera się, przede wszystkim, na zróżnicowanej linii brzegowej oraz bogatej roślinności. Można tutaj znaleźć wiele mniej lub bardziej kameralnych zatoczek. Wędkarze mogą liczyć na złowienie w Zalewie sandacza, okonia, bolenia, szczupaka, karpia, czy też suma. Choć część brzegu jest niedostępna dla turystów, udało się wyznaczyć kilkanaście bezpiecznych kąpielisk. Można tutaj żeglować i uprawiać kajakarstwo, jednak zabronione jest poruszanie się po wodzie motorówkami – cały Zalew Soliński objęty jest strefą ciszy.

Bardzo często odwiedzana jest zapora solińska. Jej wysokość wynosi prawie 82 metry co sprawia, że jest to najwyższa tego typu budowla w Polsce. Można przejść się po jej szczycie. Przed wejściem na zaporę ustawiono tablice informacyjne z podstawowymi informacjami o danych technicznych oraz o historii obiektu. Zwiedzać można również solińską hydroelektrownię.

Źródło opisu: http://www.holidaycheck.pl/pi/c84618da-838a-3228-ab0f-89fe77d93a61
Źródło zdjęć:
Dodane: 2015-05-17 21:03:00 przez Karolina

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna