Zaloguj się

Wiślica – Atrakcje turystyczne Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Plac Solny, Busko-Zdrój

Wiślica ? wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim. Siedziba gminy Wiślica. Do 1869 roku miasto. W latach 1975-1998 Wiślica administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Wiślica położona jest na Ponidziu, na lewym brzegu Nidy, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Wieś znajduje się ok. 12 km na południe od Buska-Zdroju.

Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 776 z Buska do Kazimierzy Wielkiej. Wiślica jest punktem początkowym niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Pińczowa oraz zielonego szlaku turystycznego prowadzącego do Grochowisk.

Na główna uwagę w Wiślicy z atrakcji turystycznych zasługuje :

Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1350 roku, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego

Kościół św. Mikołaja – pozostałości romańskiego kościoła – W 1958 w trakcie badań archeologicznych odkryto pozostałości dawnych, romańskich kościołów w podziemiach kolegiaty.

Dzwonnica znajdująca się na lewo od wejścia, przy zachodniej fasadzie bazyliki. Budowlę wzniesiono w latach 1460-1470, została ona ufundowana przez Jana Długosza.

Dom Długosza – wikariat z 1460. Budowla z cegły, ufundowana przez słynnego historyka, kronikarza Jana Długosza, jako mieszkanie dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej. We wnętrzach odkryto fragmenty polichromii z XV w.. Obecnie mieści się w nim plebania i muzeum.

Grodzisko ze śladami murów obronnych z XI-XII w.

Kamienica Bractwa Różańcowego z sienią przejazdową. Zapisana bractwu w 1677 przez ks. kanonika Jana Rudnickiego. Znajduje się na rogu Rynku i ulicy Jasnej.

Figura Męki Pańskiej ulokowana przy placu Solnym. Pochodzi z II połowy XVII w.

Św. Jan Nepomucen w pozie modlitewnej, przy ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Projekt „Tysiącletnia Wiślica śladami świetności” zakłada przebudowę rynku i przywrócenie jego wyglądu z przeszłości. Wyłożony zostanie granitowymi płytami, znikną rozciągnięte nad rynkiem pajęczyny słupów oraz kabli energetycznych i telefonicznych. Władze mają też nadzieję odnaleźć pozostałości najstarszego wiślickiego ratusza i je wyeksponować. Rynek ma być wyłączony z ruchu, a na jego środku stanie fontanna.

Kapitalnego remontu doczeka się też pawilon archeologiczny, w którym znajdują się fragmenty kościoła i kaplicy grobowej z X-XI wieku oraz gipsowa niecka. Według części historyków może być misą chrzcielną z IX wieku. Wybudowany w latach 60. pawilon nie wygląda najlepiej. Władze Wiślicy chcą go unowocześnić. Poprawiona zostanie także iluminacja bazyliki, a nowe oświetlenie zyskają podziemia, w których znajdują się ślady dwóch kościołów romańskich i krypta ze słynną, unikatową na skalę europejską XII-wieczną posadzką gipsową zwaną płytą orantów. Przewodnikom marzy się, aby powstało coś na kształt teatru światła, cienia i dźwięku.Władze Wiślicy chcą również wyremontować plac Solny i zmienić na nim organizację ruchu, przebudować ścieżkę prowadzą na średniowieczne grodzisko oraz przeprowadzić badania archeologiczne na grodzisku.

Muzeum:

Muzeum Regionalne w Wiślicy
ul. Plac Solny 32
28-160 Wiślica

tel. 41 379 21 64, 502 634 495
email: muzeum.wislica@gmail.com

www.muzeum.wislica.pl

Źródło opisu: http://pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: http://pl.wikipedia.org
Dodane: 2009-06-11 09:35:54 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • wisła
    24 lutego 2010 at 11:27

    Projekt „Tysiącletnia Wiślica śladami świetności” zakłada przebudowę rynku, odnalezienie pozostałości najstarszego wiślickiego ratusza i jego ekspozycja, na rynku stanie fontanna, remontu doczeka się też pawilon archeologiczny, poprawiona zostanie także iluminacja bazyliki, a nowe oświetlenie zyskają podziemia, coś na kształt teatru światła, cienia i dźwięku. W planach też remont placu Solnego i przebudowa ścieżki prowadzącą na średniowieczne grodzisko oraz badania archeologiczne na grodzisku.

    Pomocna recenzja
  • adami22
    29 września 2009 at 15:52

    nawet adna ta bazylika polecam

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna