Zaloguj się

Wieża Ratuszowa – Baszta w Żninie Atrakcje, Zabytki

Plac Wolności 11, Żnin
Baszta

Symbolem Żnina jest usytuowana na rynku gotycka Baszta. W średniowieczu ceglana wieża pełniła funkcję siedziby władz miejskich ? ratusza. Została ona wybudowana około roku 1445. Do pięciokondygnacyjnej wieży przylegał początkowo drewniany budynek, w którym pracowali urzędnicy miejscy, nie przetrwał on jednak pożaru, który nawiedził Żnin w XVII wieku. Również sama Baszta ucierpiała w ogniu i po pożarze obniżono jej wysokość o jedno piętro. Na ostatniej kondygnacji wieży, w XVIII wieku, założono zegar, do którego dzwon ozdobiony napisem upamiętniającym pożar miasta w 1751 roku oraz plakietami z wizerunkiem św. Wacława oraz herbem Żnina. Odlał go w 1755 roku toruński ludwisarz Mikołaj Petersilge z fundacji ówczesnego burmistrza Tomasza Konwerskiego Stojąc z dala od zewnętrznych fortyfikacji wieża niepełniła funkcji obronnych, stanowiła jedynie ? ze względu na swą wysokość ? znakomity punkt obserwacyjny. Z kolei z powodu niedużej wielkości nie była w stanie udzielić schronienia mieszkańcom obleganego Żnina, była jednak bezpiecznym schronieniem dla akt i innych dokumentów miejskich, skarbca i władz miasta. W podziemiach działało miejskie więzienie. Wieże stawiane w centrach średniowiecznych grodów i miasteczek miały jednak również pozamilitarne znaczenie ? symbolizowały potęgę miasta i jego włodarza.

To właśnie Baszta stała się pierwszą siedzibą Muzeum Ziemi Pałuckiej ? instytucji, której utworzenie w latach 60. ubiegłego wieku było ukoronowaniem wieloletnich starań i spełnieniem marzeń działaczy Pałuckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Z czasem żnińskie muzeum stało się oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, by na początku lat 90. stać się placówką administrowaną przez gminę Żnin.

Dziś niemal 600-letnia wieża jest jednym z najczęściej zwiedzanych obiektów stolicy Pałuk ? jak nazywany jest Żnin. Obecnie można obejrzeć tu ekspozycję poświęconą dziejom Żnina od najdawniejszych czasów. Zgromadzone są tu m.in. relikty świadczące o pierwszych śladach osadnictwa na Pałukach ? efekt wieloletnich badań archeologicznych regionu. Ciekawa jest też historia miejscowego Bractwa Kurkowego ? jednego z najstarszych w Wielkopolsce, założonego przez mieszczan ? rzemieślników i kupców w 1424 roku. Na muzealnej wystawie prezentowane są insygnia, medale oraz regestra z końca XVIII wieku.

Kontakt

Nasz adres:
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,

pl. Wolności 1, 88-400 Żnin

Żnin – tel./fax (052) 30-20-293,
e-mail: znin@muzeumznin.pl
Wenecja ? tel./fax (052) 30-25-150,
e-mail: wenecja@muzeumznin.pl

Źródło opisu: www.muzeumznin.pl
Źródło zdjęć: www.muzeumznin.pl
Dodane: 2010-04-18 19:07:20 przez martabielsk

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna