Zaloguj się

Szlak Ordynacji Zamojskiej

Wiedzie on śladami jakie pozostawiła na Zamojszczyźnie 350-letnia działalność Ordynacji Zamojskiej.

Wędrówkę rozpoczniemy oczywiście w Zamościu-dawnej stolicy Ordynacji, zwanej też „Padwą Północy” lub „Miastem Idealnym”.

Jego renesansowe założenie urbanistyczne wraz z licznymi wysokiej klasy zabytkami, przetrwało w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Z Zamościa powędrujemy przez Sitaniec, Zawadę, Nielisz, Klemensów, Radecznicę, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Kościelne, Józefów, Harmenię aż do Suśca.

Wszędzie tam spotkamy liczne zabytki jak: kościoły, pałace, obiekty przemysłowe i inne budowle powstałe w Ordynacji Zamojskiej.

Wyjątkowe ich nagromadzenie zobaczymy w Zwierzyńcu, który był początkowo letnią rezydencją pierwszych ordynatów, a od początku XIX w. stał się siedzibą Zarządu Ordynacji. Dlatego oprócz Zamościa warto na dłużej zatrzymać się właśnie w Zwierzyńcu. We wszystkich miejscowościach na szlaku wybrane obiekty oznaczone zostały tablicami z ich opisem.

Ordynację Zamojska zlikwidowano ponad 60 lat temu, ale jej spuścizna przemysłowa, rolna, leśna i społeczna ciągle jest na Roztoczu bardzo wyraźna. I to nie tylko w Zwierzyńcu, który przez 150 lat był jej stolicą i pełen jest poordynackich perełek, ale także w dziesiątkach innych miejsc. Właściwie pisząc, czy czytając o historii tych ziem, nie da się pominąć Ordynacji. A patrząc na nazwy roztoczańskich miejscowości warto uzmysłowić sobie, że Tomaszów, Józefów czy Stanisławów wywodzą swe nazwy od imion Ordynatów – ich założycieli.

Historia Roztocza i obszaru parku jest ściśle związana z powstałą w 1589 roku Ordynacją Zamojską. Kultura materialna regionu jest bogata. W Zwierzyńcu jest zespół budynków, w których mieściła się administracja Ordynacji. W starannie odremontowanym domu plenipotenta (zarządcy Ordynacji) mieści się obecnie siedziba dyrekcji parku.

Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej

22-400 Zamość, Rynek Wielki 13

Tel.: 084 639 22 92

Punkt Informacji Turystycznej :
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Zamościu
ul. Staszica 31, 22-400 Zamość
tel. 084 639 31 43

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-02-12 09:46:36 przez Anonim

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna