Zaloguj się

Rynek – zwany też „kielecką starówką” znajduje się w ścisłym centrum , a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek. W ciągu wieków od powstania rynek służył za miejskie centrum handlowe i miejsce lokalnych targów, które odbywały się tutaj aż do roku 1935.

Znajdująca się tutaj malownicza zabudowa pochodzi głównie z XIX i XX stulecia. Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi ratusz – Urząd Miasta Kielce. Jest to budynek o trzech kondygnacjach i czterospadowym dachu posiadający arkadowe podcienie skrywające wejście do środka.

Tuż obok ratusza, na rogu z ulicą Małą w południowej pierzei stoi kamienica z 1767 roku, której budowniczym był Maciej Gilba – kucharz biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka. Jest to jednopiętrowy budynek z podpiwniczeniem oraz podcieniami mieszczący obecnie kawiarnię. Na fasadzie budynku umieszczony jest orzeł będący herbem Sołtyków. Na lewo od Sołtyków znajduje się jedna z najbardziej okazałych kieleckich kamienic powstała w XIX wieku charakteryzująca się neobaroowym wystrojem frontowej elewacji i stiukowymi dekoracjami we wnętrzach.

Po stronie wschodniej na rogu ul. Św. Leonarda stała kamienica zwana Wójtostwem, o której wzmianki pojawiły się już w XVI wieku. W czerwcu 1794 roku przebywał tu przez dwa dni Tadeusz Kościuszko, co upamiętnia znajdująca się obecnie tablica wmurowana w ścianę. 24 maja 1800 roku budynek uległ spaleniu podczas wielkiego pożaru miasta, który pochłonął 276 domów. Budynek odbudowano, a w 1858 roku został on sprzedany Janowi Höningmanowi, który urządził na parterze sklep kolonialny, natomiast z pozostałej części zrobił „Hotel Saski”.

W północno-wschodniej części Rynku, na skwerku pomiędzy obecną ul. Warszawską i Bodzentyńską stoi figura Świętej Tekli z 1765 roku. W północnej pierzei na rogu Rynku i ulicy Warszawskiej mieści się pochodząca z XVIII wieku kamienica Kosterskich. Jest to czworokątny budynek z elewacjami od ulicy Orlej, Warszawskiej i Rynku. Północna fasada posiada klasycyzujący wystrój z boniowaniem. W XIX wieku w budynku znajdował się sklep oraz prawosławna cerkiew. Obecnie parter jest zajmowany od 1954 roku przez najstarsze w Kielcach Delikatesy. Na lewo znajduje się mieszcząca obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach oraz dyrekcję Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej kamienica Tomkiewiczów. Jest to piętrowy, podpiwniczony budynek z II połowy XVIII wieku ze sklepionymi podcieniami od frontu.

Na środku Rynku znajduje się fontanna, a wokół niej znajduje się jedyne w Kielcach rondo z pierwszeństwem dla osób wjeżdżających.

Przez Rynek przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez zabytkowe i ciekawe turystycznie miejsca miasta Kielce.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-02-26 12:01:57 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • eniko
    6 marca 2017 at 13:20

    rynek fajny, ale niestety pusty…

    Pomocna recenzja
  • Malt
    2 maja 2012 at 01:36

    molto bene jeszcze mam mdłości na samą myśl o ich pizzy nie polecam nikomu, chyba, że ktoś chce jak ja nie spać przez bolący brzuch całą noc. Ciasto za grube, zbyt drożdżowe, i…niedopieczone, surowe w połowie a ruchu to oni w ten dzień nie mieli więc nie wiem gdzie się kucharzowi tak spieszyło. Obsługa musi się nauczyć dyskrecji. Usiadłam z kolezanką a obsługa rozmawia:
    – jesli te panie chca tylko kawe to powiedz zeby usiadly tam

    Pomocna recenzja
  • adamka
    25 czerwca 2011 at 13:16

    Wrócił po 70-ciu latach prawdziwy kielecki rynek. Na rynku oglądać można już koncerty oraz wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Kielc i poświęconą jego historii. Restauratorzy rozstawili ogródki letnie – na rynek wraca życie 🙂

    Pomocna recenzja
  • reco-rd
    13 czerwca 2011 at 19:00

    warto polecić – spacer po nowym Rynku oraz deptaku

    Pomocna recenzja
  • kielczaq
    1 czerwca 2011 at 13:12

    Na remontowanym kieleckim rynku stanął pręgierz.

    Pomocna recenzja
  • scyziq
    20 kwietnia 2011 at 13:51

    Rynek po remoncie. Nawet tysiąc osób będzie mogło siąść w letnich ogródkach na kieleckim Rynku. To m.in. Sołtyki, restauracja Azjatycka, kawiarnia Molto Bene, pizzeria Dominium, pub Komitet.

    Ogródki letnie ustawione zostaną w dwóch szeregach wzdłuż południowej i wschodniej pierzei Rynku, czyli od ulicy Małej niemal po ul. Bodzentyńską.

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    11 listopada 2010 at 00:02

    Ja skończy się remont to dopiero będzie fajny ryneczek 🙂 Tylko gdzie ci biedni studenci będę się kąpać podczas juwenaliów jak nie będzie już tej słynnej fontanny
    Ja spotykałam sie z oburzeniem gdy ktoś mówił fontanna. Kielczanie z którymi bylo mi przyjemność się spotkać mówili zbiornik przeciwpożarowy:)

    Pomocna recenzja
  • kielczyk
    4 września 2010 at 15:08

    Fontanna – wodotryski na remontowanym kieleckim Rynku. Nowa fontanna uruchomiona zostanie na wiosnę, jest to 11 wodotrysków.

    Pomocna recenzja
  • Błękitna
    3 września 2010 at 19:15

    Ja skończy się remont to dopiero będzie fajny ryneczek 🙂 Tylko gdzie ci biedni studenci będę się kąpać podczas juwenaliów jak nie będzie już tej słynnej fontanny

    Pomocna recenzja
  • Scyzoryk
    19 kwietnia 2010 at 11:07

    Rozpoczęła się instalacja iluminacji kieleckiego Rynku. Iluminacja obejmie wszystkie kamienice wokół rynku. Osobne podświetlenia będzie miała płyta rynku. Oświetlenie rynku i kamienic będą ze sobą współgrały i całość powinna bardzo ładnie wyglądać

    Pomocna recenzja
  • Sonrisa
    24 września 2009 at 19:19

    Byłam kiedyś gdzieś obok 😀 Jest bardzo ładny, to prawda 😀

    Pomocna recenzja
  • ogrodnikGordon
    24 września 2009 at 18:56

    Będzie jeszcze ładniejszy jak skończą na min roboty prace budowlane. Podczas wykopów archeolodzy mieli pełne ręce roboty.;)

    Pomocna recenzja
  • iwi
    11 września 2009 at 13:27

    śliczny

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna