Zaloguj się

Rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej w miesiącach lipiec i sierpień odbywają się codziennie. W miesiącach wrzesień i październik realizowane są w różnych godzinach. Dla grup organizujemy rejsy dodatkowe – na zamówienia.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu:

tel. 87 643 21 52 lub tel. 87 643 28 81

Żegluga augustowska

Jedną z atrakcji należących do wodnego kompleksu rekreacyjnego miasta są między innymi rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej.

Żegluga Augustowska jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw żeglugowych w Polsce, obsługujących przewozy pasażerskie. Z jej usług korzysta w sezonie turystycznym około 100 tysięcy pasażerów.

Historia Żeglugi Augustowskiej ma pół wieku, powstała w roku 1953, wtedy też przewiozła pierwszych pasażerów. Żegluga Augustowska na początku podlegała Żegludze Warszawskiej, później Żegludze Mazurskiej w Giżycku, potem znowu została podporządkowana Żegludze Warszawskiej. Usamodzielniła się dopiero w roku 1991.

Statki Żeglugi Augustowskiej obsługują tylko akwen jezior augustowskich. Na rejsy liniowe, a także na rejsy specjalnie zamawiane wypływają trzy statki: wspominany dwustuosobowy ?Sajno? i ?Serwy? oraz stuosobowy ?Perkoz?.

Na statkach Żeglugi Augustowskiej pływało już wiele znanych i sławnych osobistości. Największym jednak zaszczytem było goszczenie na augustowskich jednostkach żeglownych Ojca Świętego w 1999 roku

Żegluga Augustowska;

Port; 29 Listopada 7

www.zeglugaaugustowska.pl

tel. 87 643 28 81; 87 643 21 52

Głównym przedmiotem działalności jest przewóz osób statkami żeglugi śródlądowej a główną drogą wodną jest Kanał Augustowski ? zabytek I klasy. Trasa rejsów z Portu w Augustowie przebiega poprzez jeziora, skanalizowane rzeki, sztuczne przekopy kanału tworzące tzw. systemat Kanału Augustowskiego. Na trasie rejsów statki przepływają przez szczególnie atrakcyjne hydrotechniczne budowle wodne ? śluzy, które umożliwiają pokonywanie różnic poziomu wód na poszczególnych odcinkach drogi wodnej Kanału Augustowskiego.

W Porcie Żegluga udostępnia bezpłatnie zwiedzanie muzealii Żeglugowych o głównym temacie: „Kanał Augustowski źródłem przemian i postępu”. W końcowej fazie wystawy prezentowany jest 3 mni. klip filmowy z najciekawszymi ujęciami z rejsu Papieża Jana Pawła II w czerwcu 1999r. statkami Żeglugi Augustowskiej . Na życzenie uczestników rejsu w sali muzealnej odtwarzany będzie 45 min. film poświęcony głównie pobytowi Papieża Jana Pawła II na statkach Żeglugi Augustowskiej ale również dostarczający wiele informacji historycznych o Kanałe Augustowskim jako zabytkowej drodze wodnej.

Podstawowe usługi przewozowe statkiem pasażerskim obejmują rejsy stałe ogólnodostępne o czasie trwania od 1 godz. do 3.5 godz. oraz rejsy na zamówienia z wynajmami statków do wyłącznej dyspozycji zamawiającego od 3 godz. do 10 godz.

Rejsy stałe realizowane są wg. ustalonych rozkładów i obejmują okres od miesiąca maja do miesiąca września. Na zasadach i wg. cen jak w w/w okresie realizowane są rejsy ogólnodostępne również w miesiącach marcu, kwietniu i październiku. Uruchamianie tych rejsów zależne jest jednak od warunków pogodowych i zamówień zwłaszcza grup zorganizowanych.
Informacja o tych rejsach podawana będzie na bieżąco.

* STUDZIENICZNA

Trasa rejsu przebiega przez następujące akweny wodne:
Rzeka Netta ? Jezioro Necko ? Rzeka Klonownica ? Jezioro Białe ? Śluza w Przewięzi ? Jezioro Studzieniczne. Statki wypływają z Portu w Augustowie i powracają do tego samego miejsca. Rejs w obie strony trwa od 2,5 godz. do 3,5 godz. Całkowity czas rejsu jest uzależniony przede wszystkim od czasu postoju. Rejs o stosunkowo długim czasie trwania ze względu na program jest rejsem atrakcyjnym i edukacyjnym cieszącym się dużą frekwencją. W większości obsługiwany jest przez statki 200 osobowe.
Dla pasażerów dysponujących ograniczonym czasem praktykowany jest rejs w jednym kierunku np. z Portu Augustów do Studzieniznej, względnie ze Studzienicznej do Augustowa. Droga lądową z Augustowa do Studzienicznej wynosi 6 km., czas rejsu na tej trasie to 1 godz. 20 min (1 godz. 15 min).
Rejsy na tej trasie w tym rejsy w jednym kierunku z uwagi, że przebiegają przy głównej drodze przelotowej do Wilna (Litwa), Sejn, Suwałk, Klasztoru Kamedułów n/ Wigrami stanowią dla wycieczek dobrą okazję do przebycia części podróży statkiem.

Trasa ta przyjęła nazwę trasy ?Papieskiej?,którą z Augustowa do Studzienicznej 9 czerwca 1999r. statkiem Żeglugi Augustowskiej przepłynął Papież Jan Paweł II.
Bogata fotorelacja z tamtego historycznego rejsu, film wyświetlany na pokładzie dolnym na statkach 200 osobowych pozwalają przybliżyć atmosferę tego największego rejsu Żeglugi Augustowskiej a jednocześnie poznać piękno tej trasy.
W programie rejsu na jez. Studzienicznym prezentowany jest 10 min. spektakl ?Legendy Przeszłości?.
Legendarny pustelnik odwiedzi w stroju minionej epoki statek, dzieciom wręczy pamiątkowe książeczki a następnie w sposób tajemniczy zniknie w przestworzach.

Rejs taki poprzez śluzowanie w Przewięzi z zawinięciem do m. Studzieniczna położonej na półwyspie, z wieloma zabytkami sakralnymi, miejscem które w rejsie statkiem tą trasą w czerwcu 1999 r. odwiedził Papież Jan Paweł II jest dodatkową atrakcją turystyczną dla wycieczek, jak również dobrym wypoczynkiem w podróży. Rejs w dwóch kierunkach poprzez podwójne śluzowanie na śluzie w Przewięzi pozwala na poznanie dokładnej techniki śluzowania statku z dwóch poziomów wód.

* ROSPUDA

Rospuda ? zielona linia żeglugowa przebiegająca w całości szlakiem Rospudy począwszy od ujścia rzeki do Kanału Bystrego w rejonie zatoki Portu Żeglugi, poprzez przepływ Rzeki Netty, Jeziora Necko, Jeziora Rospudy i cieśninę na połączeniu rzeki z jeziorem jest trasą o najciekawszym i najbardziej atrakcyjnym układzie hydrologicznym Doliny Rospudy ? doliny aktualnie wzbudzającej największe zainteresowanie w Europie. Czas rejsu 1godz. 25 min. (1 godz. 45 min.).
Początkowa część trasy to wejście statku do Śluzy w Augustowie o spadzie 2, 44 m. gdzie przedstawiony zostanie cykl śluzowania statku. Statek wpłynie do śluzy przy górnym poziomie wód, następnie poprzez opuszczenie wód w komorze śluzowej statek obniży się do dolnego poziomu kanału. Następnie po dopływie wód i zrównani się z górnym odcinkiem kanału statek wycofa się na Rzekę Nettę realizując główną trasę.
Przebieg trasy całą długością jeziora Rospuda przy Półwyspie ?Goła Zośka?, Wyspie ?Wianek? z przepłynięciem statku przez cieśninę ? przyrodniczych osobliwości natury mających wspólną legendę o ?Gołej Zośce? dodatkowo uatrakcyjnia i wzbogaca rejs.
W tych rejsach prezentowany jest około 15 min. spektakl pt. ?Szlakiem legend?. Zaczepiony o statek przedmiot ? manierka z 1812 roku poprzez ukryty w niej list dziewczyny szpiega przybliża legendę w Półwyspie ?Goła Zośka?.

Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska
w Augustowie Sp. z o.o.

ul. 29 Listopada 7,

16-300 Augustów,

tel./fax (+48) 087 643 28 81,
tel (+48) 087 643 21 52
fax (+48) 087 643 71 58

e-mail: zegluga_augustowska@onet.pl
www.zeglugaaugustowska.pl

Źródło opisu: www.zeglugaaugustowska.pl
Źródło zdjęć: augustow.naszemiasto.pl
Dodane: 2009-07-01 15:46:56 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • serwy JPII
    9 czerwca 2012 at 09:14

    Statkiem „Serwy” w 1999 roku pływał podczas swojej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II. Z tej okazji powstał specjalny rejs z Augustowa do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej, gdzie przebywał wówczas papież.

    Pomocna recenzja
  • niezjan
    9 czerwca 2012 at 09:12

    Żegluga Augustowska dysponuje obecnie trzema statkami. „Serwy” i „Sajno” mogą przewieźć po 200 osób, zaś „Perkoz” – 75 pasażerów. Żegluga Augustowska przewozi rocznie ok. 100 tys. podróżnych.

    Pomocna recenzja
  • niezo
    9 czerwca 2012 at 09:09

    W Żegludze Augustowskiej w lipcu ma pływać największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce. Będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. Statek będzie miał długość 40 metrów i blisko 6 metrów szerokości. WOW 🙂

    Pomocna recenzja
  • mikrus
    16 lipca 2011 at 13:22

    Żegluga Augustowska sezon 2011 – organizuje rejsy na dwóch trasach.
    Na pierwszej, trwającej 2 godz. i 40 min – statki wypływają z portu, a następnie płyną kolejno przez rzekę Nettę, jez. Necko, rzekę Klonowicę, jez.Białe, Śluzę w Przewięzi i jez. Studziennicze, po czym wracają do miejsca startu.

    Druga trasa przebiega w całości szlakiem Rospudy, począwszy od ujścia rzeki do Kanału Bystrego w rejonie zatoki Portu Żeglugi, poprzez przepływ rzeki Netty, jez. Necko i jez. Rospudy. Wycieczka trwa 1 godz. i 40 min.

    Pomocna recenzja
  • sajno2
    28 kwietnia 2011 at 12:54

    Zaplanowano na 1 maja osiem rejsów dwoma statkami: Serwy i Sajno. Podróżowanie 1 maja Szlakiem papieskim na statku Serwy będzie szczególnym doznaniem, bo będą tam przypominane wydarzenia sprzed dwunastu lat, kiedy na jego pokładzie był Jan Paweł II.

    1 maja, w dniu beatyfikacji papieża, podróżujący będą mogli obejrzeć na Serwach wystawę zdjęć z Janem Pawłem II. Podróży ma towarzyszyć specjalna muzyka, gdzie śpiewa sam papież. Na statku jest też izba pamięci z pobytu papieża.

    Pomocna recenzja
  • non
    28 lutego 2010 at 19:13

    Zgadzam się. Mazury są piękne a atrakcje, takie jak te pozwalają mi jeszcze milej je wspominać..

    Pomocna recenzja
  • sloneckox
    24 lutego 2010 at 11:59

    ładne widoki latem

    Pomocna recenzja
  • marta_p_16
    22 września 2009 at 16:14

    Augustów jest świetny o każdej porze roku, mam same mile wspomnienia z tym miastem

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna