Zaloguj się

Podziemna trasa pielgrzymkowa – Kopalnia Wieliczka Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Daniłowicza 10, Wieliczka

Podziemna trasa pielgrzymkowa – Kopalnia Wieliczka

Trasę o nazwie „Szczęść Boże” uruchomiono w Kopalni w Wieliczce. Pielgrzymi zobaczą nie tylko słynne wielickie kaplice, ale też będą mieli okazję poznać religijne zwyczaje górników. Turystyka pielgrzymkowa świetnie się rozwija.

Trend postanowiła wykorzystać też Wieliczka i w tamtejszej kopalni działa pierwsza w Polsce podziemna trasa pielgrzymkowa.

W wielickiej kopalni podtrzymywana jest tradycja wiary, kult świętych patronów. Szlak prowadzi przez wspaniałe podziemne kaplice i mówi nie tylko o cudach natury, ale jest również świadectwem wiary pracujących tu ludzi.

Wyliczono, że od XVI do XX w. kopalnia miała 40 kaplic, kapliczek, ołtarzy, religijnych obrazów i rzeźb. Górnicy zjeżdżali do pracy, śpiewając „Salve Regina”, a każdy dzień zaczynali od modlitwy. Krzyż lub obraz święty umieszczali w każdym nowym przodku. Praktyk religijnych w kopalni zakazali Austriacy. Restrykcje zelżały, gdy w życie weszły reformy józefińskie (1780-1790), które zezwoliły na odprawianie mszy w kopalni kilka razy do roku.

Do dziś w kopalni zachowały się m.in. XVII-wieczna rzeźba Matki Boskiej Zwycięskiej, która znajdowała się prawdopodobnie w komorze Lizak i figury solnych mnichów z komory Boczaniec. W kopalni kultem otaczani są św. Kinga, św. Barbara, św. Antoni Padewski i św. Klemens. Przetrwało też górnicze pozdrowienie „Szczęść Boże”, którym witają się i żegnają pracownicy kopalni (stąd nazwa trasy).Na kopalnianej trasie znalazły się barokowa kaplica św. Antoniego (pierwsze nabożeństwo odprawiono w niej w 1698 r.) oraz kaplice: św. Krzyża, św. Jana i św. Kingi.

Kardynał Dziwisz otworzył pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy. W święto pierwszych pielgrzymów ? Trzech Króli w Kopalni Soli w Wieliczce nastąpiła uroczysta inauguracja Szlaku Pielgrzymkowego ?Szczęść Boże?. Poświęcenia dokonał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Jest to jedyny w Europie, a prawdopodobnie również na świecie szlak pielgrzymkowy, który wytyczono pod ziemią. Wędrujący nim zwiedzają solne oraz drewniane kaplice, poznają górnicze tradycje i zwyczaje. Kardynał Dziwisz i prezes d?Obyrn wspólnie odsłonili tablicę upamiętniającą otwarcie podziemnego szlaku. Tablica znajduje się przed wejściem do XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego ? pierwszej na trasie zwiedzania.

Szlak prowadzi przez wspaniałe podziemne kaplice i mówi nie tylko o cudach natury, ale jest również świadectwem wiary pracujących tu ludzi. Kopalnia to dzieło myśli i ducha, powinniśmy być z niej dumni.Zaproszeni goście udali się przez kaplicę Św. Krzyża (ufundowano ją jako wotum za uratowanie w XIX wieku kopalni przed zalaniem wodą) do miejsca, które jest sercem podziemnej Wieliczki ? do sanktuarium dedykowanemu patronce solnych górników św. Kindze.W wykutym w soli kościele kardynał Stanisław Dziwisz udzielił błogosławieństwa grupie kilkudziesięciu przewodników, którzy będą oprowadzać pielgrzymów.

Dostojny gość pomodlił się przed pomnikiem Jana Pawła II. Przy dźwiękach ukochanej przez Papieża Polaka ?Barki? zebrani prosili o jego rychłą beatyfikację.Po uroczystej mszy świętej, której muzyczną oprawę zapewnił benedyktyński chór, goście udali się w dalszą drogę szlakiem pielgrzymkowym do wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich. Podziemna ekspozycja pt. ?Sacrum w dziedzictwie solnym? jest znakomitą okazją do poznania górniczej religijności. Goście mieli sposobność podziwiać wspaniałą komorę Saurau ? znajduje się w niej makieta przedstawiająca zjazd u liny. Podczas niebezpiecznej podróży w głąb ziemi dawni górnicy śpiewali pobożne pieśni, np. dodającą otuchy Salve Regina. Ostatnim punktem na Szlaku Pielgrzymkowym jest przepiękna polichromowana kaplica p.w. św. Jana. Osoby korzystające z oferty pielgrzymkowej kopalni będą mogły zamówić mszę św. w tej przepięknej drewnianej świątyni usytuowanej 135 m pod ziemią. Oferta stanowi doskonałe uzupełnienie małopolskiego szlaku pielgrzymkowego. 6 stycznia ksiądz kardynał Dziwisz poświęcił również Hotel Grand Sal.

Przejście całej trasy pielgrzymkowej zajmuje około dwóch godzin (konieczna rezerwacja, zwiedzanie tylko z przewodnikiem). Po zakończeniu pielgrzymki będzie można wziąć udział we mszy odprawianej w kaplicy św. Jana.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny w kopalni odbywa się od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Kopalnia Soli „Wieliczka” udostępniona jest do zwiedzania codziennie w godzinach:

* od 7.30 do 19.30* (1 kwietnia – 31 października)
* od 8.00 do 17.00* (2 listopada – 31 marca)

z wyjątkiem: 1 stycznia, 1 dnia Świąt Wielkanocnych (w Wielką Sobotę czynne od 7.30 do 13.45), 1 listopada, 4 grudnia (czynne od 8:00 do 13:45) oraz 24, 25 grudnia (31 grudnia czynne od 8.00 do 14.00).

* – godzina zamykania kas i zejścia ostatnich turystów do kopalni

Informacja i rezerwacja:
Wieliczka
tel. +48 12 278 73 02
tel. +48 12 278 73 66
fax +48 12 278 73 33
e-mail: turystyka@kopalnia.pl

Kopalnia Soli ?Wieliczka? Trasa Turystyczna
ul. Daniłowicza 10
32-020 Wieliczka

Informacja i rezerwacja: (w godzinach otwarcia kopalni)
Wieliczka
tel. +48 12 278 73 02
tel. +48 12 278 73 66
fax +48 12 278 73 33
e-mail: turystyka@kopalnia.pl

Kraków
tel. + 48 12 426 20 50
fax + 48 12 426 20 51
e-mail: biuro.promocji@kopalnia.pl

http://www.kopalnia.pl

Źródło opisu: http://www.kopalnia.pl
Źródło zdjęć: http://www.kopalnia.pl
Dodane: 2010-01-08 14:36:18 przez Igorek

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • relii2
    5 grudnia 2011 at 15:11

    Wieliccy górnicy dedykowali Janowi Pawłowi II jeden z kopalnianych chodników. W najpiękniejszej z podziemnych kaplic, w „sanktuarium” św. Kingi, wykuli też w soli jego pomnik. Od lat wieliccy górnicy uroczyście obchodzą również kolejne papieskie rocznice. Ampułka z krwią Jana Pawła II zostanie umieszczona na ołtarzu.

    Pomocna recenzja
  • relii
    5 grudnia 2011 at 15:03

    Górnicy w całej Polsce świętowali imieniny swojej patronki, Św. Barbary. W Wieliczce tegoroczne święto jest szczególne. Podczas barbórkowej mszy św. kardynał Stanisław Dziwisz przekazał górnikom ampułkę z krwią Jana Pawła II.
    Karol Wojtyła zwiedzał zabytkową kopalnię dwukrotnie jako uczeń, potem jako kardynał.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna