Zaloguj się

Pałacyk (willa) PauckschaGrodzkiego Domu Kultury położony przy ul. Wał Okrężny 36/37 wzniesiony został w 1876 r. przez Hermana Pauckscha – właściciela fabryki maszyn i odlewni na Zamościu (lewobrzeżnej dzielnicy Gorzowa).

Pauckschowie byli rodziną przemysłowców, odgrywającą w XIX w. znaczącą rolę w rozwoju miasta i jego gospodarki. Mieli oni swoją fabrykę – pierwotnie warsztat metalowy – założony na Zawarciu w 1843 r. Była to wytwórnia kotłów parowych. Modernizowana i rozbudowywana już w 1862 r. stała się jedną
z największych fabryk w mieście. W 1862 r. przekształciła się w spółkę akcyjną posiadającą odlewnię, fabrykę maszyn krętowych, kotłów parowych, a także stocznię budującą barki i przeprowadzającą ich remonty. Okres prosperity firmy trwał ze zmiennym szczęściem do czasów I wojny światowej. W 1925 r. firma ogłosiła upadłość.

W latach 70-tych XIX w. Herman Paucksch zakupił od miasta parcelę na Zamościu i zbudował tu willę (pałacyk), jednocześnie odkupił przyległy teren od rodziny von der Osten, z przeznaczeniem na park. Ulica Wał Okrężny przeznaczona została specjalnie dla willi Pauckschów.

Architekt pałacyku i założenia urbanistycznego nie jest znany. Niemniej musiał być to budowniczy wysokiej rangi, prawdopodobnie pochodzący z Berlina, umiejący rozplanować reprezentacyjną rezydencję przemysłowca i zastosować tu nowoczesne rozwiązania formalne i techniczne.
W usytuowaniu pałacyku w sposób świadomy wykorzystano malowniczy krajobraz zakola Warty i jej rozlewisk.

Eklektyczny pałacyk Grodzkiego Domu Kultury to przykład XIX- wiecznego budownictwa mieszkalno–rezydencjonalnego, wznoszonego dla potrzeb użytkowych kupiecko-fabrykanckiej warstwy społecznej.

Pałacyk (willa) posadowiony jest przy ul. Wał Okrężny 36/37, w południowej części miasta, na lewym brzegu Warty, w ramach dzielnicy Zamoście. Ulica Wał Okrężny wytyczona wzdłuż skarpy rzeki i Kanału Ulgi ma charakter promenady, wysadzonej kasztanowcami.Budynek usytuowany jest w odległości ok. 500 metrów na wschód od ul. Grobla. Pierwotne założenie rezydencjalno-parkowe jest częściowo zatarte, w wyniku zmniejszenia ozdobnego ogrodu. Na froncie parceli posadowiony jest 2-kondygnacyjny pałacyk z narożną wieżą, z wejściem od strony zachodniej przez przejazdowy portyk. Po wschodniej stronie pałacyku znajduje się ozdobny taras z basenemi fontanną w kształcie płaskiej czary, z figurą dwojga bawiących się dzieci; taras od strony ogrodu otoczony jest balustradą tralkową.

Po zachodniej stronie rezydencji znajdują się dawne budynki gospodarcze i oficyna (wozownia, stajnia, pralnia, dom dozorcy) użytkowane obecnie przez GDK.
Po południowej stronie pałacyku założony był ozdobny ogród o charakterze krajobrazowym z elementami romantycznymi – obecnie zniekształcony, (dominują drzewa liściaste – klon, lipa, dąb, jesion, akacja).
Teren posesji ogrodzony jest od frontu metalowym, kutym płotem zawieszonym na filarach; wjazd jest przez dwie dwuskrzydłowe bramy, zawieszone na ozdobnych filarach.

Obecnie pałacyk jest siedzibą Grodzkiego Domu Kultury. Część pomieszczeń zajmuje Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Gorzowa Wlkp.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-03-07 14:48:31 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna