Zaloguj się

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum powstało w 1971r. Początkowo była to instytucja o charakterze badawczo-oświatowym, ukierunkowana na gromadzenie dóbr kultury i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby regionu sierpeckiego i ikonografii. W 1987 r. połączono Muzeum Etnograficzne oraz jego oddział i utworzono Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej.

Skansen zajmuje powierzchnię 60,5 ha terenu położonego w administracyjnych granicach miasta Sierpca, nad rzeką Sierpienicą tuż przy jej ujściu do Skrwy. Pod względem fizjograficznym teren parku jest mocno urozmaicony. Północna jego część położona jest w głębokiej, zalesionej dolinie Sierpienicy, do której prowadzą malownicze zjazdy. Część południowa to równina ciągnąca się ponad jarem rzecznym.

Swoim zasięgiem Muzeum obejmuje region Mazowsza Północno-Zachodniego. Stałe ekspozycje architektury ludowej i wystroju wnętrz obejmują zagrody wchodzące w skład wsi rzędówki (z zabudową po jednej stronie drogi i układem pól z drugiej strony) oraz zespoły: karczemny i dworski. Na terenie parku dotychczas zgromadzono 78 obiektów, w tym 43 obiekty małej architektury: kapliczki przydrożne, gołębniki, studnie, bróg, piwnice.

Rejon badań prowadzonych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej obejmuje swym zasięgiem przede wszystkim teren Mazowsza północno-zachodniego, zwanego również Mazowszem Starym, w skład którego wchodzą ziemie: Mazowsza Płockiego, Mazowsza Ciechanowskiego i Zawkrza. W latach 90-tych XX wieku organizowane były też wyjazdy w rejon Puszczy Białej.

Muzeum a także zwiedzający zobaczą nowe ekspozycje, zaplanowane w odzyskanych pomieszczeniach i nowych obiektach, m.in.: wnętrza dworskie, wystawę transportu wiejskiego, wystawę stałą rzeźby ludowej; pomieszczenia przystosowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych przez cały rok; wzbogacenie oferty dla gości indywidualnych, szkół, firm i zakładów pracy.

Karczma Pohulanka jest obiektem muzealnym. Przeniesiona została do skansenu z miejscowości Sochocin koło Płońska. XVIII-wieczny budynek jest jedynym tego typu budynkiem na terenie Mazowsza północno-zachodniego.

POHULANKĄ została „ochrzczona” podczas realizacji filmu „Szwadron” w 1992. W filmie „Pan Tadeusz” zaś była ona karczmą Jankiela. Od ponad 10 lat spełnia swoją pierwotną funkcję. W jednej części znajduje się sklepik z wyrobami sztuki i rękodzieła ludowego, w drugiej karczmarz Tomasz serwuje potrawy kuchni regionalnej.

Gdy goście zawitają do POHULANKI zwykle trudno im jest opuścić jej gościnne progi. Klimat tego miejsca tworzą nie tylko położenie i tradycyjne wnętrze, ale przede wszystkim miła obsługa.

Specjalnością POHULANKI jest niepowtarzalny domowej roboty chleb (7kg!) ze smalcem i ogórkiem.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

ul. Gabriela Narutowicza 64
09-200 Sierpc

tel/fax: 0 – 24 275 28 83, 0 – 24 275 58 20

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz. : 7.30-15.30

email: skansen@mwmskansen.pl

Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin.

http://www.mwmskansen.pl

Źródło opisu: http://www.mwmskansen.pl
Źródło zdjęć: http://www.mwmskansen.pl
Dodane: 2008-06-20 11:06:32 przez Gorroz

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • wsi
    14 kwietnia 2012 at 16:08

    Ekspozycję „Wielkanoc na Mazowszu” można było zwiedzać od ostatniej Niedzieli Palmowej w skansenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – będzie ją można oglądać do końca maja br.

    Pomocna recenzja
  • sioło
    4 lipca 2011 at 15:24

    W sierpeckim skansenie powstanie nowoczesny kompleks. Baseny, jacuzzi, przeszklona sala widowiskowa z widokiem na las. no ciekawe kiedy ?

    Pomocna recenzja
  • sierpia
    21 maja 2011 at 12:34

    Otwarto w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu park dworski. Kilka tysięcy drzew ok. 200 gatunków, wielki sad ze starymi odmianami, rozległe trawniki, na których można poleżeć, 4,4 kilometra do pospacerowania, ścieżka dydaktyczna …warto ! 🙂

    Pomocna recenzja
  • mazovianka
    19 kwietnia 2011 at 20:01

    Niedziela palmowa w sierpeckim skansenie
    Gości w niedzielę palmową witało też Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie była msza, konkurs na najładniejszą palmę i stoiska z różnościami.

    Pomocna recenzja
  • sierpcyk
    10 grudnia 2010 at 10:03

    Dwie wystawy w sierpceckim Muzeum Wsi Mazowieckiej
    Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (ul. Narutowicza 64) w sobotę o godz. 10 zaprasza na uroczyste otwarcie dwóch wystaw: „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz „Wnętrza dworskie końca XIX i początku XX w.”

    Pomocna recenzja
  • wsio
    4 września 2010 at 15:34

    Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza w niedzielę w godz. 10-18 do Skansenu na wykopki – czyli próbę przybliżenia jesiennych prac polowych, wykonywanych na wsi w XIX i na początku XX w.

    Pomocna recenzja
  • paulek20
    16 lipca 2010 at 14:07

    fajne na weekend

    Pomocna recenzja
  • paulek20
    15 czerwca 2010 at 17:23

    nie ma to jak wieś 😉

    Pomocna recenzja
  • mati_oszolom
    19 maja 2010 at 13:52

    Idealne miejsce do wyjazdu z rodziną.

    Pomocna recenzja
  • glicca
    28 kwietnia 2010 at 09:34

    Gotowanie na polanie” to impreza, która ma popularyzować tradycje kulinarne Mazowsza.

    Można będzie też zobaczyć pokazy rzemiosła i rękodzieła w wykonaniu twórców ludowych – m.in. ubijania masła w kierzance, przędzenia wełny na kołowrotku, haftu i koronki, prania i maglowania bielizny czy wikliniarstwa.

    Ma być również cieszący się od lat dużym powodzeniem kiermasz żywności: pieczywa, licznych miodów, ciepłych dań kuchni regionalnej.

    Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy, na środku polany Rozłogi specjalnie dla nich rozstawione zostaną dmuchane zjeżdżalnie, zamek do skakania, szczudła, obręcze do toczenia. Tego dnia maluchy będą mogły zapoznać się z dawnymi zabawami dziecięcymi, a także bawić się replikami zabawek sprzed lat.

    Pomocna recenzja
  • anitaj
    20 lipca 2009 at 13:25

    Super!

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna