Zaloguj się

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Lipowa 4, Kraków

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
– MOCAK

Idea powstania muzeum

Projekt utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie rozpoczął się pod koniec 2004 roku, kiedy Gmina Miejska Kraków przejęła i wykupiła budynki i grunty na terenie dawnej Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej 4, przeznaczając je na przyszłą siedzibę instytucji.

Wprowadzenie sztuki współczesnej w przestrzeń industrialną jest praktyką stosowaną obecnie na całym świecie. Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych na cele kulturalne, w szczególności na muzea nowoczesności, to jeden z czołowych priorytetów europejskiej polityki kulturalnej. Kierując się tymi przesłankami, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski złożył w maju 2005 roku wniosek o dofinansowanie projektu utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej ze środków Ministerstwa Kultury. Minister Waldemar Dąbrowski przyznał na jego realizację dotację w wysokości 4 mln złotych. Pod koniec sierpnia 2005 roku prezydent i minister podpisali porozumienie dotyczące dofinansowania Muzeum Sztuki Współczesnej.

W 2007 roku jedenastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego rozstrzygnęło konkurs na projekt budynku muzealnego, wybierając prace Claudia Nardiego i Leonarda Marii Proliego. Projekt przygotowany przez studio Claudio Nardi Architette zakłada wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu istniejących. Całkowita powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie około 10 tys. m2.

Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2009 roku. Budowa, której koszt to ponad 70 mln złotych, jest w 50 procentach finansowana ze środków unijnych.

Do czasu ukończenia budowy siedziby MOCAK-u na terenie dawnej Fabryki Schindlera przygotowywane przez muzeum wystawy, panele dyskusyjne oraz inne wydarzenia artystyczne odbywać się będą w partnerskich instytucjach na terenie Krakowa. Tymczasowe biuro muzeum mieści się przy ul. Rzeźniczej 2a.

W powstającym na Zabłociu gmachu projektu włoskiego architekta Claudia Nardiego przestrzeń ekspozycyjna, podzielona na kilka sekcji, zajmować będzie blisko 4 tys. m?, natomiast powierzchnia całego budynku wynosić będzie ok. 10 tys. m?.

Koncepcja architekta oparta jest na trzech podstawowych założeniach: podkreśleniu charakterystycznej linii fabrycznego dachu szedowego, zastosowaniu wyłącznie linii prostych oraz doświetleniu przestrzeni ekspozycyjnych światłem naturalnym. Projekt MOCAK-u nawiązuje do współczesnego nurtu architektury neomodernistycznej.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przy ul. Lipowej 4 powstało na terenie dawnej Fabryki Emalia Oskara Schindlera, w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację.

Autorem projektu architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej. Całkowita powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie około 10 tys. m2. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2009 roku.
Otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej planowane jest na wiosnę 2011 roku.

Pierwsza ekspozycja muzeum planowana jest dopiero na wiosnę 2011 roku. Na razie w pustych wnętrzach prezentowane będą tymczasowe wystawy, m.in. „Architecture for Sensitive Lives” Claudia Nardiego, autora projektu budynku, które zwiedzający będą mogli oglądać do 5 grudnia.

Budynek MOCAK (angielski skrót nazwy muzeum) jest niewielki, dysponuje zaledwie 10 tys. m kw. przestrzeni użytkowej (to trzy razy mniej niż realizowane w Warszawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Ale za to dzięki wrażliwości włoskich architektów wpisuje się w proces rewitalizacji ciasnego i zdewastowanego Zabłocia.

Szacunek do zastanej przestrzeni architekci wyrazili w kontynuacji poprzemysłowego charakteru, akcentując dachy fabrycznych hal i ceglane mury. Całość uzupełnili o wyrafinowany detal charakterystyczny dla włoskiego stylu.
Nowa architektura jest lekka i świetlista. Wykończenie ścian płytami z ciemnego betonu oraz cynkowo-tytanowy dach szedowy łączą stare z nowym w jeden organizm.

KONTAKT:
MOCAK

adres:
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Rzeźnicza 2a
31-540 Kraków

Budynek MOCAK (angielski skrót nazwy muzeum)
ul. Lipowa 4
Kraków Zabłocie

tel. +48 12 350 12 75
fax. +48 12 350 12 78

email: office@mocak.pl

http://www.mocak.com.pl

Źródło opisu: http://www.mocak.com.pl
Źródło zdjęć: http://www.mocak.com.pl
Dodane: 2010-11-18 20:49:55 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna