Zaloguj się

Początki Trzebnicy sięgają XII wieku, kiedy to znajdowała się tutaj osada targowa w posiadaniu Piotra Włostowica. Najbardziej znanym elementem miasta jest sanktuarium św. Jadwigi, ale dzieje miejscowości są tak bogate, że oprócz funkcji religijnej pełniła ona rolę ośrodka sukiennictwa, uzdrowiska, a na krótko nawet stolicy Dolnego Śląska. Na dodatek w pobliżu miasta znaleziono jedne z najstarszych śladów bytności człowieka na ziemiach polskich.

W 1969 roku grupa miłośników Ziemi Trzebnickiej rozpoczęła organizować cały cykl imprez mających na celu przybliżenie lokalnej społeczności historii i tradycji ich miejsca zamieszkania z naciskiem na okres powojenny, a więc czas przybycia nowych osadników. Z tych spotkań udało się zebrać pokaźną liczbę pamiątek powojennych związanych z życiem miasta, które w pierwszej fazie wystawiono w ratuszu w 1979 roku. W 1989 roku muzeum przeniesiono do XVIII-wiecznej kamienicy, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

Na wystawie można zapoznać się z historią Trzebnicy i jej okolic. Ciekawe są stare mapy miasta, panorama z Kociej Góry oraz plansze przedstawiające dzieje i fundatorów miejscowego opactwa. Poczesne miejsce zajmuje dział archeologiczny z wypożyczonymi z wrocławskiego Muzeum Archeologicznego eksponatami znalezionym w okolicach Trzebnicy, a pochodzącymi z okresu średniowiecza. Prawdziwą perełką jest natomiast ekspozycja dokumentująca sensacyjne odkrycie archeologiczne, jakiego na stokach Winnej Góry dokonał profesor Jan Burdukiewicz. Około 500 000 lat temu pojawiła się tutaj grupa myśliwych, którzy pozostawili po sobie całkiem sporo śladów w postaci narzędzi używanych przez nich na co dzień podczas polowania i codziennego życia.

Muzeum Regionalne
Rynek 8
Trzebnica
tel. 0-71 387 49 29
www: www.trzebnica.pl

tmzt@op.pl

Czynne wt., śr., sb. 12.00-16.00.
Bilety w cenie 2 zł, ulgowe 1 zł.

Źródło: Dolnośląska Organizacja Turystyczna (DOT)

Źródło opisu: dolnyslask.poland.com
Źródło zdjęć: www.trzebnica.pl
Dodane: 2010-02-25 14:09:21 przez guga1

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna