Zaloguj się

Muzeum Literatury w Szczecinie

Muzeum Literatury otworzyła Książnica Pomorska.
Książnica Pomorska zmodernizowała budynek Książnicy Pomorskiej przy ul. Dworcowej, gdzie powstało Muzeum Literatury.

Zadanie współfinansowane jest ze środków pozostających w dyspozycji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków własnych województwa. Z tej okazji odwiedzający mogą oglądać najcenniejsze rękopisy ze skarbca biblioteki. Muzeum Literatury mieści się w najstarszym gmachu książnicy przy ul. Dworcowej 8. Zbudowany w połowie XIX w. gmach kosztem 7 mln zł został wyremontowany, dzięki funduszom UE i marszałka.

Starano się przywrócić wnętrzom pierwotny wygląd nowej części biblioteki m.in. klatkę schodową, która odzyskała dawną świetność, gdy spod cementów i płyt uwolniono kolumny. Na podstawie kilku ocalałych elementów odtworzono na nich kapitele i rozetki.

Na parterze mieścić się będą zbiory dotyczące Pomorza,
na pierwszym piętrze – w Gabinecie Gałczyńskiego – czytelnia i wypożyczalnia muzyczne.
Drugie piętro to sala im. Zbigniewa Herberta i czytelnia działu zbiorów specjalnych.
A trzecie – sekcja rękopisów i sala Flukowskiego.

Na każdym piętrze są stałe wystawy m.in. na temat szczecińskich kompozytorów, oficyn drukarskich, pisarzy, a także historii samej biblioteki.

Z okazji otwarcia goście mieli okazję zobaczyć część z cennych zbiorów Książnicy. Są pokazywane w wyjątkowych chwilach (ostatnio na stulecie biblioteki). Na co dzień schowane w skarbcu i pilnie strzeżone.

Książnica pokazywała m.in. stargardzką Biblię Wulgata z XIV w., rękopis Dziennika okrętowego statku „Pozłacana fortuna” z 1672 r. Był rękopis z imiennym wykazem uczniów Pedagogium Szczecińskiego od 1576 r. Na Kodeksie wielotematycznym z XV w. zobaczyć można było ślady po okuciach z łańcuchem, którymi przykuwano księgę do pulpitu. Był zwój pergaminowy Tory z XIX w. Także tajlandzkie teksty religijne z XIX w. na paskach liści palmowych. Można było zobaczyć dawne techniki ilustracji ksiąg (choćby na książce dla dzieci z 1798 r.) albo artystyczne oprawy z XVI – XVIII w.Projekt pozwoli rękopisom i ponad 30 tys. starodruków wyjść z zakamarków skarbca i służyć edukacji oraz projektom naukowym.Funkcje, które przewidujemy tu są związane ze zbiorami specjalnymi, które są ważną częścią działalności Książnicy Pomorskiej. Pozostawiamy funkcje czytelni i dodajemy funkcje ekspozycyjne.

Od 2 listopada budynek Muzeum Literatury dostępny będzie dla wszystkich Czytelników Książnicy Pomorskiej. Będą tu udostępniane zbiory specjalne i pomorzoznawcze, prezentowane wystawy stałe na temat historii budynku, historii książki i piśmiennictwa.

W muzeum prezentowane będą zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej, w tym m.in. starodruki z XV-XVII wieku, autografy wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, kolekcja „Sekretne archiwa Rodzin Szczecińskich”, a także wspaniałe zbiory prof. Henryka Markiewicza, zakupione z pieniędzy województwa zachodniopomorskiego.

W Muzeum Literackim będą się odbywały spotkania autorskie, prelekcje, pokazy.
W sali ekspozycyjnej będą prezentowane materiały związane z pisarzami, których mamy wielu i chcemy, żeby szczecinianie się dowiedzieli czym dysponujemy.
Będą tam również organizować lekcje tematyczne dla młodzieży.

Zwiedzanie odnowionego budynku i otwarcie wystaw:

– Szczecińskie oficyny drukarskie XVI-XVIII wieku
– Szczecińscy kompozytorzy na przestrzeni wieków
– Historia książki i piśmiennictwa
– Pisarze Pomorza Zachodniego
– Historia najstarszego budynku Książnicy Pomorskiej
– Sala Pod Piramidą

Kapitalny remont przeszedł zabytkowy budynek Książnicy Pomorskiej z ułatwieniem dostępu do obiektu kultury i jego zasobów. Dzięki tym nakładom finansowym udało nam się przywrócić do dawnej świetności XIX-wieczny gmach Książnicy, w którego wnętrzach od dziś są eksponowane najstarsze i za razem najcenniejsze zbiory Książnicy Pomorskiej. Czytelnicy i zwiedzający Muzeum mogą obejrzeć: tysiące starych druków, wśród których najstarsze liczą sobie po 600 lat, zdjęcia, unikatowe zasoby rękopiśmienne, muzyczne, ikonograficzne, kartograficzne oraz dokumenty obrazujące życie społeczne regionu. Wyeksponowany został także ogromny zbiór pomeraników.

Godziny otwarcia:

Od wtorku do piątku w godz. 9-19,

a we wtorek do godz. 15 goście będą mogli oglądać inne ciekawe dokumenty.

Budynek Książnicy Pomorskiej – Muzeum Literatury

Szczecin, ul. Dworcowa 8
tel. (91) 48 19 175
e-mail: rekopisy@ksiaznica.szczecin.pl

Kontakt

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica
ul.Podgórna 15/16
70-205 Szczecin
www.ksiaznica.szczecin.pl

telefon ? centrala: (+48-91) 91-48-19-100
telefon – sekretariat: (+48) 91-48-19-110
fax: (+48) 91-48-19-115
e-mail: ksiaznica@ksiaznica.szczecin.pl

Informatorium i katalogi
telefon: (+48) 91-48-19-200, -201
fax: (+48) 91-48-19-115

e-mail: informacja@ksiaznica.szczecin.pl
gg: 10382348

http://www.ksiaznica.szczecin.pl/

Źródło opisu: http://www.ksiaznica.szczecin.pl/
Źródło zdjęć: http://www.ksiaznica.szczecin.pl/
Dodane: 2010-11-01 14:00:36 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna