Zaloguj się

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

Klasztorna 4, Licheń

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym
– Muzeum w sanktuarium licheńskim

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu 2 lipca br. otwarto Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC.
Kolekcja muzealna, która prezentowana będzie w bazylice na drugim i trzecim piętrze, to zbiory które przyjechały do Sanktuarium z Wielkiej Brytanii. Pierwsze z eksponatów trafiły do kolekcji już w roku 1925 dzięki marianinowi ks. Józefowi Jarzębowskiemu MIC.

Utworzył on w latach międzywojennych na warszawskich Bielanach zręby muzeum. Wojenna tułaczka po świecie ks. Jarzębowskiego przyniosła kolejne pamiątki, które kupował lub otrzymywał od Polaków za granicą. Gdy w latach 50-tych ubiegłego wieku ks. Jarzębowski osiadł w Anglii, zbiory, zgodnie z intencją darczyńców zostały udostępnione publicznie. Przez ponad 50 lat znajdowały się one pod opieką Marianów w Fawley Court pod Londynem.

To wyjątkowa rzadkość, by taka liczba poloników wracała do Polski i została publicznie udostępniona, w miejscu do którego co roku przyjeżdża ponad milion pielgrzymów ? mówi Wojciech Luchowski , kustosz powstającego muzeum. – To także spełnienie marzeń twórcy kolekcji ks. Jarzębowskiego, który chciał by eksponaty były kiedyś prezentowane w Polsce.

Jak dodaje Luchowski, ?kolekcja ta ma wielką wartość historyczną, sentymentalną i materialną?.

W zbiorach znajdują się pamiątki po wybitnych Polakach, m.in. po Romualdzie Trauguttcie, ostatnim przywódcy Powstania Styczniowego. Zbiór pamiątek dotyczący tego zrywu niepodległościowego jest jednym z największych w Polsce. W zbiorach są także listy i dokumenty królów Polski. Są wyjątkowej wartości kolekcje białej broni europejskiej i wschodniej podarowane muzeum przez płk Witolda Buchowskiego i Zygmunta Ipohorskiego-Lenkiewicza. Będzie można zobaczyć także kolekcję obrazów o tematyce sakralnej oraz rysunki i grafiki m.in. Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Bradta i Juliusza Kossaka.

Na ponad 1000 m kw. muzeum znajduje się 7 sal wystawienniczych. Pierwsza z nich prezentuje historię muzeum i losy jego założyciela ks. Jarzębowskiego. Kolejna nazwana została ?Rzeczpospolita szlachecka? i przedstawia dzieje I RP. W sali ?Drogi do niepodległości? zwiedzający będą mogli poznać historię walk Polaków o wolność od czasów Konstytucji 3 Maja do 1989 r. Sala ?Skarbczyk starej książki ? zawierać będzie inkunabuły i książki wydawane od XV do XIX w., w tym wszystkie pierwsze wydania Biblii w języku polskim. W Muzeum będzie także sala przygotowana do prowadzenia lekcji muzealnych. W dniu otwarcia w niej prezentowana będzie kolekcja poświęcona Powstaniu Styczniowemu.

Placówka mieści się w tylnej części bazyliki, nad zakrystią. W siedmiu pięknie zaaranżowanych salach muzeum na dwóch poziomach o łącznej powierzchni około tysiąca metrów kwadratowych eksponowane są dokumenty polskich królów (Władysława IV, Jana III Sobieskiego albo Augusta Mocnego), wodzów i bohaterów narodowych (Traugutta, Kościuszki), rękopisy i starodruki, kolekcja białej broni czy obrazów. W każdej z sal znajdziemy multimedia, na których za dotknięciem ręki obejrzymy zdobne szczegóły szabli, najcenniejsze polskie starodruki.

Pierwsze piętro muzeum (czyli drugie piętro bazyliki) ukazuje historię muzeum i kolekcji ks. Jarzębowskiego, a także czasy Rzeczpospolitej szlacheckiej: ryciny, mapy, statuty, listy i autografy królewskie, jak również piękne, barwne pasy kontuszowe. Zgromadzono tam również eksponaty pokazujące walkę Polaków o niepodległość. Zobaczymy tutaj m.in. mundur gen. Józefa Hallera, a także obrączkę z „zaślubin z morzem”, dokonanych przez generała w imieniu Rzeczpospolitej w 1920 r. w Pucku. Niesamowite wrażenie robi wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wykonany w sowieckich łagrach z puszek po konserwach. Bezcenną pamiątką po Czerwcu 1956 roku jest przestrzelona szara koszulka Romka Strzałkowskiego, w której znaleziono go martwego.

Na drugim piętrze muzeum (a trzecim bazyliki) turysta znajdzie „Skarbczyk starej książki”: starodruki, książki, grafiki polskie i europejskie, galerię sztuki sakralnej, malarstwo, a także cenne rysunki Matejki i Siemiradzkiego. Wśród starodruków najcenniejsze są bez wątpienia polskie tłumaczenia Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) oraz Statut Łaskiego – pierwszy drukowany zbiór polskich ustaw wydany w Krakowie w 1506 r.

Najcenniejszym emocjonalnie członem muzeum są pamiątki z powstania styczniowego. Powstańcem był dziadek ks. Jarzębowskiego. Okulary Romualda Traugutta, które odrzucił jako już niepotrzebne, gdy szedł na egzekucję na warszawskiej Cytadeli. W muzeum można też zobaczyć przejmujący list córki Alojzy do Traugutta, akwarelę autorstwa dyktatora, czy piękną pieczęć Rządu Narodowego.

Siłą muzeum jest jego różnorodność. Mamy około 10 tys. eksponatów, jednorazowo możemy pokazać jedynie część z nich. Dlatego będziemy rotacyjnie zmieniać ekspozycję, to będzie żywe muzeum. Pokażemy na przykład rękopisy Sienkiewicza czy Kraszewskiego.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym otwarto 2 lipca br. Od tego czasu zostało odwiedzone przez kilkadziesiąt tysięcy osób.

Eksponaty, które znajdują się w licheńskim muzeum są bardzo cenne. Są tam m.in. przedmioty, których dotykali Polscy królowie.

Pierwszą lekcję muzealną przeprowadził kustosz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu ? Wojciech Luchowski. Jak przyznaje licheńskie muzeum ma służyć przede wszystkim edukacji:

?Idea, która przyświecała ks. Jarzębowskiemu, patronowi muzeum, który zbierał wszystkie eksponaty i polonica przez całe swoje życie, była właśnie edukacja młodzieży. Muzeum w pierwotnym zamyśle miało być nowoczesne, gdzie najważniejszy jest kontakt widza z eksponatem. A nowoczesne multimedia mają zwiedzającym w tym pomóc. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście młodych ludzi, do których najłatwiej jest dotrzeć w taki sposób, aniżeli przez monolog przewodnika?.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Grupa zorganizowana (licząca co najmniej 10 osób) powinna przed przyjazdem skontaktować się z Biurem Obsługi Pielgrzyma pod numerami telefonów: 63 270 81 63 lub 63 270 81 42 w celu rezerwacji przewodnika.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających:
od wtorku do soboty w godzinach 10:00 ? 18:00
oraz w niedziele od 8:00 ? 16:00.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.

Biuro Obsługi Pielgrzyma
Pierwsze piętro wieży bazyliki
ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary

tel. +48 63 270 81 63, 270 81 42
fax +48 63 270 85 75

www.lichen.pl
e-mail: lichen@lichen.pl

Recepcja Domów Pielgrzyma
62-563 Licheń,
ul. Klasztorna 4
Tel. (63) 270 81 62, fax (63) 270 83 20

e-mail: arka@lichen.pl
www.arka.lichen.pl

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
w Licheniu Starym
ul. Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary

e-mail: lichen@lichen.pl
www.lichen.pl

Źródło opisu: www.lichen.pl
Źródło zdjęć: www.lichen.pl
Dodane: 2010-10-04 17:48:07 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • HeloPoli
    5 października 2010 at 17:36

    Fajnie i interesujące Muzeum.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna