Zaloguj się

Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze Częstochowa Kultura i sztuka, Muzea i skanseny

O.A. Kordeckiego 2, Częstochowa

Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze

W pomieszczeniach dawnej drukarni jasnogórskiej, zlikwidowanej przez Rosjan w 1864 r., utworzono w roku 1982 /rok jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry/, muzeum, które obrazuje 600 lat istnienia i obecności Cudownej Ikony Matki Boskiej w sanktuarium jasnogórskim, jak również upamiętniające 600-letnią obecność Zakonu Paulinów na tym miejscu. Bogata kolekcja obrazów, w większości autorstwa malarzy paulińskich, ukazuje działalność zakonu na przestrzeni ponad siedmiuset lat jego istnienia. Spora część prezentowanych zabytków poświęcona jest działalności artystycznej jasnogórskich paulinów w XVII i XVIII wieku.

W centralnej gablocie umieszczone są trzy, z pośród ośmiu sukienek zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej.

Na szczególną uwagę zasługują dokumenty fundacyjne klasztoru: księcia Władysława Opolczyka z 1382 r., oraz króla Władysława Jagiełły z 1393 r. Unikalne są też wota więźniów z obozów koncentracyjnych Dachau i Oświęcimia. Muzeum posiada też bogatą kolekcję instrumentów muzycznych Kapeli Jasnogórskiej powstałej w XVII wieku i uświetniającej muzyką liturgię sprawowaną w sanktuarium. Instrumenty dęte tej kapeli są wykorzystywane i używane do dziś podczas ceremonii odsłonięcia i zasłonięcia Cudownego Obrazu.

Bogata kolekcja obrazów, w większości autorstwa malarzy paulińskich, ukazuje działalność zakonu na przestrzeni ponad 700 lat. Spora część prezentowanych zabytków ukazuje działalność artystyczną jasnogórskich paulinów w XVII i XVIII wieku. W centralnej gablocie umieszczone są trzy spośród siedmiu sukienek zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej.

Na szczególną uwagę zasługują dokumenty fundacyjne księcia Władysława Opolczyka z 1382 roku oraz króla Władysława Jagiełły z 1393 roku, wota więźniów z obozów koncentracyjnych Dachau i Oświęcimia, medal Nagrody Nobla Lecha Wałęsy oraz dary Jana Pawła II ] – figurka Matki Bożej z kości słoniowej, pastorał i dwa kielichy.

W Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze oglądać można wystawę pamiątek związanych z Janem Pawłem II – jego szaty liturgiczne, wota, które składał Matce Boskiej, dary, które otrzymywał pielgrzymując po świecie i przekazywał klasztorowi, a także fotele, które specjalnie dla niego budowano przed pielgrzymkami do Częstochowy.

W muzeum znajduje się też bogata kolekcja instrumentów muzycznych kapeli jasnogórskiej, zwłaszcza dętych, jakich do dziś używa się podczas ceremonii odsłonięcia i zasłonięcia cudownego obrazu.

Muzeum 600-lecia robi duże wrażenie swoją efektowną i przemyślana ekspozycją: wielkimi gablotami zamkniętymi szklanymi ścianami, oświetleniem, ale przede wszystkim nagromadzeniem w jednej wielkiej sali dużej ilości bezcennych pamiątek.

Choć jest ekspozycją stałą, często dodawane są tu nowe pamiątki, m.in. zespół wotów tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Warto więc, będąc w sanktuarium, za każdym razem odwiedzić Muzeum 600-lecia Jasnej Góry.

Jasna Góra, Muzeum 600-lecia.
Wystawę można zwiedzać codziennie
w godz. 9.00 ? 17.00

Jasnogórska Fundacja Pro Patria Bastion Św. Rocha
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

tel.: (34) 377 74 61
kom.: 501 795 428; 603 893 780; 503 151 007
e-mail: pro-patria@jasnagora.pl pro-patria5@wp.pl
http://www.skarbyjasnejgory.pl

www.jasnagora.pl

Źródło opisu: www.jasnagora.pl
Źródło zdjęć: http://www.skarbyjasnejgory.pl
Dodane: 2011-04-30 15:24:04 przez Martika

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • jpII
    30 kwietnia 2011 at 15:26

    W Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze oglądać można wystawę pamiątek związanych z Janem Pawłem II – jego szaty liturgiczne, wota, które składał Matce Boskiej, dary, które otrzymywał pielgrzymując po świecie i przekazywał klasztorowi.

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna