Zaloguj się

Małopolski Przełom Wisły

Piękne krajobrazy i ponoramy z widokiem na Wisłę. Podczas spaceru po moście możemy oglądać jeden z ładniejszych przełomów królowej naszych rzek, absolutny skarb natury, bo za taki uważany jest Małopolski przełom Wisły.

Małopolski Przełom Wisły (343.11) ? mezoregion fizycznogeograficzny w środkowo-wschodniej Polsce, odpowiada dolinie Wisły na odcinku przełomowym przez pas Wyżyn Polskich. Ciągnie się wzdłuż zachodniej krawędzi Wyżyny Lubelskiej, granicząc od zachodu z Wyżyną Sandomierską, Przedgórzem Iłżeckim i Równiną Radomską a od wschodu z Wysoczyzną Lubartowską, Równiną Bełżycką, Płaskowyżem Nałęczowskim, Kotliną Chodelską i Wzniesieniami Urzędowskimi. Region wywodzi się na południu z Niziny Nadwiślańskiej i przechodzi na północy w Dolinę Środkowej Wisły.

Region jest doliną, o czym świadczy jego wydłużony (ok. 70 km, na odcinku Zawichost-Puławy) i stosunkowo wąski kształt (od 1,5 do 3 km). Zbocza doliny są strome, wznosząc się 60-70 m nad poziom rzeki. Dno doliny wysłane jest madami rzecznymi, w okresie wysokich stanów wody jest ono zalewane.

Małopolski Przełom Wisły jest gęsto zaludnionym regionem rolniczym. Głównymi ośrodkami miejskimi mezoregionu są Kazimierz Dolny i Annopol. Inne miejscowości na obszarze regionu to Józefów nad Wisłą, Bochotnica, Janowiec i Wilków.

Małopolski Przełom Wisły stanowi również obszar chroniony w postaci dwóch Obszarów Natura 2000:

„Małopolski Przełom Wisły” Obszar Natura 2000 PLB 140006 – tworzy przełom od Józefowa do Kazimierza Dolnego
„Przełom Wisły w Małopolsce” Obszar Natura 2000 PLH 060045 – obejmuje fragment doliny Wisły od ujścia Sanny powyżej Annopola do miasta Puławy.

W/w obszary są cenne ze względu na naturalny stan rzeki Wisły i uznanie za korytarz ekologiczny rangi europejskiej.

Małopolski Przełom Wisły rozciąga się od Annopola do Puław. Ma około 80km długości oraz od 1.5 do 10km szerokości. Dno doliny Wisły na tym odcinku znajduje się na wysokości od 115m n.p.m. do 135m n.p.m.

Małopolski Przełom Wisły leży między Wyżyną Lubelską na wschodzie a Równiną Radomską i Przedgórzem Iłżeckim na zachodzie. Obecnie wysokość zboczy doliny dochodzi do 60-80m ponad poziom rzeki. Zbocza są dość strome i wymodelowane w warstwach okresu kredowego.

Na odcinku przełomowym dolina Wisły zmienia swoją szerokość. W okolicach Opola znacznie się rozszerza ponieważ przylega do niej od wschodu Kotlina Chodelska. W okolicach Kazimierza następuje znaczne zwężenie doliny (do ok. 1.5km), pojawia się gruba do 30m pokrywa Płaskowyżu Nałęczowskiego a wysokość zboczy dochodzi do 80-100m.

Liczne wąwozy stwarzają urozmaicone ukształtowanie powierzchni. Przed Puławami płaskowyż lessowy kończy się stopniem i zaczyna się Wysoczyzna Lubartowska.

W tej części doliny stworzono rezerwat „Łęg na Kępie w Puławach”, natomiast przełomowy odcinej między Janowcem, Kazimierzem i Bochotnicą wchodzi w skład Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Małopolski Przełom Wisły był w przeszłości ważnym szlakiem komunikacyjnym. O jego roli świadczą spichlerze zbożowe, bogate kamienice mieszczańskie oraz ruiny zamków w Kazimierzu, Janowcu i Bochotnicy.

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2011-01-21 15:19:35 przez Martika

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna