Zaloguj się

Kopiec Krakusa, kopiec Kraka Atrakcje, Atrakcje turystyczne

Wielicka, Kraków

Kopiec Krakusa, kopiec Kraka ? kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek ? wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.). Wysokość od podstawy ? 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19100 m?. Z kopcem Krakusa związane są obchody „Rękawki”.

Twórcy, czas powstania i przeznaczenie kopca Krakusa są nieznane. Jan Długosz łączy jego usypanie z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa. Opisuje, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując jego wolę, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę.

Generalnie, funkcja pochówkowa, mimo braku potwierdzenia archeologicznego, jest najbardziej prawdopodobna. Mógł on również pełnić funkcje kultowe, ewentualnie obie jednocześnie. Hipotezy uważające go za obiekt obronny, sygnalizacyjny czy obserwacyjny są mało przekonujące, ponieważ nakład pracy potrzebnej do wzniesienia takiej budowli byłby zdecydowanie niewspółmierny do uzyskanego efektu.

Istnieje też teoria łącząca powstanie kopców (Krakusa i Wandy) z obecnością Celtów na tym obszarze. W kulturze celtyckiej kopce pełniły ważną funkcję kultową, podobnie mogłoby być i w tym przypadku. Zaobserwowano, że azymut łączący oba kopce jest zgodny z azymutem wschodu słońca 1 maja. Podobną zgodność odkryto w przypadku dwóch kopców w pobliżu Przemyśla, z tym, że wyznaczają one 1 listopada. W kalendarzu celtyckim te daty stanowiły ważne święta związane z podziałem roku na dwie połowy. Jeśli nie jest to przypadkowy zbieg okoliczności, mogłoby to świadczyć o roli kopca jako obserwatorium astronomicznego lub wręcz rodzaju kalendarza.

W XIX w. kopiec włączono w system austriackich fortyfikacji. Otoczony został wałem ziemnym, murem i fosą, zaś w obrębie muru wzniesiono koszary. W okresie międzywojennym, w czasie badań archeologicznych obiekty te zniwelowano (koszary po II wojnie św.)

Dojazd:
Najlepiej tramwajami nr 3, 13, 34 (podróż bez spalin) spod Dworca Głównego w kierunku Bieżanów/Kurdwanów. Dojazd zajmuje średnio 15 minut, natomiast dojście z przystanku ok. 10 minut.
Kopiec Krakusa choć może nie jest tak rozreklamowany jak jego pozostali „krewniacy”, powinien jednak obowiązkowo znaleźć się na liście miejsc magicznych, które należy odwiedzić w Krakowie.

Kraków Podgórze/ okolice ulicy Wielickiej

Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice)
tel.: +48 (012) 421 77 06
ul. Floriańska 40
tel.: +48 (012) 423 00 31
tel. kom +48(0) 506 127 626
fax: +48 12 421 30 36

e-mail: info@mcit.pl

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-06-22 11:36:42 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna