Zaloguj się

Kolejka wąskotorowa Nałęczów
– Nałęczowska Kolej Dojazdowa

Nałęczowska wąskotorówka to jedna z atrakcji turystycznych, z której mogą korzystać kuracjusze. Kolejka jeździła do 2008 roku, co roku woziła kilkanaście tysięcy osób.

Nałęczowska wąskotorówka jest jedyną taką na Lubelszczyźnie i jedną z nielicznych w kraju. Jej historia sięga XIX wieku.

Od 1892 roku po drewnianym szlaku kolejowym jeździły konne wagoniki na trasie łączącej cukrownię Zagłoba z przystankiem Wąwolnica. Później położono stalowe tory i przedłużono trasę do Wysymowa i Nałęczowa. Następnie zaś do Opola Lubelskiego, Poniatowej i Wilkowa. W 2000 roku kolejką jeździło ok. 25 tys. turystów. Później wpływy z wąskotorówki zaczęły spadać, a kolejce groziła likwidacja. W 2002 roku PKP przekazało ją za darmo w ręce starostwa.

Zabytkowa kolejka w czasie sezonu woziła co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Jeździła do 2008 roku.

W 2010 roku turyści pojadą nałęczowską kolejką wąskotorową. Obecnie trwa przegląd torowiska, a pierwsze pociągi pojadą na przełomie maja i czerwca.

Turyści, którzy w trakcie wycieczki zechcą się zatrzymać na trasie będą mogli jak dotychczas rozpalić ognisko, czy grilla lub pójść na grzyby do lasu. Nowością będzie też możliwość wypożyczenia rowerów, które znajdą się w każdym pociągu. Podczas postoju można będzie wybrać się na krótką rowerową przejażdżkę, by później kontynuować podróż kolejką na trasie Nałęczów – Karczmiska – Nałęczów.

Obecna trasa kolejki zaczyna się w Karczmiskach, gdzie jest również zlokalizowane muzeum wąskotorówki. Można w nim obejrzeć zabytkowy sprzęt, których używano kiedyś na kolei. Podróż do Nałęczowa trwa prawie półtorej godziny, a podczas przejazdu można podziwiać malownicze tereny, m.in. wiadukt w Rogalowie.

Izba Pamięci Kolejowej stacja Karczmiska

Powstała z inicjatywy kilku członków nieistniejącego już niestety Towarzystwa Miłośników Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej. Usytuowana jest w budynku byłej kasy wypłat na stacji Karczmiska. Zobaczycie tu Państwo wiele ciekawych eksponatów kolejowych m.in. zabytkową centralę ręczną, czapki kolejowe różnych typów, przeróżne rodzaje lamp, od sygnałowych, po semaforowe. Znajdują się tutaj także kolekcje starych biletów kartonikowych, akcesoria torowe m.in. wszystkie typy szyn kolejowych a także urządzenia których kiedyś używano do budowy torów. Ciekawostką muzeum jest unikatowa kosa amerykańska którą przywieziono w ramach dostaw UNRA.

W tym roku kolejka miała już wozić turystów, jednak te plany pokrzyżowała powódź. Nowym operatorem kolejki będzie Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim.

Może kilka kursów uda się zorganizować na przełomie września i października. Na dobre wąskotorówka ruszy w przyszłym roku. Starostwo wystarało się też o pieniądze na remont torowiska i taboru. To ponad 4 miliony złotych, dzięki którym ma się wiele zmienić. Wybrano już wykonawcę, który wyremontuje drewniane budynki stacji i muzeum kolejnictwa w Karczmiskach. W planach jest też budowa nowych stacji w Polanówce i Rozalinie, a także wiaty rowerowej w Żmijowiskach. Dzięki dofinansowaniu będą kupione rowery, które znajdą się w każdym pociągu. Podczas postoju można będzie wybrać się na krótką przejażdżkę, by później kontynuować podróż kolejką.

Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych
Nałęczowska Kolej Dojazdowa
Karczmiska 77
24-310 Karczmiska

tel. (+48) 81 828 70 18
tel. kom. do czasu wznowienia ruchu brak
e-mail nkd@interia.pl

Infomacji dotyczących kursowania kolejki

udziela Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim,
tel. 0-81 827 22 60,
e-mail: starostwo@opole.lublin.pl
www.naleczow.org.pl/naleczowska_kolejka_wasko

Informacja turystyczna Nałęczów
Al. Grabowa 6
24-150 Nałęczów

081 501 61 01
081 501 44 56 wew 111

info@kraina.org.pl

Źródło opisu: http://lublin.gazeta.pl/lublin
Źródło zdjęć: http://waskotorowka.pl
Dodane: 2010-04-19 11:40:37 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (2)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • zawiedziona
    21 sierpnia 2010 at 11:24

    W tym roku kolejka miała już wozić turystów, jednak te plany pokrzyżowała powódź. Może kilka kursów uda się zorganizować na przełomie września i października. Na dobre wąskotorówka ruszy ponownie w przyszłym roku według zapewnień nowego operatora 🙂 Czekamy !!! …

    Pomocna recenzja
  • kolejkowy
    21 sierpnia 2010 at 11:23

    Super klimacik sprzed lat 🙂

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna