Zaloguj się

Atrakcją turystyczną jest Kanał Mazurski.

Znajduje się w gminie Srokowo około 1km od Diablej Góry i wieży Bismarcka.

Niedokończona budowla z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowana w środowisko naturalne. Celem budowy było połączenie Wilekich Jezior Mazurskich z rzeką Pregołą w celu uzyskania drogi wodnej do Bałtyku oraz wykorzystania energii wodnej do poruszania siłowni wodnych i osuszania około 17 tys. hektarów łąk.

Budowę kanału rozpoczęto w 1911 r., kilkakrotnie przerywano, ostatecznie w 1940 r. kanał projektowany do przepływu statków o wyporności 240 ton, przebiega w sztucznych wykopach lub specjalnych nasypach ziemnych.

Warto obejrzec śluzę znajdujaca się w Leśniewie (30% zaawansowania budowy, komora o glebokości 21 m., szerokości 7,5 m., dlugości 46 m., spad 17,2 m.). W niewielkiej odległości znajduje się następna śluza o mniejszym zaawansowaniu budowy (15%). Pomiędzy tymi śluzami jest 900 metrowy zarośnięty odcinek kanału, który stanowi świetną trasę spacerową. Obie śluzy mialy pokonać różnice poziomu wód jeziora Mamry i Rydzówka, czyli okolo 34 metrów.

Spośród 10 śluz, 5 znajduje się na terenie Polski. Są to:

Leśniewo Górne
Jes to imponujących rozmiarów budowla hydrotechniczna. Jej komora ma glebokość 21 m, szerokość 7,5 m, dlugość 46 m i spad 17,2 m. Ocenia się że została ukończona w 30%.

W konstrukcji betonowie nie zamontowano urządzeń technicznych. Nie zdążono też doprowadzić do niej kanału. Na frontowej ścianie widać odcisk po niemieckim orle, który ponoć do dziś spoczywa w wodzie napuszczonej do śluzy.

Leśniewo Dolne
Śluza ta znajduje się niedaleko śluzy Leśniewo Górne i według planów miałą mieć identyczną konstrukcję. Budowa została wykonana w zaledwie 15%, tak więc można zobaczyć jedynie

Guja
Śluza Guja została nie tylko wykończona w 100%, ale działa do dziś, regulując poziom wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi w przybliżeniu 10m. Jest to śluza komorowo-dokowa.

Bajory Wielkie
Powstały jedynie fundamenty tej śluzy.

Bajory Małe
Pomimo niemałych rozmiarów, można napotkać na trudności w zlokalizowaniu tej śluzy w lesie. Otacza ją gęsty zagajnik.

Długopole
Jest to ostatnia śluza znajdująca się na terenie Polski.

Legenda głosi, że Kanałem Mazurskim miały przepływać niemieckie łodzie podwodne, tzw U-Booty- w Mamerkach miała powstać baza remontowa tych okrętów.

Ta teoria jednak nie znajduje potwierdzenia ani w źródlach historycznych, ani w wymiarach kanału, którego głębokość gdzieniegdzie wynosi zaledwie 1,2m.

W odległości ok. kilometra od wiezy Bismarcka znajduje się słynny, niedokończony kanał Mazurski – mający łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Obecnie kanał przecina granica polsko-rosyjska (Obwód Kaliningradzki).

Punkt Informacji Turystycznej i Promocji Miasta Kętrzyn

Pl. Piłsudskiego 1, 11-400 Kętrzyn

tel/fax (089) 751 47 65

e-mail: it@ketrzyn.com.p

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2009-02-04 16:17:15 przez Anonim

Lokalizacja

Komentarze (3)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna