Zaloguj się

Dom, który jest dziś Muzeum św. Maksymiliana Kolbe mieści się w domu, w którym na świat przyszedł patron Zduńskiej Woli. Jest to dom tkacki, dziś wspaniale odremontowany, jeden z wielu jakie kiedyś stały w tym mieście. Jest to dom drewniany, na niewielkiej podmurówce obłożonej kamieniem, na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym. Wewnątrz klasyczna sień, a z niej przejście do izb o niskich stropach. Nad izbami obszerne poddasze, pełniące rolę mieszkalną.

Data lub czas powstania

XIX w.

Materiał budowlanyObiekt drewniany na podmurówce.
Historia

Dom powstał w XIX w., muzeum zostało otwarte 8 stycznia 1994 r. w dniu setnej rocznicy narodzin św. Maksymiliana Kolbe. Jest to pierwsza stała ekspozycja historyczno-biograficzna w Zduńskiej Woli.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w izbach mieszkalnych, na podstawie zbiorów placówki, dokumentującej od lat życie świętego oraz jego związki z miastem. Zgromadzone pamiątki pochodzą także z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie zginął święty.

Oprócz historii życia, prezentowana jest również spuścizna duchowa.

Wystawa pokazuje także dzieje Zduńskiej Woli w czasie narodzin patrona. Prezentowane są maszyny i urządzenia tkackie (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.). Przykładowy warsztat ma pokazywać codzienną pracę państwa Kolbe, a także warunki w jakich Maksymilian dorastał. Wiele druków (świadectwa, dyplomy cechowe) oraz fotografii ukazuje cech tkacki, ale także społeczność katolicką, która miała olbrzymi wpływ na chłopca, mieszkającego w wielokulturowej Zduńskiej Woli. Ważnym elementem parteru jest kuchnia, w której gromadziła się cała rodzina Kolbów nie tylko przy posiłkach. Poddasze jest poświęcone narodzinom Maksymiliana Kolbe. Pokój umeblowany został tradycyjnymi meblami z końca XIX w., są to: łóżko, szafki nocne, lustro, szafy, stół oraz kołyska i ołtarzyk przy którym gromadziła się cała rodzina na wspólną codzienną modlitwę. To tutaj 8 stycznia 1894 r. narodził się Rajmund Kolbe, który później przyjął imię Maksymilian Maria.

Forma ochrony prawnejWpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:

  • Dom św. Maksymiliana Kolbego (dom tkacki), nr rej.: 388/A z 1991-05-02
Dostępność

Muzeum otwarte w godzinach:

  • wtorek-piątek 10:00–12:00 oraz 14:30–16:30;
  • sobota i niedziela 15:00–17:30.

Grupy pielgrzymkowe proszone są o kontakt telefoniczny.

W pozostałe dni na życzenie, po wcześniejszym zgłoszeniu w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Kościelna 20, tel. (43) 823 27 28.

Wstęp do muzeum wolny.

Źródło opisu: http://www.map4u.pl/pl/poi/1141
Źródło zdjęć:
Dodane: 2014-06-07 08:06:00 przez sport.96

Lokalizacja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna