Zaloguj się

Czarci Młyn – Czerniawa Zdrój

Podobno w tym budynku grasują diabły, które uprzykrzają życie mieszkańcom i odwiedzającym je osobom. Nawet nazwy w okolicy są niezbyt przyjazne ? nad budynkiem wznosi się Czerniawska Kopa, a woda napędzająca koło młyńskie pochodzi z Czarnego Potoku. Trzeba pamiętać, by przed wkroczeniem do wnętrza zabytkowej budowli koniecznie dotknąć głowy jednego z lwów strzegących wejścia, co ma gwarantować bezpieczeństwo i przyjemny pobyt. A wewnątrz jest co oglądać, dotykać, a nawet spróbować, bo pieczony w ponad stuletnim piecu chleb smakuje wyśmienicie.

Czarci Młyn w Czerniawie Zdroju. Podstawowe wyposażenie pochodzi jeszcze z czasów jego budowy (ok. 1890r.). Oryginale maszyny i urządzenia z przełomu XIX ?XX w., funkcjonujące do dziś są typowym wyposażeniem młynów gospodarczych, budowanych w systemie amerykańskim. Transport zboża był wtedy całkowicie zmechanizowany. Dziś w ?Czarcim Młynie? zmęczony turysta może zasiąść i ogrzać zmarznięte kości przy 100?letnim piecu chlebowym, zjeść wypiekany sposobem naszych pradziadków chleb, a świeżo zmieloną mąkę zabrać ze sobą do domu. Wspomnienia tajemniczej atmosfery ?Czarciego Młyna?, pozostaną na długo. Czarci Młyn stoi przy drodze wylotowej (nr 361) z Czerniawy Zdroju w kierunku Gryfowa Śląskiego.

Młyn powstał w 1890 roku i z tego też okresu pochodzi część jego zachowanego wyposażenia. Dawniej spełniał rolę nie tylko młyna, ale także magazynu, piekarni i domu rodzinnego pracujących w nim ludzi. Dzisiaj jest dużą atrakcją turystyczną, a odwiedzający go mogą zapoznać się z dawnymi sposobami produkowania mąki, od procesu przygotowania ziarna, poprzez mielenie aż do wypieku chleba.

Czarci Młyn wkrótce stanie się zapewne znany na całym świecie, a to za sprawą wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, laureata prestiżowej nagrody World Press Photo, który w czerwcu 2005 roku odwiedził Czerniawę Zdrój i dokładnie obfotografował Czarci Młyn, niemal każdy jego zakątek, a także proces wypieku chleba. Zdjęcia mają się ukazać w przygotowywanym właśnie albumie poświęconym polskiemu rzemiosłu.

Czarci Młyn stoi przy drodze wylotowej (nr 361) z Czerniawy Zdroju w kierunku Gryfowa Śląskiego.

Czerniawa Zdrój jest administracyjnie dzielnicą Świeradowa Zdroju.

Czarci Młyn
ul. Lwówecka 5
czynny o poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 17.00

Świeradów Zdrój
Miejskie Biuro Informacji Turystycznej
ul. Zdrojowa 10,
59-850 Świeradów-Zdrój,
tel. (75)78-16-350

Źródło opisu: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Dodane: 2008-07-28 10:06:12 przez Anonim

Lokalizacja

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0
  • riNka
    24 lutego 2013 at 16:25

    Zacne miejsce godne odwiedzenia i do zobaczenia 😉

    Pomocna recenzja
  • Jacek
    24 lutego 2013 at 13:55

    Juz nie możemy się doczekać aż młyn zostanie otwarty i znów spróbujemy pysznego chleba i porozmawiamy z Panem Adamem,to miejsce jest magiczne!!! Mamy tylko nadzieje ze nie zostało to zniszczone poprzez odnowienie.

    Pomocna recenzja
  • Szumi
    13 lutego 2011 at 14:39

    Byłem w Czarcim Młynie w 2009 i 2010 roku… Bardzo oryginalne miejsce, jak z resztą wszystko w okolicy 😉 Chleb ze smalcem – genialny… Pozdrowienia dla „Pani Młynarzowej” 🙂

    Zapraszam na mojego bloga http://www.z1szumi.blog.onet.pl – gdzie znajdziecie więcej relacji z moich wojaży…

    Pomocna recenzja
  • guga1
    18 lutego 2010 at 16:54

    bardzo fajne miejsce

    Pomocna recenzja
  • pinio
    20 stycznia 2009 at 10:49

    Byłem … gospodarz młyna i jego rodzina to bardzo mili ludzie ! super wycieczka w przeszłość naszych pradziadków … chleb i poczęstunek bajka ! 😛 ciekawy klimacik ! 🙂 warto to zobaczyć

    Pomocna recenzja
  • Anonim
    23 sierpnia 2008 at 09:22

    Ciekawe miejsce, możliwość skosztowania i zakupu na miejscu prawdziwego chleba- cóż za smak ! 🙂

    Pomocna recenzja

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna