Gra zdeterminowana jest przez podłoże. Podczas gry, odbywającej się na otwartej przestrzeni, dodatkową trudność stanowi tor lotu piłki (brak punktów odniesienia jak w sali sportowej), lub też nieoczekiwane zmiany jej prędkości i kierunku spowodowane wiatrem. Mimo że większość elementów techniki występuje zarówno w hali, jak i na plaży, to jednak piłka siatkowa – plażowa posiada odrębne, zmodyfikowane przepisy gry. Różnice występują również w taktyce gry.

• wymiary boiska to 16 X 8 m , czyli dwie połowy po 8 X 8 m .
    • nie ma linii środkowej.
    • linie wyznaczające boisko, to taśmy o szerokości 5 – 8 cm
    • słupki są umieszczone w odległości 0,7 – 1,0 m od linii bocznych
    • teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, o możliwie płaskiej i jednorodnej powierzchni, wolnej od kamieni, muszelek i innych przedmiotów mogących spowodować kontuzje zawodników
    • dla oficjalnych spotkań międzynarodowych warstwa piasku musi mieć co najmniej 30 cm głębokości
    • piasek musi być drobnoziarnisty
    • boisko nie może stwarzać dla zawodników niebezpieczeństwa kontuzji
    • linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem (zalecany ciemnoniebieski)
    • linie powinny być wykonane ze sznurków lub taśm o dużej trwałości
    • siatka posiada długość 8,5 m , a umieszczone na niej taśmy po 5 – 8 cm . Na taśmach dolnej i górnej mogą być reklamy sponsorów.
  • Piłka jest z innego materiału niż piłka do gry na hali. Ma mniejsze ciśnienie wewnątrz piłki, które wynosi 0,175 – 0,225 kg/cm2. Pozostałe parametry piłki są podobne. Zalecany jest kolor żółty lub inny jasny. Piłka do oficjalnych rozgrywek siatkówki plażowej: MIKASA VLS 200
  • Drużyna :
    • składa się z dwóch zawodników.
    • nie ma trenera.
    • przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy z linii końcowej boiska muszą podbiec do siatki i przywitać się z przeciwnikami.
    • obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.
    • obaj zawodnicy po zawodach podchodzą do sędziów i dziękują im za prowadzenie spotkania.
  • Zasady gry
    • gra się do dwóch wygranych setów.
    • piłka odbijana jest rękami, dłońmi lub całym ciałem
    • celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną i zapobieżenie, aby nie upadła we własnym polu gry
    • piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywajacego, który zagrywa piłkę dłonią lub ręką posyłając ją na stronę przeciwną
    • zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.
    • zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną
    • zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku)
    • wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespól nie przebije piłki na stronę przeciwną
    • Dwa pierwsze sety gra się do 21 punktów (każda akcja to punkt). W przypadku remisu w setach 1:1, gra się set trzeci do 15 punktów. We wszystkich setach wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma punktu końcowego.
    • w dwóch pierwszych setach po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez przerwy przystępują do dalszej gry.
    • w trzecim decydującym secie drużyny zmieniają strony boiska po zdobyciu kolejnych pięciu punktów.
    • w dwóch pierwszych setach jest przerwa techniczna po rozegraniu 21 punktów.
    • w trzecim secie przerwy technicznej nie ma.
    • we wszystkich setach zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek.
    • wszystkie przerwy trwają po 30 sek. Przerwy mierzone są od momentu zajęcia krzesełek przez zawodników.
    • dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.
    • zawodnicy nie mogą kiwać piłki.
    • zawodnicy mogą przebić piłkę na drugą stronę (w przód i tył) siatki oburącz górą jedynie w taki sposób, że kierunek przebicia piłki jest prostopadły do linii ramion.
    • w przypadku przetrzymania piłki nad siatką przez dwóch zawodników przeciwnych drużyn – nie jest to błędem.
    • każde dotknięcie siatki jest błędem (z wyjątkiem przypadkowego dotknięcia siatki włosami).
    • nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.
  • Kary
    • za upomnienie (żółta kartka) nie ma kary, oprócz przegrania wymiany (punktu dla zespołu przeciwnego).
    • nie ma kumulacji kar dla zawodników w meczu. W każdym secie zawodnik rozpoczyna grę z czystym kontem.

Pozostałe zasady gry w siatkówkę są podobne.