Zaloguj się

Zagroda Guciów

XIX wieczna zagroda -muzeum ze scieżką archeologoczno-przyrodniczą pozwala poznać charakter tamtych czasów. Niezapomnianą atrakcją są smakołyki kulinarne i spędzenie tam nocy.

Guciów – chyba najbardziej malownicza wieś Roztocza. Ogromne, stare lasy, przełomowa dolina z dzikim Wieprzem wpisane zostały do dziedzictwa narodowego, dookoła rozciąga się Roztoczański Park Narodowy. Kontynentalny klimat sprawia, że jest tutaj najwięcej dni słonecznych w Polsce ponad 100. Upalne lato – mroźna zima. Półmetrowa pokrywa śnieżna jest tutaj czymś zwykłym. Pod Guciowem śnieg leży ponad 100 dni. Wszystko to wpływa na mikroklimat Guciowa.

Zapraszamy do Zagrody na podpłomyki, żur, kaszę z soczewicą, kartofle w łupinach z masłem czosnkowym, zupę z pokrzyw, smażone borowiki, karkówkę z ziołami, dziczyznę. Do Zagrody przylega wielohektarowy obszar na spacery, jazdy rowerowe, gry i zabawy, polegiwania. Są dwa niezależne miejsca na ognisko oraz możliwość jazdy furą lub saniami po okolicy.

Można do nas przyjechać na
# wczasy
# weekend
# Sylwestra
# Święta
# zjazdy rodzinne
# spotkania firmowe

W dawnej stajni izba wypoczynkowa przeznaczona też na potańcówki. Miejsce w sam raz na wytchnienie dla niedużych firm max 20 miejsc noclegowych. Spacery, przyjścia nocne czy dalsze wędrówki zahaczają a to olbrzymie jodły 55 m wysokości takie jakie opisywał Stefan Żeromski w Puszczy Jodłowej, a to o ogromne buki i jawory. To nie gdzie indziej tylko w Guciowie rośnie najgrubszy w Polsce jawor ponad 6 m obwodu. Wzruszają tutejsze miedze „na których z rzadka cicho grusze siedzą „, wzruszają śródleśne źródła, zapomniane kurhany i wreszcie przepastne wąwozy najdziksze w Polsce. Za Górą Monastyrz, Patoka, Donica nazwy naszych pól, łąk, bagien i gór. Jakie one są ważne. Zajrzyjcie do Guciowa.

Zagroda wiejska wpisana do rejestru zabytków składa się z chałupy i dwóch budynków gospodarczych – stodoły i obory z poddachem. Chałupa i stodoła pochodzą z XIX wieku, oborę zbudowano w pierwszej połowie XX wieku. Wszystkie budynki są konstrukcji zrębowej na jaskółczy ogon, kryte strzechą z kiczkami w narożach i kozłami na kalenicy. W chałupie i stodole znajdują się stare sprzęty, narzędzia, naczynia zasobowe. W komorze mieści się w unikalny sposób prezentowana wystawa minerałów i skamieniałości z obszaru między Wisłą a Bugiem. W oborze galeria – minerały i skamieniałości oraz prace roztoczańskich mistrzów w drewnie, kamieniu, glinie, metalu i na płótnie. Od szosy oddziela zagrodę płot lasowy z szafkową kapliczką ustawioną na pniu drzewa.

Grodzisko wpisane do rejestru zabytków znajduje się na płd. -zach. od ZagrodyWiejskiej na wzgórzu zwanym „Monastyrz” lub „Starzyzna”. Gród typu wyżynnego funkcjonowałod IX do XI wieku, był częścią dużego kompleksu osadniczego, w skład którego wchodziło kilkaosad otwartych oraz cmentarzyska kurhanowe o ciałopalnym obrządku pogrzebowym.

Z miejscem tym związanych jest kilka legend, jedna z nich mówi o kościele
znajdującym się na środku majdanu pod zwałami ziemi i stojącej obok studni.
W czasie archeologicznych badań sondażowych stwierdzono istnienie
usypanych ziemnych wałów oraz drewnianych konstrukcji przekładkowych i skrzyniowych,
stanowiących umocnienia. Odkryto też fragmenty naczyń glinianych i kamiennych przęślików, fragmenty żelaznych narzędzi / noże, okucia, klucze, ostrogi / kości zwierzęce, gliniane figurki, siekierki krzemienne, żelazne groty, ozdoby kobiece itp.

Ścieżka archeologiczo-przyrodnicza – zapewniamy przewodnika. Guciów otoczony wspaniałą przyrodą, wpisaną do dziedzictwa narodowego – Roztoczański Park Narodowy.

Na zamówienie :
# Regionalny poczęstunek
# Tutejsza kapela
# Kuligi – latem furmanki

Zapraszamy na :
# Zwiedzanie XIX – wiecznej zagrody
# Przejście ścieżką archeologiczno – przyrodniczą
# Spotkanie przy ognisku
# Pamiątki

W oddzielnym drewnianym domu 12 miejsc noclegowych w 4 pokojach – przy każdym łazienka.
Kuchnia domowa lub wegetariańska. Na miejscu rowery, konie, przestrzenie.

Zagroda Guciów
22-470 Zwierzyniec, Guciów 19
źródło: http://www.guciow.pl

http://www.guciow.pl
guciow@guciow.pl
tel. 0048 84 660 89 00

Źródło opisu: http://www.guciow.pl
Źródło zdjęć: http://www.guciow.pl
Dodane: 2009-07-23 11:14:40 przez Gorroz

Lokalizacja

Komentarz (1)

0.0 z 5.0
Ocena ogólna 0.0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena ogólna